ust_reklam
Festivaller

İskeçe Karnavalı’na Nasıl Gidilir?

Balkanlar’daki festivaller arasında en renklisi, en eğlencelisi ve tabi ki ülkemize en yakını olan İskeçe Karnavalı, her sene birbirinden güzel etkinliklere ve kostümlere ev sahipliği yapıyor. Kimi zaman arkadaşınızın sosyal medya hesabındaki duvarından, kimi zaman herhangi bir yerde reklam aracılığıyla denk geldiğiniz karnaval fotoğrafları sizi cezbediyorsa, her yıl gitmek istiyor fakat bir türlü fırsat yaratamıyorsanız ve nasıl gideceğinizi, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız söylediklerimize kulak verin.

İskeçe Karnavalı hakkında merak ettikleriniz ve çok daha fazlasını tek tek anlatıyoruz. Bunları not edin ve tek tek uygulayın.

İskeçe

Yunanca adı Xanthi olan İskeçe, Yunanistan’ın kuzeyinde yani Batı Trakya bölgesinde kalıyor. Burası aynı zamanda Türk nüfusunun da en yoğun olduğu yerlerden biri. Yunanistan turları arasında da yer alan ve gezilen rotaların en beğenilen duraklarından biri olan İskeçe turunda kendinizi asla yabancı hissetmezsiniz çünkü gerek havası, gerek dükkanları gerekse insanlarıyla burası adeta bir Türk semti. İnsanları sıcakkanlı ve eğlenceli. Festival sırasında bu minik ve sevimli bölgeyi gezmenizi de öneririz.

İskeçe Festivali’ne Nasıl Gidilir?

Şimdi bu soruyu iki şekilde yanıtlayacağız. Birincisi gerçek anlamda, yol ve harita olarak İskeçe Karnavalı’na nasıl gidilir sorusu, diğer ise kıyafet ve hazırlanma biçimi açısından İskeçe Karnavalı’na nasıl hazırlanmalı sorusunun cevabı olacak. O halde başlayalım:

İskeçe’ye gitmek İstanbul’dan Trakya’ya, Tekirdağ’a gitmek kadar kolay. Tek şart vizenizin olması. Yunanistan, Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer aldığı için Schengen vizenizin olması gerekiyor. Vizeniz hazır diyelim. Sonrasında üç seçeneğiniz bulunuyor.

1. Aracınızla gitmek:

İskeçe’ye gitmek için en rahat alternatiflerden biri kendi otomobilinizle gitmek olacaktır. İstanbul’dan 4 saat gibi bir süreyle Gümrük Kapısı’na varıp oradan çok yakın bir mesafede olan İskeçe’ye gidebilirsiniz. Haritada görünen işaretli yeri Maslak olarak baz alırsak bu kadar sürüyor ancak Beylikdüzü’nden çıkacaksanız 1 saat daha cepte demektir. 🙂

iskeceye-nasil-gidilir

2. Otobüsle gitmek:

Bugün otobüsle Yunanistan’a gitmek eskiye nazaran artık çok daha kolay! Birçok turizm firması Yunanistan’a sefer düzenliyor. Size de biletinizi alıp, koltuğunuzu seçip rahatça İstanbul ve Yunanistan yolu manzaralarını izlemek düşüyor. İskeçe’ye bu şekilde de ulaşabilirsiniz.

3. Turla gitmek:

Seçenekler arasında en kolayı ve eğlencelisi bu olabilir. Özellikle İskeçe Karnavalı zamanında pek çok turizm acentası İskeçe Karnavalı turu düzenliyor. Üstelik bu turların fiyatları da oldukça ucuz ve rahatça ödenebilecek cinsten. Aracınıza koyduğunuz benzin parası, harcadığınız efor ve konfor detayları ile kıyaslarsak İskeçe’ye turla gitmek kulağa daha mantıklı geliyor.

İskeçe Karnavalı’na Hangi Kostümle Gitsek?

İşte konu başlığımızın mecaz sorusu: İskeçe’ye nasıl gidilir? Hangi kıyafeti giymek gerekir, nasıl hazırlanılır, nereden başlamalı? Tüm bu soruların cevabı çok basit. Canınız hangi kostümü giymek isterse o şekilde gidebilirsiniz.

iskece-festival

İster rengarenk tüylü şapka ve maskeler takın, isterseniz bir superman, prenses ya da deniz kızı kostümü ile gidin. Devasa uzunlukta bir geçiş korteji, rengarenk kostümlü insanlar, dans edip zıplayan kadınlar, yüzlerini boyayan yaşlı insanlar arasında kendinizi kaybedeceğinize eminiz. O yüzden ne giyerseniz giyin her türlü kendinizi Rio Karnavalı içinde hissedeceksiniz.

Ee bu kadar detay verdiniz, tarihini söylemediniz ama İskeçe Karnavalı tarihi neymiş derseniz, bu yıl 23 – 24 – 25 ve 26 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleşecek İskeçe Festivali’ni sakın kaçırmayın!

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı