ust_reklam
Genel

Yalnız Seyahat Edeceklere 10 Hayati Öneri

Tek başına gezmeyi sevenler online mı? Hayatınızda en az bir kere yalnız başınıza seyahat etmelisiniz.

1. Single Oda Fiyatlarını Öğrenin

Avrupa’da birçok üst düzey otelde yalnız gezginler için konaklama seçenekleri bulunuyor. Genellikle tek kişilik odalar olarak adlandırılan bu single odalar standart olanlardan daha küçüktür ancak daha az parayla bazı güzel yerleri görmenin de en güzel yoludur. Akılda tutulması gereken bir şey: Oteller her zaman kendi tek kişilik odalarını web sitelerinin oda ve suit bölümleri altında listelemez. Fiyatları ve müsaitlik durumunu görmek için belirli bir tarihte arama yapmanız gerekebilir.

2. Kaşifleri Takip Et

LiveTrekker adındaki uygulamayı telefonunuza indirmenizi öneriyoruz.
Uygulamayı açın ve yürüyün. LiveTrekker arka planda ilerleyerek, caddede ve caddelerde kırmızı bir çizgi çizerek, ziyaret ettiğiniz bahçeler ve müzelere ne kadar ilerlediğinizi kaydederek ayrıntılı, yakınlaştırılabilir bir harita oluşturacaktır (Uydu görüntüsü Eyfel Kulesi gibi simge yapıları görmenizi sağlar). Bir şey yapmanıza veya Wi-Fi’ye bağlı olmanıza gerek yok. Sadece gitmeden önce uygulamanızı açın ve gerisini uygulamaya bırakın.

3. Tur Şirketiyle Gezin

İster butik turlarla ister büyük tur şirketleri ile olsun profesyonel bir rehber eşliğinde gezmek kadar güzeli yok. Tek başınıza bir tur şirketinin Paris turuna katılarak Paris’in en güzel müzelerinde gezebilir, tarihi yapılarının geçmişi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da Balkanlar turları ile butik geziler yapabilir ve çevrenizde gördüğünüz her şey hakkında dilediğinizi profesyonellere sorarak öğrenebilirsiniz.

4. Gideceğiniz Yerin Dilini Çalışın

Birçok dil programı uygulamalarını kullanarak tek başınıza seyahat edeceğiniz ülkenin dili ile ilgili egzersiz yapabilirsiniz. Dil uygulamalarının yaptığı testler ve seçmeli sorularla gideceğiniz ülkenin dilinde önemli olan birkaç kelimeyi ezberleyebilirsiniz.

5. Google Translate İndirin

Google Çeviri uygulamasıyla Japonya’da Japonca taksi sürücüleri ile sohbet edebilir ve her iki dili konuşamasanız da, İtalyanca olarak akşam yemeği sipariş edebilirsiniz. Uygulama çeşitli şekillerde de kullanılabilir. Kamera simgesini göz önünde bulundurun: Bir sanal gerçeklik çevirisini görmek için telefonunuza dokunun ve aradığınız metnin bir anlık görüntüsünü alın, uygulama bunu sizin için çevirir. Ayrıca, akıllı telefonunuzun ekranında konuştuğunuz, yazdığınız veya çizdiğiniz kelimelerin çevirilerini parmağınızla da alabilirsiniz.

6. Diğer Yalnız Gezginlerle Buluşun

Aslında tek başına gezmek o kadar da zor değil, tabi eğer sizin gibi tek başına gezen birilerine denk gelirseniz. Dünyanın birçok yerinde yalnız seyahat eden yüz binlerce insan bulunuyor. Ayrıca tek gezenler için turlar da düzenleniyor. Sadece 5 ya da 7 kişiye özel düzenlenen bu gezilerde sizin gibi yalnız seyahat eden insanlarla tanışıp eğlenceli vakitler de geçirebilirsiniz.

7. Yerel Halktan Biriyle Yemek Yiyin

Yalnız gezmenin en eğlenceli taraflarından biri de hiç şüphesiz gezdiğiniz ülkede yerel halkın sofrasına konuk olmak ya da onlarla yemek yemek olacaktır. Bu konuda bazı uygulamalar mevcut. Onları kullanabilirsiniz: EatWith, Withlocals ve Feastly gibi web siteleri ve uygulamaları kullanarak servis edilen yemek, konum ve şefin deneyimi gibi faktörlere bağlı olarak, 35 USD ya da 135 USD karşılığında yemekler bulabilirsiniz. Feastly gibi bazı siteler, sadece aşçıların evinde yemek paylaşmaz, aynı zamanda pop-up lokasyonları, çiftlikler ve diğer geniş mekanlarda da harika seçenekler sunabilir.

8. Anın İçinde Olun

Yalnız başınıza yolculuk yaptığınızda sürekli online olmaktan kaçının. Gezdiğiniz yerlere odaklanın, insanlarla iletişim halinde olun ve çevrenizi keşfetmeye bakın. Daha çok bulunduğunuz anı yaşayın ve bunun keyfini çıkarın.

9. Yerel Kanun ve Yasalar Hakkında Bilgi Sahibi Olun

ABD Dışişleri Bakanlığı, kültürel normlar, yasalar, suçlar, sağlık konuları, vize şartları, elçilik yerleri ve travel.state.gov adresinde dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için uyuşturucu ve alkol kullanımı hakkında bilgi sunmaktadır. Sitede ayrıca kadınlar, engelli kişiler ve LGBT gezginler de dahil olmak üzere belirli türlerde gezginler için ek ipuçları bulunmaktadır. Birçok web sitesi, Kriminalizasyon, koruma ve tanıma yasalarının bulunduğu haritayı içeren Uluslararası Lezbiyen, Eşcinsel, Biseksüel, Trans ve Intersex Derneği (ILGA) dahil olmak üzere LGBT yolcuları için daha ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.

10. Güvende Olun

Bir ABD vatandaşıysanız, yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri seyahatinizi (ücretsiz) STEP olarak bilinen Smart Traveler Kayıt Programı ile kaydettirmektir. Bu sayede vatandaşlar ve yurttaşlar, hedef ülkenizdeki güvenlik koşulları hakkında en yakın elçilikten e-posta almalarını sağlar, böylece seyahat planlarınızla ilgili en güncel kararları alabilirsiniz. Ayrıca, doğal bir felaket veya sivil huzursuzluk durumunda elçilik veya konsolosluğun acil bir durumda sizinle iletişim kurmasını sağlar. Ek olarak, sosyal medyada neleri yayınladığınızı sınırlandırmanız gerekirken, nerede olduğunuzu ve ne zaman kontrol edeceğinizi öğrenmek için döngüde yakın bir arkadaşınızı veya aile üyenizi tutmak akıllıca bir fikirdir.

Haberin kaynağı: https://www.buzzfeed.com/ariannarebolini/helpful-tips-for-traveling-alone-this-summer?utm_term=.ywX2ZdmgQ#.lmX52Q0Be

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı