ust_reklam
Keşfet

Lapland’da Kışın Yapılacak 8 Sıra Dışı Aktivite

Bir tatilden beklentiniz sadece en iyi konaklama veya en iyi yemek değilse; aynı zamanda en sıra dışı aktivitelerin de peşinden gidiyorsanız, Finlandiya’nın kuzey ucundaki Lapland, sizin için kelimenin tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Lapland turuna katılmadan önce Lapland’da kışın yapılacaklar listesinde 8 sıra dışı aktiviteyi keşfedin.

  • Göz Kamaştıran Kuzey Işıklarını İzlemek

Çetin soğuklar Lapland’ı esir almış olsa da; muazzam güzellikteki kuzey ışıklarını elinizde sıcacık kahvenizle izlemek, inanın bize her şeye değer. Lapland turlarının vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan kuzey ışıklarının kesin bir saati veya günü belli olmadığı için durumu çok riske atmadan seyahat zamanınızı, Ocak ve Nisan ayları arasında geçirmenizde fayda var. Şüphesiz ki doğanın bize sunduğu en güzel görsel şovlardan biri olan kuzey ışıklarını ilk 5-10 dakika gözlemledikten sonra telefonunuzla veya fotoğraf makinenizle çekim yapmaya doyamayacaksınız.

  • Husky Köpekleri, Ren Geyikleri Eşliğinde Kızak Turu ve Kar Arabasıyla Safari

Düşünsenize size şehri tanıtan, yol gösteren rehberinizin bembeyaz, renkli gözlü Husky köpeği veya Noel’in vazgeçilmezi Ren geyiklerinin olduğunu… Kulağa fazlasıyla hoş ve sıra dışı geliyor. Kendi kış masalınızı yazmak ve başrolde oynamak için Lapland’a gitmeniz yeterli olacaktır. Safari ve kızak turlarıyla ünlü şehir Lapland’da kilometrelerce yolu ayaklarınız hiç yorulmadan, kızaklar veya kara arabaları, motosikletleriyle yavaş yavaş gidebilirsiniz.

kizak-kopekleri

  • Noel Baba Köyü, Santa Park ve Rovaniemi’de Yılbaşı Etkinliklerine Katılmak

Aslında bu maddedeki aktiviteler, Lapland’ın popüler bir destinasyon olmasının başlıca sebepleri olarak sıralanabilir. Yılbaşı tatiliniz için hala tatil alternatiflerine göz atıyorsanız eğer tam şu anda hayallerinizi süsleyen yılbaşı tatil yerinizi bulduğunuzu söyleyebiliriz. Günümüzde birçok turist tarafından “Lapland eşittir yılbaşı tatili” olarak dillendirilen şehir, hiçbir yere benzemeyen Noel kutlamaları ve aktiviteleriyle ünlü. Bunlardan ilki Rovaniemi şehrine 8 km uzaklıkta bulunan Noel Baba Köyü ve gerçek Noel Baba ziyareti. Bir diğeri de sadece beyaz ve sarı renkleri bir arada görebileceğiniz Santa Park.

noel-baba-koyu

  • Yllas Kayak Merkezi’nde Beyaz Örtülü Lapland Ormanlarının Arasından Süzülmek

Bu denli karla kaplanmış bir şehirde çok sayıda kayak merkezinin olmamasına şaşırabilirsiniz ama şehrin en önemli felsefesi: “Az olsun ama en iyisi olsun.” Yllas Kayak Merkezi’ni diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği, kayak yapacağınız pistin manzarası. Lapland, Avrupa’nın ormanlarıyla adından sıkça söz ettiren şehirlerinden biri. Devasa Lapland ormanları arasında süzülerek kaymak ve güneşin yüzünüze sıcak sıcak vurması, kış tatilinizde kesinlikle yaşamanız gereken bir deneyim.

  • Dünyanın Başka Hiçbir Yerinde Yaşayamayacağınız Sauna Deneyimi

Finlandiya’nın artık sembolik bir olgusu haline gelen saunalar, Lapland’da o hep bildiğimiz ve gördüğümüz saunalardan çok farklı. Sauna dendiğinde akla ilk gelen rahatlama ve banyo kelimelerinin üstüne çok daha fazlasını koyan Lapland saunalarının tadı damağınızda kalacak. Otellerden evlere; kişisel otomobillerden elektrikli teleferik kabinlerine kadar sauna kültürünü, her yerde görebileceğiniz Lapland, bu özelliğini ciddi anlamda soğuk bir şehir olmasına borçlu.

  • Lainio Kar Köyü Gezisinde Soğuğu İliklerinize Kadar Hissetmek

Otantik Lapland kültürünü en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz Lainio Kar Köyü’nde buzdan barlarında yöresel Finlandiya votkasının tadına bakabilir ve yorulduğunuzda dinlenmek üzere buzdan yataklara uzanabilirsiniz.

kuzey

  • Göl Kenarında Güneşi Batırmak

Kış güneşinin verdiği haz hep apayrıdır ve bu deneyimi, Lapland’ın bin bir çeşit göllerinin kenarında üzeri kardan görünmeyen çimlerin üzerine uzanmış bir şekilde yaşayabilirsiniz. Göllerinde balık tutabilir, imkanınız varsa tekneyle biraz gezintiye çıkabilirsiniz.

  • Buzda Balık Tutmak

Bir diğer adıyla “Ice Fishing” olan bu etkinlik, aslında dünya genelinde pek de popüler değil ama değişik olduğu için turistlerin her zaman ilgisini çekmeyi başarıyor. Lapland’ın kış aylarında buz kütlelerinin yoğunlaştığı bölgelerinde buzda balık tutmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey orta halli bir olta takımı. Olta takımınızı elinize aldıktan sonra buz kütlelerinin olduğu yerlerde küçük delikler aramaya başlıyorsunuz ve bulduğunuz ilk boşluktan oltanızı içeri daldırıyorsunuz. Artık şansınıza yakaladığınız balıkları akşam yakacağınız ateşin üzerine pişirerek afiyetle yiyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı