ust_reklam
Keşfet

Tarihteki En Ünlü 6 Gezgin

Tarihin akışını kimi zaman atıyla, kimi zaman gemisiyle kimi zamansa yalnızca ayaklarıyla değiştiren pek çok gezgin olmuş. Bazıları ticaret yapmak amacıyla, bazıları yeni yerler görmek, bazılarıysa yeni yerler keşfetmek amacıyla yolculuklarına başlamış. Bu yolculuklar sonucunda yeni kıtalar keşfedilmiş, daha önce görülmemiş hayvan türleri açığa çıkarılmış ve yaşanan her anı gezginlerin seyahatnameleriyle günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Yerinde duramayan bu kaşifler, günümüz gezginlerine de ilham vermiş ve vermeye devam ediyor. Tarihteki en ünlü gezginler kimler diye merak ediyorsanız biz altı tanesini sizin için araştırdık ve bolca detayla birlikte yazdık. Size de okumak kaldı.

Amerigo Vespucci
İtalya’nın Floransa şehrinde, 9 Mart 1454 tarihinde dünyaya gelen Amerigo Vespucci, ilk seyahatine 1499 senesinde İspanya’dan başlamış. Brezilya kıyılarına uzanan bu yolculukta Vespucci, vardığı noktanın Hindistan toprakları olduğunu düşünüyormuş. Yeni bir kıta keşfettiğini düşünen kaşif, bu hatasını ancak bir sonraki gezisinde anlamış.

14 Mayıs 1501’de ikinci keşfine çıkan Vespucci, günümüzün Rio de Janeiro kıyılarına ulaşmış ve Güney Amerika hattı boyunca yolculuğuna devam etmiş. Avrupa’ya gönderdiği mektuplarda geldiği noktanın Asya kıtasına benzemediğini ve yeni bir dünya ile karşılaştığını yazmış. Haritalara olan ilgisi, Amerigo Vespucci’yi günümüzün Amerika’sına adını veren ünlü bir kaşif yapmış.

Kristof Kolomb
İtalya’nın Cenova şehrinde, 1451 senesinde dünyaya gelen Kristof Kolomb, denize ilk defa 14 yaşında açılmış. Yaptığı bu ticari geziler sonucunda, 1492 senesinde Uzakdoğu’yu hedef alarak ilk keşif gezisine çıkmış. Bahamalar’a ulaşan Kolomb, bu topraklara Salvador adını vermiş. İkinci keşif gezisini 1493’te düzenlemiş ve Karayip Denizi’nde yer alan adaları keşfetmiş.

Bundan 5 yıl sonra üçüncü gezisine yelken açan Kolomb, bu sefer de Trinidad Tobago ve Granada ile karşılaşmış. Son gezisinde Çin’e gitmeyi hedeflese de Orta Amerika kıyılarında gezinen ünlü kaşif, aslında Amerika kıtasını Vespucci’den önce keşfetmiş. Fakat gezdiği bölgeyi Asya kıtası zannettiği için Amerika’nın Vespucci tarafından keşfedildiği kabul edilmiş.

İbn-i Battuta
1304 senesinde Magrib’te doğan İbn-i Battuta, hayatının çoğunu yollarda geçirmiş bir kaşif. İlk seyahatine Magrib’ten başlayan Battuta, sırasıyla Kahire, Mekke, Bağdat ve Tebriz kentlerini ziyaret etmiş. Ardından Hint Okyanusu üzerinden Doğu Afrika’ya geçen gezgin, buradan Anadolu’ya yolculuk yapmış. Anadolu üzerinden Kırım’a kadar giden Battuta, Konstantinopolis’e de uğramayı unutmamış. Buradan Hindistan’a ulaşmayı düşünse de ilk olarak Maldivler’e gitmiş.

Maldivler’den Hindistan’a giden Battuta, bu sefer de rotasını Çin’e çevirmiş. Çin’e vardıktan sonra doğduğu şehir Magrib’e geri dönmüş. Birkaç yıl Magrib’te yaşamına devam eden ünlü gezgin, yeniden yollara düşmüş ve sırasıyla Endülüs, Valencia ve Granada’yı dolaşmış. 30 senenin ardından seyahatlerine son veren Battuta, gezdiği ülkelerin coğrafyasını, folklörünü ve insanların hayatlarını kaleme aldığı İbn-i Battuta Seyahatnamesi isimli kitabı kaleme almış.

Vasco de Gama
Bir kaşifin oğlu olarak dünyaya gelen Vasco de Gama, babasının izinden giderek dünyayı arşınlamayı hedeflemiş. Portekiz’de hayata gözlerini açan Gama, seyahatlerine 1497 senesinde Lizbon’dan başlamış.

Daha önce keşfedilmemiş olan ümit burnunun çevresinden dolaşarak Atlas Okyanus’unu geçmiş, buradan da Hindistan’a ulaşmayı başarmış. Hindistan’a gitmeyi başaran ilk kaşif olarak ün kazanan Vasco de Gama, baharat ticaretinde Portekiz’in egemenlik kurmasında başrol oynamış.

Marco Polo
İtalya’nın Venedik şehrinde doğan Marco Polo, ilk yolculuklarını babasıyla beraber gerçekleştirmiş. Hem tüccar hem de kaşif olan babasıyla Akdeniz ve Karadeniz’i dolaşmış. En önemli yolculuğunu babası ve amcasıyla, Kubilay Han’a mektup götürmek için Çin’e gerçekleştirmiş.

Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları, Gobi Çölü’nü aşan Polo, en sonunda Çin’e ulaşmayı başarmış. Kubilay Han’ın verdiği emir doğrultusunda 20 sene boyunca doğu ülkelerini dolaşmış. Ziyaret ettiği ülkelerin coğrafyasını ve ülkelerdeki yaşayışları, ‘Gördüklerimin yalnızca yarısını anlattım.’ dediği kitabı Marco Polo’nun Seyahatleri‘nde kaleme almış.

Ferdinand Macellan
Zamanında deniz ticaretinde başı çeken Portekizliler’den bir tanesi olan Ferdinand Macellan, henüz 25 yaşındayken ilk seyahatini Hindistan’a gerçekleştirmiş. Macellan Boğazı‘na adını veren Macellan aynı zamanda Pasifik Okyanus’unun da isim babası.

Deniz yoluyla dünyayı bir uçtan bir uca dolaşan ilk kaşif unvanını alan Macellan, tüm meridyenleri geçmiş. Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren ilk deniz seyahatini hayata geçiren ünlü gezgin, karada yeni insan ve hayvan türlerini araştırmış, gökyüzünde de galaksilerin varlığını gözlemlemiş.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı