ust_reklam
Alışveriş

Alışveriş Yapmaya Doyamayacağınız 4 Şehir

Balkan ülkelerinin farklı bir aurası vardır. O atmosferi solumak, sokaklarında yürümek bile insanı zamanda yolculuğa çıkarmaya yetiyor. Balkanlar’a özgü olan o kadar çok şey var ki; hepsi de sanatla iç içe. El sanatları olmak üzere dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çeşitte ve güzellikte eşyalar sadece Balkanlar’ın farklı karakterlere sahip şehirlerinde mevcut. Şimdi keşfetmenin tam da sırası diyorsanız, rotanızı doğruca alışveriş yapmaya doyamayacağınız 4 Balkan şehrine çevirin.

 • İstanbul, Türkiye

İstanbul’un Balkanlar’daki en güzel şehir olduğu, kesinlikle su götürmez bir gerçek. Bir de bu tarihi dokuya ve güzelliğe otantik çarşılar, bit pazarları, lüks alışveriş merkezleri eklenince, tatil yapmanın en eğlenceli kısımlarından olan “alışveriş yapmak” oldukça keyifli bir hal alıyor. Nişantaşı, alışveriş ve moda konusunda öncü bir yer ve alışveriş merkezleri & sokakları ile göz kamaştırıyor.

istanbul

Daha tarihle iç içe bir yerde dükkandükkan gezmek isterseniz eğer sizi baş döndürücü baharatların kokusuna kapılıp gideceğiniz Kapalıçarşı’ya (Eminönü Çarşısı) alalım. Öyle bir yer ki burası, alışveriş yapmak bir yana dursun; sadece havasını solumak bile geçmişin kapılarını aralamanıza yetiyor. İşte İstanbul’da alışverişe dair bulacaklarınız:

 • Halı ve Kilimler: Tam bir başyapıt, el yapımı, otantik dokumalar, el işçiliği.
 • Kumaşlar ve Çarşaflar: Envai çeşit yatak örtüleri, yastık, yorgan ve eşarplar.
 • Takı: İstanbul ve Kapalıçarşı ile özdeşleşmiş bir şey artık. Çarşıdaki takı mağazalarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca Avrupai altın ve takılara da ev sahipliği yapıyor.
 • Sanat ve Antika: Sanat ve antika aşığıysanız, İstanbul tam da size uygun bir yer demektir. Balkanlar’ın en geniş sanat ve antika koleksiyonlarının bulunduğu mağazalara denk gelebilirsiniz. Seramik, heykel, ikonlar, saatler, gravürler, gümüş, nakış gibi birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz çarşılar var.
 • Marka Alışverişi: Dünya markalarından vazgeçmem diyorsanız, en başta da söylediğimiz gibi Nişantaşı’nı tercih edebilirsiniz.
 • Alışveriş Merkezi: Elbette ilk olarak akla Kanyon ve İstinye Park geliyor.
 • Gıda ve Baharat: Mısır Çarşısı’nın can damarı bile denilebilir. Her noktasından buram buram bin bir çeşit baharatın harmanlanmış kokuları her tarafınızı saracak.
 • Atina, Yunanistan

Rengarenk el işi hediyelik eşya dükkanları ile nam salmış olan Balkanlar’ın en güzel şehirleri arasında önde gelen Atina’da alışveriş yapmak, başlı başına bir aktivite esasında. Geleneksel Yunan işlemelerini, Yunanistan’a özgü eşsiz lezzetteki zeytinyağını ve zeytinleri, balı ve en iyi hediyelik eşyaları çarşı pazarlarında bulabilirsiniz. Atina’daki butiklerin çoğu zanaat kooperatiflerine ait.

atina

Dolayısıyla içeri adım attığınız her dükkanda bir gördüğünüz ürün diğerine benzemiyor. Bunun yanı sıra alışveriş merkezlerinin de bulunduğu Atina’da turistlerin neredeyse tamamı yerli butiklerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

 • Belgrad, Sırbistan

Balkanlar’ın hatta tüm Avrupa’nın en ucuz ama bir o kadar da kaliteli ve de yanı zamanda vizesi ülkesi olan Sırbistan’ın Belgrad şehri, son zamanlarda oldukça popüler bir destinasyon haline geldi. Alışveriş konusunda diğer Avrupa başkentleriyle kıyasıya rekabet eden Belgrad’da tam da bütçenize uygun alternatiflerle karşılaşacaksınız. Vizesiz olması ve ülkemize yakın olmasından dolayı Balkanlar turunuzun en seveceğiniz şehri bile olabilir.

belgrad

Yerel pazarlardan, manava, bakkal, market, alışveriş merkezi, el sanatları ve hediyelik eşya dükkanlarına kadar her zevke hitap edebilen bir özelliği var. Belgrad çarşılarını gezerken mis gibi ekmek kokusu tüten bir fırına girin ve ekmek; manavından da elma alıp mutlaka tatmalısınız. Belgrad’da alışveriş yaparken keyif alacağınız bir diğer nokta ise; alışveriş yapmak istediğinizde şehrin düzeni sizi büyüleyecek ve alışverişe dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz Belgrad şehir merkezine gitmeniz yeterli olacaktır.

 • Budva, Karadağ

StariGrad adındaki “Eski Şehir” denilen bölgede Budva’daki alışveriş yerlerinin en güzellerini bulmanız mümkün. Bilhassa moda mağazaları, butikler ve giyim & aksesuar üzerine her şey Eski Şehir’in caddelerinde yer alıyor. Budva’da alışveriş yaparken tarihle iç içe olacaksınız.

budva

Pitoresk caddeleri üzerinde bulunan şık kafelerinde soluklanabilir; yıllanmış kitapçılarından Budva’da gezilecek yerler adında bir kitap bakıp alabilir ve dilerseniz restoranlarında soluklanıp, Karadağ mutfağını daha yakından tanıyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı