ust_reklam
Festivaller

Muhtemelen Oktoberfest Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

Cins cins sakalları, ilginç giyimli bay ve bayanları ve devasa kupalarındaki biraları ile ünlü Oktoberfest, sadece ünlü bir Alman festivali değil, aynı zamanda tüm dünyada marka haline gelmiş bir festival. Yılda sadece bir kez gerçekleşen bu festivale dünyanın her yerinden ziyaretçiler gelir ve doyasıya eğlenir. Münih’teki bu sıra dışı festivale dair muhtemelen bilmediğiniz gerçeklerle yüzleşmeye hazır mısınız?

1- Oktoberfest, sanıldığının aksine bir bira festivali değildir.
Nasıl yani??? Biraz şaşkınlık, biraz hayal kırıklığı… :O Hatta kimilerinin ağladığını bile duyar gibiyiz. Ne yazık ki çoğu kişinin sandığının aksine Oktoberfest’in bir bira festivali olmadığı gerçeğini açıklayarak yazımıza başlamakta fayda var. Oktoberfest ya da “Wiesn” bir bira festivali değil, Bavyera Kralı Prens Ludwig ile eşi Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese arasındaki düğün yıl dönümü kutlaması. Sevda kuşları 1810’da bir araya geldiklerinde, krallar bu durumu halka açık bir parti ile kutladılar ve bu kutlamada biranın tek bir damlası dökülmedi! 1819 yılına kadar kutlamanın at yarışlarının bira satıcıları tarafından değiştirildiği ise kabul edilmedi.

2- Oktoberfest’teücretsiz bira servis edilmez.
Oktoberfest’in esasında bedava bira servis etmediği gerçeğini öğrendiğiniz andan itibaren festivale gitme fikrinizden vazgeçebilirsiniz, ancak bu festivalin hala dünya çapında ünlü olduğunu ve inanılmaz eğlenceli geçtiği gerçeğini değiştirmiyor.

3- Alternatif bir yanı da var…
İster inanın ister inanmayın, Oktoberfest’te içkiden daha çok şey var. Müzik, kutlamalar sırasında çok önemli bir faktördür; her alkol çadırında, geleneksel Alman Oompah klasikleriyle birlikte Black Eyed Peas şarkıları da çalar. Dans ve müzik bir festivalden beklediğin şeyler değilse eğer Armbrustschützenzelt çadırına gidebilirsiniz. Bilhassa turistler için köşk niteliğindeki bu çadırda Oktoberfest biranızı yudumlarken, etli yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Biraz da eğlence olsun derseniz, yay ve ok becerilerinizi konuşturabileceğiniz çadırlarda vakit geçirebilirsiniz.

4- Oktoberfest, “October” yani ekim ayında başlamıyor.
Peki ya neden ismi “october”; ekim ayını çağrıştırıyor? Kesin bir cevabı olmasa da bu efsanevi sonbahar etkinliği eylül sonuna doğru başladığı ve ekim başı gibi de sona erdiği gerçeğini söylemeden geçmeyelim.5- Sağlığınıza!

Oktoberfest’in bu kadar önemli ve popüler bir etkinlik ve aynı zamanda Münih’in sembolü haline gelmesinin nedeni sadece hedonizmden değil, zorunlulukta gelir adeta. Güney Bavyera bir zamanlar tatlı su kaynaklarının berbat halde olduğu dönemler geçirdi. Yerli halk da bu kirli suyu içmeyip,kolera, veba ve diğer rahatsızlıklardan kaçınmak için su ihtiyaçlarını bira gibi benzer sıvılarla giderdiler. Festivaldeki yerlilerin bağırdığı gibi, biranızı içerken“Sağlığınıza!”anlamına gelen “zum Wohl!” demeyi ihmal etmeyin.

6- Paris Hilton, Oktoberfest’ten kalıcı olarak men edildi.
Her yıl aşırı alkol tüketenler, taşkınlık yapanlar ve benzeri suç girişiminde bulunanlar Oktoberfest’ten men ediliyor. Şöhret listesinde men edilenler arasında Paris Hilton da bulunuyor. Geleneksel Oktoberfest kıyafeti giyen Amerikalı Paris, Oktoberfest organizatörleriyle önceden herhangi bir düzenleme yapmadan bir şarap markasını tanıtmak için 2006 yılına kadar gelmeye devam etti. Ortaya çıkan bir takım anti-Paris gösterilerinden sonra men edilmesine karar verildi.

7- Oktoberfest, şaşırtıcı derecede “çocuk dostu” bir festival!
Festivalin organizatörleri son yıllarda dünyanın en popüler “bira festivali” olma unvanını daha şekillendirerek artık etkinliklerde çocuklu ailelerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Festivalin gerçekleştiği yer her zaman büyük bir öneme sahip ve bu alan her yıl daha da zenginleşerek daha güzel bir hal alıyor. Çocukların bayılacağı dönme dolap, hızlı tren ve diğer lunapark oyuncakları, geleneksel Bavyera geçit törenleri ile harika alternatifler sunuyor.

8- Öyle bir hazine sandığı var ki akıllara zarar…
Her Oktoberfest etkinliğinin ardından kayıp eşya bürolarından toplanan ve bir araya getirilen tüm bu eşyalar hazine sandığında toplanıyor.Doğal olarak bu kadar ünlü bir gösteriden geriye kalan kayıp eşyalar da oldukça fazla oluyor. Oktoberfest Kayıp Eşya Ofisi her yıl binlerce terk edilmiş eşyayla dolup taşıyor.Hele ki bir senesinde 1056 pasaport, 520 cüzdan, 320 cep telefonu, 300 çanta ve sırt çantası ve 50 kamera, iki adet düğün yüzüğü, bir işitme cihazı bulundu. Hatta en talihsiz olanı da 50.000 Euro nakit kaybettiğini iddia eden bir kişi olmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı