ust_reklam
Ülkeler Rehberi

Afrika’nın En Büyük Pazarı: Addis Mercato

Siz de gittiğiniz her ülkede önce alışveriş mekanlarını, çarşı pazarları keşfetmeyi seviyorsanız, bu yazımız tam size göre! Hele ki Afrika gibi farklı bir coğrafyada alışveriş yapmak gibi bir şansınız varsa…

Afrika’da alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerler şüphesiz Cape Town ya da Johannesburg gibi büyük şehirler gelir. Ancak bugün rotamızı bambaşka bir yere çeviriyoruz, Afrika turlarının vazgeçilmezi Etiyopya’ya. Afrika kıtasındaki en büyük pazar olarak bilinen Addis Mercato’nun ev sahibesi Etiyopya’da alışveriş yaparken hiç zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz.

• Addis Mercato’ya Ulaşım

Pazarı çevreleyen sokaklar birbirine bağlı olduğu için burayı gezerken kaybolmanız yüksek ihtimal. Ama her şeyden önce buraya ulaşmanız gerekiyor. Eğer pazara yakın bir bölgedeyseniz ama nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız eğer mutlaka toplu ulaşım araçlarından otobüs, minibüs veya taksi kullanmanızı öneriyoruz.

Pazar etrafındaki yollarda yürürken son derece dikkatli olun. Yaya trafiğinin yoğun olmasından dolayı, özellikle motosiklet sürücülerinden uzak durmaya özen gösterin. Birden çok farklı bölümden oluşan pazarın her yerini dolaşmak içinse tam 1 gününüzü harcamanız gerekebilir.

• Addis Mercato’nun Süper Güçleri

Hindistan’dan Kongo’ya kadar çok sayıda ülkenin pazarında çalışan insanların eşyaları kafalarının üstlerinde taşıdıklarına şahit olmuşsunuzdur. Ama Etiyopya’daki Addis Mercato Pazarı, bu konuda açık ara dünya birincisi olabilir. Çünkü pazarda kafanızı çevirdiğiniz her yerde kadın, erkek, yaşlı, genç, hatta çocukların kafalarının üstünde fazlasıyla ağır eşyalar taşıdığını göreceksiniz. Addis Mercato’nun süper güçleri olan bu taşıyıcıların birçoğu tam olarak nereye gideceğini göremedikleri için oldukça zorlanıyorlar. Tek amaçları olabildiğince fazla yük taşımak ve de hızlı olmak. Pazarda dolaşırken sağınızdan solunuzdan hızlı hızlı yürüyen taşıyıcılara çarpmamak için biraz dikkatli olmanızda fayda var.

• Addis Mercato Curcunası

Mercato’da saatlerce hiç sıkılmadan kolayca izleyebileceğiniz en ilginç şeylerden biri de kamyonların yüklenmesi ve boşaltılması. Aslında kulağa sıradan bir şeymiş gibi gelse de bu anı fotoğraflamak isteyeceğinize garanti verebiliriz. Büyük kamyon ve kamyonetler genellikle sokak ortalarında durup, yükleme boşaltma işlemini yapıyor. Buradaki hareketliliği ve curcunayı kesinlikle yakından görmelisiniz.

• Addis Mercato’dan Ne Alınır?

Bir pazardan her ne beklentiniz varsa ya da her ne arıyorsanız, çok daha fazlasını Addis Mercato’da bulmanız mümkün. Pazarda sınırı miktarda gaz alabileceğiniz küçük bir benzin satan dükkan, envai çeşit Etiyopya baharatlarını satan dükkanlar ve sayısız kahve dükkanı bulunuyor.

Etiyopya baharatları arasında en ünlüsü olan mitmita, esasında özel bir karışım ve Etiyopya mutfağına ait hemen hemen her yemeğin lezzetlenmesinde son derece önemli.

Pazarlar arasında gezinirken, sayısız kokunun arasından nefes almaya başlarken, birdenbire yürüyor olacaksınız ve bir Etiyopya baharatı dalgası burnuna çarpacak. Etiyopya baharatları güzel bir kokudur.

“Etiyopya ve Kahve”bu dünyada birbirine en çok yakışan iki kelime olma potansiyeline sahip. Etiyopya mutfak kültürünün tam merkezinde yer alan kahve, bu ülkede yaşayabileceğiniz en özel deneyimlerden biri. Eğer siz de bir kahve tutkunuysanız, kahvenin onlarca farklı demlenme çeşidinin olduğu konusuna muhtemelen hakimsinizdir. O zaman size tavsiyemiz, pazardaki bütün kahve dükkanlarına uğrayıp, kahve tadımı yapmanız.

• BONUS

Kentsel peyzajın günden güne geliştirildiği Addis Ababa’da gökdelenler, yeni yollar hızla artıyor ve belki de Etiyopya’nın başkenti, birkaç yıl sonra bir metropol olarak karşımıza çıkacak.

Addis’in siyasi bir merkez olmanın yanı sıra ‘Afrika’nın Dubai’si’ olarak da bir lakabı var.
Afrika’nın en büyük açık hava pazarı olduğu düşünülen Mercato, günde yaklaşık 200.000 ziyaretçiyi ağırlıyor ve aynı zamanda yerli halk arasında geleneksel ve modern buluşma mekanı olmasıyla ünlü.

Ketema’da (veya New Town – Yeni Şehir) bölgesinde yer alan pazar, gelişigüzel bir araya getirilmiş binaların beton duvarlarının arasında sıkışıp kalmış olsa da Etiyopya kültürünü en iyi şekilde yansıtmayı başarıyor.
Pazarda adım başı karşınıza çıkacak çakma rehberler, turistlerden faydalanmaya ve turlar satmaya çalışıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı