ust_reklam
Keşfet

Sömestr Tatilinde Kayak Yapabileceğiniz 5 Yer

Özellikle çocuklu aileler için büyük önem taşıyan sömestr tatilinin yaklaşmaya başlaması ile tatilseverler de en iyi tatili seçmek için araştırmalara başlıyor. Kış dönemine denk gelen bu tatilin en güzel tarafı da pek çok kayak merkezine gidebilme şansına sahip olmak. Yurt içi ya da yurtdışı turlarını tercih edenlerin ilk kriteri bembeyaz örtü ile buluşmak oluyor. İşte sömestre tatilinde çocuklarınızla gidebileceğiniz dünyanın ve Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri:

Palandöken, Erzurum
Mayıs ayına kadar kayak yapılabilen ve yaklaşık yüksekliği 2200-3176 metre olan Palandöken, bembeyaz karlar ile sömestr tatilinde çocuklarıyla kayak yapmak isteyen aileleri kucaklıyor. Manzarası ile kendine hayran bırakan bu kayak merkezine ulaşmak için ya şehir merkezinden cüzi miktarlar ödeyip halk otobüslerini kullanabilir ya da taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Palandöken Kayak Merkezi’nin Erzurum şehir merkezine uzaklığı sadece 4 km.Burada toz kar dediğimiz, yani sıkıştırmaya çalıştığınızda sıkıştırılamayan kar çeşidi var. Bu da Palandöken’i özellikle ilk defa kayak yapanlar ya da çocuklar için en iyi yerlerinden biri haline getiriyor.

Düştüğünüzde bırakın canınızın yanmasını, kar üzerinde yürürken bile sanki hiç vücut ağırlığınız yokmuş ya da bastığınız yer bir yüzey değil de hava boşluğuymuş hissi verecek kadar olağanüstü. Aynı zamanda kayak ile profesyonel olarak ilgilenenler için dolu dolu bir kayak tatili olacak çünkü Palandöken dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine sahip.

Aspen, Colorado, ABD
ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Aspen Kayak Merkezi, dünyaca ünlü çok lüks bir kayak merkezi olma unvanını taşıyor. Eğer bu sömestr tatilinde kesinlikle lüksten ödün vermek istemiyorum, ailemle farklı yerlerde sıra dışı deneyimler yaşamak istiyorum diyenlerdenseniz Aspen tam size göre bir yer. Tabi ki maddi olarak biraz standartların üstü olmanız gerekebilir çünkü dünyaca ünlü yıldızların akın akın geldiği bir yer burası. 1350 metre yüksekliği olan Aspen, rahatlığı konusunda endişeli aileleri de fazlasıyla tatmin ediyor.

Doğanın, lüksün ve rahatlığın en üst düzeyde olduğu Aspen, aile ile geçirilebilecek unutulmaz bir kayak deneyimi için tasarlanmış adeta. Aynı zamanda renkli gece hayatıyla da ön plana çıkan Colorado eyaletindeki eğlence merkezlerini keşfedebilirsiniz.

Ilgaz, Kastamonu
Kastamonu’ya 40 km uzaklıkta bulunan Ilgaz Sıradağları, Ilgaz Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Burada kayak yapmaya aralık ayında başlayan tatilciler nisan ayına kadar bu eşsiz deneyimi yaşayabiliyor. Yoğun bitki örtüsü ve hayvanlar ile iç içe geçirilebilecek mükemmel bir kayak merkezi.

Konaklama için otel tercihinin dışında kamp yapmak içinde ideal bir yer. Özellikle macera seven ailelerin doğa ile bütünleşmek için hem kayak yaptığı hem de kamp kurma amacı ile tercih ettiği yerler arasında ilk sırayı alıyor.

Kitzbuhel, Avusturya
Gezgin yaşantıyı seven ailelerin sömestr tatilinde en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Kitzbuhel Kayak Merkezi, hem fiyatları bakımından hem de doğal görünümü sebebi ile çok revaçta. Pansiyonlarda konaklama imkânı bulunuyor ancak özellikle çocuklu aileler apartları tercih ediyor. Daha rahat ve uygun fiyatlı konaklama imkanı sunan bu kayak merkezi, küçük şirin bir kasabada konumlanıyor.

Otantik manzarası ile görenlerin hafızasına kazınan bu kayak merkezi diğer ülkelerdeki kayak merkezleri kadar ünlü olmadığı için ödenen ücretler de onlara kıyasla çok daha uygun. Sömestr tatilini yurt dışında uygun fiyatlar ile geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği şartları sağlayan bir yer.

Uludağ, Bursa
Türkiye’de kayak tatili denilince akla ilk gelen yer olan Uludağ, kış sporlarının da en çok yapıldığı yerlerden biri olma özelliğini taşıyor. 2543 metre yüksekliği ile Marmara Bölgesi’nin en yüksek zirvesine de sahip. İklim ve hava şartlarını da göz önünde bulundurduğunuzda Uludağ’a gidilebilecek en güzel zamanlar aslında sömestr tatiline denk geliyor.

Değişen uzunlukları ile 5 büyük kayak pistine sahip olan bu kayak merkezinde birden fazla konaklama alternatifi de var. Özellikle aileler, çocukları için bu bölgede kayak dersi de aldırarak bu şahane aktiviteyi yapmalarına ön ayak olurken bir taraftan da unutamayacakları, eğlenceli bir sömestr tatili yapmalarını da sağlayabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı