ust_reklam
Ülkeler Rehberi

İtalya Ulaşım Rehberi

Dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olan İtalya’ya olur da bir gün giderseniz diye sizler için faydalı olabilecek pratik bir ulaşım rehberi yazalım istedik. Ülke genelinde en çok kullanılan toplu taşıma araçlarını kısaca tanıtarak İtalya’da ulaşım nasıl olur sorusuna cevaplar arayacağız. Kapsamlı bir İtalya turu ile İtalya tatiline çıkma gibi bir düşünceniz varsa bu yazımızı bir yere not edin.

Yüksek Hızlı Trenler (Trenitalia ve Italo)

Yüksek hızlı trenle seyahat, İtalya’nın başkenti Roma başta olmak üzere diğer şehirlerinde de size büyük ölçüde zaman kazandıracak. İtalyan kasabalarının birbirlerine yakınlığı nedeniyle trenle hem bütçenizi zorlamamış hem de hızlı bir şekilde istediğiniz yere ulaşmış olacaksınız. Yüksek hızlı İtalyan trenlerinin adı olan Trenitalia 300 km/s hızla çalışıyor.

İtalya’nın önemli turistik yerlerine seyahat eden Italo adındaki hızlı tren ise saatte 360 km hızla gidiyor. Hızlı, kolay ve pratik bir ulaşım aracı olan hızlı trenler İtalya ulaşım ağının demirbaşı. Bu hızlı trenler Torino, Milano, Bologna, Floransa, Roma, Napoli ve Salerno’yu birbirine bağlıyor. Trenitalia veya Italo’nun web sitesi üzerinden güncel seferlere ve bilet ücretlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca online rezervasyon yaparak koltuk ayırtmak da mümkün.

Italo, ülkenin her noktasındaki büyük şehirlere ulaşım için uygun fiyatlı popüler bir ulaşım aracı. En iyi fırsatları bulmak için daima her iki trenin de web sitesini de kontrol edin. Italo’nun fiyatları büyük oranda değişirken, Trenitalia’da genellikle bilet ücretleri sabittir. Ancak Italo’nun zaman zaman Trenitalia’dan çok daha ucuz olduğunu hatırlatalım. İtalya’da ucuz ulaşım için bu yolu kullanabilirsiniz.

East Coast Treni

İtalya’nın başlıca turistik şehirlerinden olan Venedik’in yanı sıra, ülkenin batı kıyısına da ulaşımı sağlayan East Coast (Doğu Yakası) treni, Le Marche veya Puglia gibi yerlere aktarmasız olarak götürüyor. 4 saatte Roma’yı Bari’ye bağlayan Frecciargento trenini seçebilir veya daha şehirlerarası ulaşımda bir numara olan East Coast trenini tercih edebilirsiniz. Şehirlerarası trenler, hızlı trenlere göre daha yavaş olmasına karşın, çok daha konforlu ve de ucuzdur.

İtalya’da Ekonomik Ulaşım için…
Yüksek sezon olarak kabul edilen yaz aylarında Positano’dan direkt Capri’ye geçebileceğiniz pratik ulaşım araçları var. Yılın geri kalanında ise bu araçla Sorrento ya da Napoli’den hareket ediyor. İtalya’da ulaşım ile ilgili her şey sezona göre değişiklik gösterdiği için seyahat ettiğiniz mevsimi dikkate aldığınızdan emin olun. Genellikle yüksek sezon haziran ortası başlar ve ağustos ayına kadar devam eder.

Ucuz Ulaşım Günleri Önemli
Pazar günleri toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek biraz sıkıntı yaratabilir çünkü ülkedeki mekanların büyük bir kısmı pazar günleri kapalı. İtalyanlar için pazar günü demek, kiliseye gitmek, aileyle birlikte olmak ve dinlenmek demektir. Bu durum makinistler ve otobüs şoförleri için de geçerlidir. İtalya’da pazar günleri tüm ulaşım araçlarının daha az seferi var, bu yüzden binmeniz gereken otobüsün gelmesi için birkaç saat beklemek zorunda kalabilirsiniz. Pazar günü ulaşımınız için taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

İtalya’da Araba Kiralamak
İtalya’da ulaşım deyince elbette akla bir de araç kiralamak geliyor. Araç kiralamak için geç kalmamalısınız. Özellikle seyahatinizden önce İnternet üzerinden ön rezervasyon yaptırırsanız indirimlerden de faydalanmış olursunuz. İtalya’da araç kiralamak için ihtiyacınız olan 2 şey var: uluslararası geçerliliği olan sürüş belgesi ve kredi kartı.

İsterseniz bir Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP) alın. Bu sayede yurt dışı seyahatlerinizde sürekli kendi ehliyetinizi yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız. Bu belge dünya çapında 150 ülkede geçerli ve İtalya turunuzdan önce Türkiye’den temin edebilirsiniz. İtalya’dan almak isteyenlerse sadece 20 dolar gibi uygun bir fiyat ödeyerek belgeyi satın alabilir. Çoğu yerli araç kiralama firması bu belgeyi pek umursamaz, ancak polis tarafından durdurulursanız mutlak suretle göstermeniz istenir. Göstermezseniz şayet para cezası alırsınız. İtalya’da araba kiralama firmalarının büyük bir bölümü hala manuel araç hizmete sunuyor. Otomatik vites isterseniz bunu önceden belirtmeyi unutmayın.

İtalya’da Feribot ile Ulaşım
İtalya’nın birbirinden güzel adalarına kolaylıkla ulaşmanın tek yolu feribota binmek. Fakat birçok web sitesi İtalyanca olduğu için anlaması zor olduğundan, directferries.co.uk’deki İngilizce bilgiler sayesinde feribot seferlerini ve bilet ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı