ust_reklam
Festivaller

Panama’nın En Ünlü 5 Kültürel Etkinliği

Farklı ve büyüleyici bir kültüre sahip olan Panama hakkında daha fazla bilgi edinmek ve keşfetmek için sınırsız yollar var. İşte Panama’daki en ünlü 5 kültürel etkinliği listemize Panama turuna çıkmadan önce mutlaka göz atmayı unutmayın.

1- Carnaval de Las Tablas

carnaval-de-las-tablas

Panama’nın en popüler kültürel etkinliklerinden biri olan bu capcanlı kutlama, her yıl Mart ayındaki Kül Çarşamba adı verilen günden önceki dört gün boyunca gerçekleşiyor. İlk kez 19. yüzyılda düzenlenen gelenekselleşmiş etkinlik, Las Tablas’ın dini gruplarından Calle Arriba ve Calle Abajo’nun ikisi arasında yapılan bir festival esasında.Dini gruplar arasındaki uyum ve beraberliği simgeliyor. Geleneksel türküler ve danslar bu tarihi olayın en olmazsa olmazlarından. Panama’nın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerinden insanlar bu ikonik kutlamayı taçlandıran renkli geçitlerin tadını çıkarmak için gelen yabancı turistlerin sayısı da epey fazla.
Karnaval boyunca aileler, ülkenin plajlarında yemek yiyip içki içme ve birbirleriyle vakit geçirme fırsatı buluyor. Özel olarak tasarlanan kıyafetler giyen sanatçılar, bu geçit törenleri sırasında geleneksel danslar eşliğinde sanatlarını icra ediyor.

2- Festival de Mejorana en Guararé

mejorana-en-guarare

Panama zengin bir folklorik geçmişi olan bir ülke olmasıyla ünlü. Mitler ve masallar Azuero Yarımadası’nda Los Santos eyaletinde bulunan Guararé Festival de la Mejorana‘da kutlanıyor. Her yıl Eylül ayında düzenlenen senede bir kez olan festivalin tarihçesi aslında 1949 yılında başlamış.Yerlilerden Mercy adındaki genç bir kızın mucize gerçekleştirdiğine inanılıyordu. Onun adına senede bir kez yapılacak olan festivalin sözü verildi. Bugün sanatçılar ülkenin dört bir yanından dans etmek, şarkı söylemek, yemek yemek ve eğlenmek için geliyorlar. Havai fişekler ve süslemeler, bir hafta sürüyor ve bu küçük kasaba bu süre boyunca tam bir karnavala dönüşüyor.Günümüzdeyse Festival de la Mejorana, Panama’daki en büyük ve en önemli folklor etkinliği olmasıyla nam salmış durumda.

3- Fiestas Patrias

fiestas-patrias

Panama yerlilerinin ajandalarındaki belki de tek ortak nokta olan Fiestas Patrias, 1903’te ülkenin Kolombiya’yla olan ayrılışını ve ayrıca Bayrak Bayramı adı altında özel bir vatanseverlik olayını kutluyor. Bu festival her yıl Panama City’de gerçekleşiyor, bu nedenle ziyaretçilerin birçoğu diğer şehirlerden başkente akın ediyor.
Kasım ayında kutlanan festivalde, ülke resmi bağımsızlığını ilan ettiği zaman tasarlanmış olan Panama bayrağını festival boyunca başrolde görebilirsiniz. Büyük bir geçitle genellikle geleneksel Panama kıyafetleriyle süslenmiş ¨pollera¨ (elbiseli kadınlar yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi giyinirler) bir kadın dansçı tarafından yönlendirildiği için özlü Panama kültürü tam da bu etkinlik sırasında boy gösterir.

4- Panama Caz Festivali

panamas-jazz

Böyle çeşitli kültürel bir karışımı ve zengin tarihi ile müziğin Panama kültürünün bu denli önemli bir parçası olduğunun canlı kanıtı hiç şüphesiz ki büyük bir coşkuyla kutlanan Panama Caz Festivali. Bu, senede bir kez düzenlenen Panama Caz Festivali, Panama City’de her Ocak ayında gerçekleşiyor.

Dünyadaki en önemli caz festivallerinden biri olan bu etkinlik, tüm dünyadan müzik yeteneklerinin ve dehalarının ilgisini çekiyor. Panama’yı ziyaret eden caz meraklılarının en prestijli destinasyonunun yanı sıra, Panama’da ve Orta ve Güney Amerika’da karşılaşılan sosyal sorunlarla ilgili farkındalık yaratmayı da amaçlıyor.

5- Festival de Cristo Negro de Portobello

cristo-negro-de-portobello

Maneviyat birçok Panamalının hayatının önemli bir parçası ve Katoliklik ülkenin ana dini. Bu sebeplerden ötürü Festival de CristoNegro de Portobelo ya da Portobelo, her yıl 21 Ekim’de gerçekleşen önemli bir olay olarak biliniyor. Festival boyunca dini vazifelerini yerine getirmek isteyen birçok insan için birincil varış noktası, “Black Christ” heykelinin olduğu San Felipe Kilisesi’dir. Bu etkileyici heykel, İsa’nın Çarmıha gerildiği Golgotha yolculuğunun ayrıntılı oymalarına sahip.

Saat 6.00’da özel bir kitle çağrılıyor ve iki saat sonra 80 erkek Portobelo Kasabası’nda Black Christ heykelini taşıyor. Bu durum yaklaşık dört saat sürüyor ve olayı siz de izlediğiniz zaman kendinizi geçit törenindeymiş gibi hissetmeniz kaçınılmaz bir durum. Gece yarısı inişinde heykel, San Felipe Kilisesi’ndeki Golden Altar’ın yanındaki evine geri gönderilir. Festival ilk kez 17. yüzyılın sonlarında kutlandı.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı