ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Tarih Sahnesinde Sanatın Başkenti Floransa

En güzel İtalya şehri olduğu kadar dünyanın da en sanatsal şehridir Floransa. Onu bu kadar güzel ve özel kılan şey ise tarihinin oldukça eskiye dayanıyor olması. Floransa’nın tarihi ile ilgili her biri altın olabilecek seyahat önerileri ile bu bilgileri Floransa gezisine çıkmadan önce mutlaka bilmelisiniz. Sanatın başkenti Floransa’ya böylelikle başka bir gözle bakacaksınız.

neptun-cesmesi-floransa

Floransa Kenti

● Toskana Bölgesi’nin başkenti olan Floransa, İtalya Krallığı’na kısa bir süre başkentlik yapmıştır. Bu dönemde Floransa’yı başkent yapan isim Roma İmparatoru Diokletian’dır.
● Floransa’nın kurulduğu yıllardaki ilk adı Florentia’dır. Günümüzde ise Firenze adıyla bilinir. Kurulduğu yıllarda aldığı isme bakacak olursak Floransa’nın Roma Dönemi’ne ait bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Floransa turu sırasında bunu hemen hissedeceksiniz.
● Floransa adının “Ludi Florales” adı verilen ve baharın gelişi için düzenlenen kutlama törenlerinden geldiği söylenir.
● Floransa’nın bir kent olarak tarih sahnesine adım atması ilk kez Jul Sezar tarafından ortaya atılmıştır. Jul Sezar ordularına, Floransa’nın verimli topraklarını değerlendirmeleri için talimat vermiştir.
● Floransa kentinin ortasından geçen nehrin adı Arno Nehri’dir. Floransa kenti de bu nehrin etrafına kurulmuştur.
● M.Ö. 200 yılında Via Flaminia çevresinde ortaya çıkan Floransa, bugünkü Ponte Vecchio (Eski Köprü) yönünde Arno Irmağı’nı aşarak gelişmesini sürdürmüştür.

Medici Ailesi

● Floransa’nın kurucusu sayılan ve kendilerini Floransa Dükü ilan eden Medici Ailesi’ne ait birçok izi, Floransa gezinizde keşfedeceksiniz. Bu yüzden Medici Ailesi’ne dair ne çok şey bilirseniz iyi olur. Medici’siz bir Floransa düşünülemez.
● Medici Ailesi, Floransa’nın tarihine damga vurmuştur. Ailenin yükseliş dönemi Rönesans’tan sonra başlar. Floransa’nın lideri olarak adledilen Medici Ailesi, bu kentte 300 yıl hüküm sürmüştür. Bu yıllar içinde Floransa sanat anlamında oldukça gelişmiş ve Floransa turlarının önemli durakları olan yapıların oluşmasını sağlamıştır. Siz de Floransa gezisinde Medici Ailesi Dönemi’ne ait birçok eseri keşfedeceksiniz.
● Banker ve Medici Hanedanlığı’nın kurucusu olan Giovanni di Bicci, Floransa’nın Büyük Tüccarı, Toprak Babası, Büyük Abi Cosimo’su gibi isimlere sahip, kentin zenginlerini ve sanatçılarını etrafında toplayan biriydi.
● Medici Ailesi’nin hükümdarlığı, dahi olan ve ‘Muhteşem’ lakabını alan şair Lorenzo’nun ölümüyle sona erer.
● Son Medici I. Ferdinando 14 yaşındayken kardinal olmuştur.

ponte-vecchio

Floransa ve Sanat

● Floransa tarihini bilmek, Floransa turunuzu yaparken oldukça işinize yarayacaktır çünkü bu kent başlı başına bir tarihtir. Floransa’nın tarihine dair net bilgiler, 1520’li yıllarda Machiavelli tarafından kaleme alınmış. Medici Ailesi’nin isteği üzerine “Istorie fiorentine” kitabını yazan Machiavelli, yazdığı birçok farklı tarih kitaplarıyla da ilk tarihçiler arasına adını yazdırmıştır.
● İtalyan Rönesansı’nın doğduğu topraklar olan Floransa, dünyanın sanat merkezlerinin başında gelir. Resim, edebiyat ve mimari başta olmak üzere pek çok sanat dalına başkentlik eden Floransa’da Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo, Dante Alighieri gibi birçok sanatçı yetişmiştir.
● Floransa geziniz boyunca birçok ünlü sanatçının, bilim adamının ve düşünürün kentteki izlerini keşfedeceksiniz.

Floransa’da Dönemler

● Sanatın olduğu kadar ticaretin de bir zamanlar merkezi olan Floransa çıkan isyanlarla ve salgınlarla ticaret konusunda büyük bir darbe almıştır.
● Orta Çağ, Floransa’nın ticarette en parlak dönemi olarak bilinir. Bu dönemde kullanılan ilk altın para, tüm Avrupa’da kullanılmış ve Avrupa ekonomisini olumlu yönde etkilemiştir.
● 12 yüzyıl başlarına kadar Floransa, Toskana Bölgesi’nin merkezi şehirleriyle birlik oluşturmuştur. Kurulan bu birlikler, Guidi’ler ve Alberti’ler ile son bulmuştur.
● Floransa’daki bugünkü mimari özelliklerin temelleri 12. ve 13. yüzyıllarda atılmaya başlanmış. Şehri korumak için kentte yüksek binalar inşa edilmiştir.
● 14. yüzyıl, Floransa’daki en parlak dönemi işaret eder. Bu yüzyılda Rönesans gerçekleşmiş ve sanat, entelektüellik gibi kavramlarla günümüz Floransa’sı oluşturulmaya başlanmıştır.
● 15. yüzyılda “arti” yani ‘zanaatkarlar’ olarak adlandırılan esnaf birlikleri kurulmuştur. Bu birlikler soylu mesleklerden oluşan Arti Maggiori ile demircilik, ayakkabıcılık gibi zaanatlerden oluşan Arti Minori olarak iki kısma ayrılır.
● Rönesans, yeniden doğmak anlamına gelir. Hayatın sonuna kadar yaşanması gerektiğini dünyadaki bilgi, güzellik ve zevklerden faydalanmanın önemli olduğu düşüncesiyle hareket eden Rönesans döneminde Floransa, sanat ve bilimde çığır aşmıştır.
● 19. yüzyıl, Floransa için duraklama devri niteliğindedir. 20. yüzyıla gelindiğinde ise hem nüfus hem de turizm, ticaret, ekonomik gelişmeler gibi birçok konuda gelişmişliği artmış bir Floransa karşımıza çıkar.
● Floransa tarihinde Ciompi İsyanı, Dokumacılar İsyanı gibi farklı isyan ve ayaklanmalar görülmüştür.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı