ust_reklam
Festivaller

İtalya’nın En İyi 8 Festivali

İtalya, binlerce yıldır enfes mutfağıyla, aşk kokan şehirleriyle, eşsiz tarihi dokusuyla, göz kamaştıran mimarileriyle, modanın kalbinde olmasıyla, sanata ve sanatçıya verdiği değerle tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir ülke. Peki ya bizle böylesine dört dörtlük bir ülkede kutlanan en güzel festivalleri tanıtsak nasıl olurdu? Emin olun bu festivaller, koşa koşa İtalya’ya gideceğiniz cinsten. Eğlenceden, sanattan, müzikten, yemekten, kısacası her şeyden zevk alan biriyseniz, sizler için seçtiğimiz İtalya’nın en iyi 8 festivalini kaçırmamalısınız.

  • Braviodelle Botti Barrel Race, Montepulciano, Toskana Bölgesi

Şuna emin olabilirsiniz ki İtalyanlar gerçekten farklılığı seviyor. Tuscany’deki Vino Nobile şarabı ile ünlü kasaba olan Montepulciano’da şarap varilleriyle düzenlenen bir yarış var. Bu yarışı izlemesi hem keyifli hem de festival havasında geçtiği için dolu dolu geçiyor. Hele ki şarap seven biriyseniz, İtalya’nın şarabıyla ünlü bu minik kasabasına gidin ve Ağustos ayında düzenlenen şarap varili festivaline katılın. Bu yıl yapıldı ve harikaydı. Bir sonraki yıl için şimdiden planlarınız arasına alabilirsiniz.

italya-da-festival

  • Jazz Festivali, Perugia, Umbria

İtalyanların adeta can damarı olan müzik, her tarz festival ve etkinliğiyle birçok müziksevere keyifli anlar yaşatıyor. İşte İtalya’da düzenlenen müzik festivallerinden en ünlü olanı Perugia’daki Jazz Festivali. Genellikle her yılın Temmuz ayında düzenlenen bu festivalde sahne alan İtalyan caz sanatçılarının yanı sıra EricClapton, Alicia Keys ve Van Morrison gibi dünyaca ünlü starları da görebilirsiniz. Dünya çapında bir üne sahip olan Umbria Jazz Festivali, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir katılımla ve coşkuyla karşılanıyor.

  • Mercatodelle Gaite, Bevagna, Umbria

Tekrar Umbria’nın adını gördüğünüz için ne kadar festival aşığı bir İtalyan şehri diyebilirsiniz ama gerçekten de hakkınız var. Umbria, İtalya’nın festival anlamında önde gelen yerlerinden biri. Bevagna ise İtalya’nın en şirin kasabaları arasında bulunuyor. Mercatodelle Gaite Festivali’nde herkes en güzel kıyafetlerini giyer, sokaklarsa ipek dokumacılar, mum üreticileri, çömlekçiler, eskicilerle dolup taşar. Takviminizi 14. yüzyıla saracak olan ortaçağdan kalma tavernalara mutlaka uğramalısınız. Festival zamanlarında bu tavernalarda büyük ziyafetler veriliyor.

yemek-festivalleri

  • Fish Festival (Balık Festivali), Camogli, Cinque Terre

Belki de İtalya’nın Roma ve Venedik’ten sonra en çok ilgi göre yerlerinden biri olan Cinque Terre’deki Balık Festivali’nde İtalyan mutfağının deniz ürünlerinde de ne denli başarılı olduklarına bizzat şahit olacaksınız. Çünkü yaklaşık 3000 ton balığın olduğu bir festivalden bahsediyoruz. Balıkçı kasabası olarak bilinen Camogli’de bin bir çeşit balığın tadına bakma fırsatınız olacak.

  • Palio Festiavali, Siena, Toskana Bölgesi

Ağustos ayının ortalarında gerçekleşen Palio Festivali, İtalya’daki pek de alışkın olmadığımız görüntülere ev sahipliği yapıyor. Antik ittifaklar, acı rekabetler, ortaçağ giyim kuşamı, ihanet, rüşvet ve tüm ana meydan bu vahşi at yarışı festivalinin etrafını kuşatmış. Hiçbir kural yok. Hiçbir at eyeri de yok. Atlar rastgele yarışmacılara atanır. Bu sayede hiçbir haksızlık olmadan herhangi bir yarışmacı yarışmayı kazanır. Turistlerin yarışabileceği değil ama izleyebileceği bir festival / yarış bu.

  • Nodod’Amore Tortelli, Valeggiosul Mincio, Veneto

Şehrinizde 14. yüzyılın tüm ihtişamını gözler önüne seren bir köprü var ve leziz tortellinisi ile meşhur. Peki ya siz ne yapardınız? Tabi ki Tortellini Festivali. Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan Tortellini Festivali’nde yaklaşık 1 km uzunluğunda İtalyan makarnalarıyla donatılmış açık büfe görebilirsiniz. Havai fişekler eşliğinde festivalin başrolü olan tortellininizi tadabilirsiniz.

  • Venedik Uluslararası Film Festivali

Sizleri gelmiş geçmiş dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali’ne alsak nasıl olurdu? 1932’lerden günümüze kadar heyecanından ödün vermeden gelen festival, yıldan yıla popülerleşiyor. Venedik’in Libo Adası’nda düzenlenen Venedik Film Festivali’ne her yıl dünyanın dört bir yanından film yapımcıları ve oyuncular akın ediyor.

  • Corsa Dei Seri, Gubbio, Umbria

“Mumların yarışı” sloganıyla ünlenmiş olan CorsaDei Seri Festivali’nde üç kişiden oluşan grupların koşarak birbirleriyle yarışıyor. Yarışmayı ve festivali özel kılansa bu koşan kişilerin ağır tahtadan kutularla birlikte yanan mumları da taşımaları. İzlemesi oldukça keyifli olan bu yarışın sonunda ise festival zamanı kurulan çeşitli stantlardan alışveriş yapabilir ve İtalyan Sokak kültürünü deneyimleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı