ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Dünyanın En İlginç Kanunlarına Sahip Ülkesi: Tayland

Bazen kuralları çiğnemek iyidir. Hele ki biz Türkler için kuşkusuz kurallar sadece çiğnemek için vardır. Bugün yazımızın başrolünde hem Uzakdoğu’nun en çok ziyaretçi çeken ülkesi, Tayland var. Olur da bir gün Tayland turuna katılırsanız, mutlaka bu yazımızı rehber niteliğinde yanınızda taşıyın. Bangkok’tan Phuket’e kadar Tayland’ın tüm eyaletlerinde geçerli olan kuralları sizler için derledik. İşte dünyanın en ilginç kanun ve kurallarına sahip ülkesi Tayland’da ceza yemeden tatil yapmanın sırları:

• Saygı duruşu
Her gün sabah 8’de ve 18.00’de Tayland’daki Taylandlı vatandaşlar dururlar. Bangkok gibi kaotik bir şehirde bile yayalar duruyor ve monarşiye duydukları saygıyı gösteriyorlar. Milli marşın da çalmasıyla birlikte turistlerden de sessiz olmaları ve durmaları bekleniyor.Kraliyet ailesi ile ilgili herhangi bir eleştiri veya espri yapmamaya özen gösterin; aksi takdirde katı lèse-majesté kanunları nedeniyle doğruca hapishaneye gitmeniz muhtemel.

• Tayland’da alkol almak
Tayland’daki ibadet yerleri veya tapınaklar, kamu daireleri, eğitim kurumları, benzin istasyonları, hastaneler ve kamusal parklar, içki içilemeyecek başlıca yerlerdir. Tüm bu yerlerde istisnalar olsa da alkol tüketmenin riskli olduğunu söyleyebiliriz. İzin almadan, bu yasayı ihlal edenler altı aya kadar hapis ve 10,000 Tayland Bahtı değerinde ceza alabilirler.

Tayland’da içki içmek için yasal yaş 20, ancak bu, bu yaşın üzerindeki kişilerin istedikleri zaman içki içmesi gerektiği anlamına gelmez. Saat 2-5 arasında ve gece yarısından saat 11’e kadar içki satışı yasak. Seçim gününde alkolün satın alınması, kraliyet ailesinden kişilerin doğum günleri (Kraliçe ve Tayland Kralı) ve çoğu Budizm ile ilgili özel dinsel bayramlarda içki içmek yasak.

• Yerlere çöp atmayın
Biraz kamu spotu gibi oldu ama gerçekten de Tayland’da çok hassas kurallardan biri de çevre temizliği ilgili. Yere attığınız çöp ve sonrasında hemen yanınızda beliren kızgın bir Tayland polisi ve para cezası istemiyorsanız bu kurala mutlaka uymalısınız. Başkentte Bangkok Metropolitan Authority (BMA) bu çevreyi kirletmeyle ilgili inanılmaz katı kurallar uyguluyor.

• Üstsüz motosiklet kullananlara ceza!
Hani üstsüz güneşlenme diye bir şey duymuştuk da, üstsüz motosiklet kullanmak da neyin nesi? Genellikle Hindistan ve Tayland başta olmak üzere çok sayıda yerde bu görüntülere şahit olabiliyoruz. Aşırı sıcaktan bunalan insanlar tişört giymeden motosiklet kullanıyor. Ama gel gelelim ki Tayland yasaları buna karşı. Tayland’da üstsüz araba ve motosiklet kullanmanın sonucunda düşük para cezası olabilir.

• Kaskınızı takın
Tayland’ı, özellikle Kuzey ve Güney Tayland’ı dolaşmanın en keyifli ve pratik yollarından biri motosikletle gezmek. Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken bir kural var: Güvenliğiniz nedeniyle motosiklet kullananlar mutlaka kask takmalı. Kask takmadan kullananlar için küçük bir para cezası uygulanıyor.

• Pasaport lütfen!
Pek çok gezgin için, kimlik belirleme formunu kullanmak yalnızca çok ekstrem olaylar için gerekli bir şey. Bu nedenle turistlerin motosiklet ve jet ski gibi şeyleri kiralamak için bile olsa pasaportlarını hiç kimseye bırakmaması tavsiye edilir. Nadiren de olsa polis tarafından durdurulursanız eğer pasaportunuzu göstermeniz gerekir. O yüzden pasaportunuzu kimseye vermeyin.

• Şansınızı zorlamayın
Seyahat ederken vakit geçirmek için ihtiyacınız olan tek şey, bir deste kart. Ama bu kartları olur olmadık yerlerde çıkarıp oynamak da başınıza iş açabilir. Çünkü Tayland, kumarla ilgili katı kuralları olan bir ülke. Hatta oyun kartları yasası bile var ve bir kişinin yanında en fazla 120 kart taşıma hakkı var.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı