ust_reklam
Keşfet

Belgrad’ta Yapılacak Sudan Ucuz 6 Şey

Balkanların en ucuz ülkesi hangisi diye arayıp bulamıyorsanız hemen söyleyelim: Sırbistan! Hem yanı başınızda hem de vizesiz… Sayısız avantajı olan bu güzel ülkenin bir de başkenti Belgrad  şehri var tabi. “Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti.”  atasözünü adeta tersyüz eden Belgrad’ta yapılacak sudan ucuz 6 şeyi sizler için sıraladık… Keşfet, gez, beğen!

1-Konaklama

tasmeydan-park

Balkanlar’ın en misafirperver ülkesi Belgrad’ta konaklama imkanları, şaşırtıcı derecede ucuz. Şehirdeki konaklama tesisleri; hostel, pansiyon, otel, resort gibi birden fazla konaklama seçeneğiyle turistlere keyifli tatil yapacakları alternatifler sunuyor. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, konaklama açısından en ucuz Avrupa şehirleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. En ucuz konaklama seçeneğini değerlendirmek istiyorsanız eğer şimdiden Belgrad hostellerini araştırmanızda fayda var. Çünkü Belgrad hostellerinde konaklamanın gecelik ücreti, 4-5 dolar. Sizler için ekonomik bir alternatif olabilecek Green Studio Hostel & Lounge, Savamala bölgesinde yer alıyor. Ya da ev kiralamak isterseniz 2 kişi sadece 20 dolar ödeyerek günlük ev kiralayabilirsiniz.

2-Yeme İçme

Resmi para birimi Sırp Dinarı olan Belgrad’ta yeme içme olanakları oldukça zengin ve çeşitli. Makul bir restoranda iki kişilik güzel bir akşam yemeği ve alkollü içecekle beraber yaklaşık 2500 dinar (60 TL) ödemeniz gerekiyor. Ama bu bahsettiğimiz yer, canlı müzik performanslarıyla Sırp müziği eşliğinde Sırp yemeklerini tadabileceğiniz 19. yüzyıldan kalma otantik bir restoran. Dolayısıyla Türkiye’ye kıyasla epey ucuz sayılıyor. Bunun yanı sıra daha mütevazı veya salaş restoran ve meyhanelerin de bulunduğu Belgrad’ta bir öğle yemeği yemenin ortalama ücreti 300 Sırp Dinarı (4-5 dolar). Fastfood ürünlerinden doyurucu yöresel Sırp yemeklerine kadar birçok yeme içme alternatifi mevcut. Belgrad’ın en ucuz restoranlarından bazıları; Srpska Kafana, Oraşac, Restaurant Mikan, Sta Je Tu Je, DvaJelena, ÇobanovOdmor, To Je To, Stepin Vajat ve Duff, Mega Mesko ve Iva.

3-Ulaşım

skadarlija

Havalimanından şehre olan ulaşımınızı A1 numaralı otobüsü kullanarak sağladıktan sonra sıra, şehir içi ulaşıma geliyor. Şayet Savamala ve Stari Grad gibi merkezi bölgelerde konaklarsanız, Belgrad’ın birçok yerine yürüyerek gitmeniz mümkün. Genelde birçok turistin ulaşımları için taksileri kullandığı Belgrad’ta taksiye binerek 200-300 dinara istediğiniz çoğu yere gidebilirsiniz. Toplu ulaşım araçlarını kullanarak Belgrad’ta bir gün geçirmek, kişi başı yalnızca 3-4 dolar.

4-Gezip Görme

Kalemegdan, KnezMihajlova Caddesi ve Skadarska Caddesi’nin arasında kalan yerlerin çoğu aslında Belgrad’ın mutlaka görmeniz gereken yerleri. Şehri gezip görmek, kimi zaman düzenlenen festivallerine katılmak, gece kulüplerinde doyasıya eğlenmek, ücretsize yakın denilebilir. Tuna Nehri ve Sava Nehri’nde tekne gezilerine katılabilirsiniz. Mesela meşhur Nikola Tesla Müzesi’ne giriş ücreti 500 Sırp Dinarı, Etnografya Müzesi 60 Sırp Dinarı, Fresk Galerisi 50 Sırp Dinarı ve Otomobil Müzesi ise 200 dinar.

5-Eğlence Hayatı

majorette

Rock barları ve gece kulüpleriyle eğlence çıtasını günden güne artıran Belgrad’ta çoğu bara ve kulübe girişte para alınmıyor ya da çok küçük meblağlar isteniyor. Avrupa’nın yükselen yıldızı Belgrad’taki eğlence mekanlarına giriş yapabilmek için 3-4 dolar ödemeniz talep ediliyor. Bu giriş ücretinin yanında bir de bir alkollü içecek veriliyor. Alkollü içeceklere gelecek olursak, en sık tüketilen bira için 1-2 dolar vermeniz gerekirken; leziz bir kokteylin fiyatı maksimum 5 dolara çıkıyor. Geleneksel içkisi olan rakiya (rakija), üzüm, kayısı, erik, vişne ve armuttan yapılan enfes bir içecek. Tuna Nehri kıyısındaki Zemun kentinde yer alan KejOslobodenja Caddesi’nde Acapulco adındaki yüzen kulüp, Belgrad’ın kaliteli müzik ve yemek sunan en iyi mekanlarından biri.

6-Alışveriş

Belgrad’ta alışveriş yapmak, hem keyifli hem de ucuz. Çarşı pazarları renk renk olan Belgrad’da sevdiklerinize alacağınız çam sakızı çoban armağanı hediyeler için büyük paralar ödemeniz gerekmiyor. Belgrad’ın en ünlü alışveriş merkezleri ise; Knez Mihalia Yaya Alanı, Kralija Petra Caddesi, Terazije Meydanı, Kral Aleksandra Bulvarı, SupermarketStore, Belgrad Window Kültür Merkezi. Buna ek olarak, çarşılarında da makul fiyatlar karşılığında alışveriş yapabilirsiniz. Bu arada Sırp esnaflarıyla pazarlık yapmanızı öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı