ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Tanzanya’da Kabile Evlerinde Eşsiz Bir Deneyim: Dar Es Salaam Köy Müzesi

Dar Es Salaam, Tanzanya’nın en turistik yeri olmayabilir ama şüphesiz dünyada görüp görebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Aslında Tanzanya‘yı ziyaret eden turistlerin çoğu, ya bu şehri gezmeye vakit bulamıyor ya da bu şehrin var olduğundan haberdar bile değil. Hatta hemen hemen hepsi Zanzibar, Kilimanjaro Dağı ya da Arusha yakınlarındaki Serengeti gibi dünyaca ünlü vahşi yaşam koruma rezervlerine gidiyor. Gerçek Tanzanya’yı keşfetmek için kabilelerini ziyaret edebileceğiniz öyle bir yer var ki, bu dünyaca ünlü EN’lerin pabucunu dama atıyor. Tanzanya kabilelerinin evlerinde eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen herkesi birkaç dakikalığına Dar Es Salaam Köy Müzesi’ne ışınlıyoruz.

Ancak ziyaret ederseniz, Dar Es Salaam’da yapılacak birkaç ilginç şey var. Dar Es Salaam Köy Müzesi, Tanzanya’daki bazı kabilelerin geleneksel evlerini ve yaşam koşullarını sergileyen eşsiz bir müze. ‘Köy müzesi’ fikri, ilk başta biraz garipsense de şimdilerde müze büyük bir kitlenin ilgisini çekmeyi başaran önemli bir proje haline geldi. Bu köy müzesi, Tanzanya kabileleri hakkında detaylı bilgi edinmek için harika bir yer. Ülkenin birçok farklı kırsal kültürünü yansıtan otantik ve mobilyalı bir evde sergilenen bu zengin koleksiyonu rehberli turlarla yakından tanıyabilirsiniz. Aslına bakacak olursak neredeyse her müzede olan camekânlar, “dokunmak yasaktır” yazıları burada yok.Tanzanya kültürünün sergilendiği 16 evin tamamı girilebilir ve her evin içerisinde inceleyecek çok sayıda nesne bulunuyor.

Müze 1967 senesinde iki antropolog Tom Wylie ve Peter Carter tarafından kuruldu. Fikir özgün değildi, ancak Tanzanya’nın genelinde büyük sükse yapmıştı. Yeni bağımsızlığını kazanmış bir ulusun çeşitli kültürlerinin temsil edilmesi, ülke için büyük önem taşıyordu. Başlangıçta sadece Tanzanyalılar için inşa edildiği söylense de sonradan ülkeyi ziyaret eden turistlerin de ilgisini çekti. New Bagamoyo Yolu’nun yanındaki Dar es Salaam’ın konumu inanılmaz güzel çünkü bu müze şehre göç eden yerli halkın, kırsal kökenleriyle temas içinde olmasını ve geleneklerinden kopmamasını sağladı.

Köy Müzesi, kurulduğu günden bu yana, İngiltere’deki çoğu kırsal yaşam müzesi ile birlikte dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri oldu. 1990’lı yılların başında, ciddi bir fon ve nitelikli personel sıkıntısından dolayı kapanma tehdidi altında kaldı. Ancak, 1993’ten beri müze fonunda kayda değer bir canlanma görülüyor. İsveç African Museum Partnership (SAMP) aracılığıyla yapılan bir hibe, onarımların yapılmasına ve yeni evlerin inşa edilmesine olanak sağladı. Ayrıca yakın tarihte, müzenin sorumluluğu Eğitim Bakanlığı’ndan Turizm ve Kültür Bakanlığı’na geçerek önemli bir adım atıldı.

Ulusal Tanzanya Müzeleri Genel Müdürü ve personeli, hem Tanzanya toplumuna hem de müzeyi ziyarete gelen tüm yabancı turistlere karşı sorumluluk bilincinde ve her geçen gün müzeyi daha çekici hale getirmek için yeni projeler üzerinde çalışılıyor. Eylül ayında bu müzeyi ziyaret ederseniz eğer çeşitli etkinliklere katılmayı ve Norfolk’u gezmeyi unutmayın.

Müzedeki geleneksel kulübelerini gezdikten sonra her gün düzenlenen yöresel müzik ve dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Dans gösterileri genellikle her hafta sonunda gerçekleşiyor. Tanzanya’nın dört bir yanından gelen sanatçılar ve zanaatkârların (ünlü kil ustası Petre Paulo Mawige gibi) da zaman zaman workshoplar düzenlediğine şahit olabilirsiniz. Müze çevresindeki çok sayıda el sanatları ve hediyelik eşyalar olan dükkânlarda, atıştırmalık bir şeyler bulabileceğiniz büfe ve kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.Yerel kültüre ilgi duyan herkes hayatında bir kez olsun bu müzeyi görmeli. Çünkü Dar Es Salaam Köy Müzesi’ni ziyaret etmek, Tanzanya etnik gruplarının tamamını ziyaret etmek gibidir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı