ust_reklam
EN'LER

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Hangisi?

Güçlü bir pasaport, dünyanın her ülkesine kolayca giriş yapabilmek demek. Ülkelerin birbirleri ile arasındaki ilişkilerine ve birlikte kurdukları topluluklara göre şekillenen pasaportlar, vatandaşların yurt dışı seyahatlerini kolaylaştırıyor ya da zorlaştırıyor. Ülkelerin sahip oldukları pasaport güçlerine göre her yıl, Henley & Partners hukuk firması tarafından dünyanın en güçlü pasaportları listesi hazırlanıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin verilerine göre hazırlanan bir endeks doğrultusunda ortaya çıkan bu liste, temel olarak bir ülkenin kaç tane ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat olanağı tanıdığına göre şekilleniyor. Bu endekse, Henley Endeksi deniyor. 2018 Henley Endeksi’ne göre, bu yılın en güçlü pasaportlarını ve Türk pasaportunun kaçıncı sırada olduğunu merak edenler için aşağıda bir liste hazırladık.

Japon Pasaportu

Dünya üzerinde 189 ülkeye vizesiz olarak giriş sağlayan Japon pasaportu, 2018 yılının en güçlü pasaportu konumunda. Son 5 yılın en güçlü pasaportu olan Alman pasaportunu, Özbekistan’ın verdiği vize serbestisi sayesinde geçen Japon pasaportu, günümüzün en saygın pasaportu olarak geçiyor. 2017 yılında, beşinci sırada bulunan Japonya pasaportu, 2018’de büyük bir atak yaparak liderlik koltuğunu kaptı.

Türkiye ve Japonya arasındaki “Vize Muafiyeti Anlaşması” doğrultusunda, Türk vatandaşları 90 gün ile sınırlı olmak üzere Japonya’ya vizesiz bir şekilde seyahat edebiliyor. Daha uzun süre kalmayı düşünen kişilerin, Japonya Başkonsolosluğu’nun resmi olarak tanıdığı aracı kurumlardan ya da direkt olarak konsolosluktan ilgili vizeye başvuru yapması gerekiyor.

Alman Pasaportu

2018 Henley Endeksi’ne göre dünyanın en güçlü ikinci pasaportu, tam 188 ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat etme imkanı tanıyan Almanya ülkesinin vatandaşlarına vermiş olduğu pasaport. Dünyada toplamda 218 ülke var ve Alman pasaportuna sahip insanlar, bunların 188 tanesine vize başvurusu yapmadan giriş yapabiliyor. Bu ülkeler arasında Amerika, Kanada ve Avustralya gibi gelişmiş ülkeler de bulunuyor. Alman pasaportunun bu denli güçlü olmasının sırrı ise Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa Birliği’nin kuruluşuna ön ayak olmasında saklı.

Alman vatandaşları, Türkiye’yi vizesiz bir şekilde 90 günlüğüne ziyaret edebiliyor. Türk vatandaşları ise Almanya’ya giderken vize almak zorunda. Alman vizesi başvuruları, Almanya Başkonsolosluğu’nun görev verdiği aracı kurumlar tarafından yapılıyor. 2018 Temmuz itibariyle Almanya vizesi için başvuru yapabileceğiniz kurum ise iDATA.

Singapur Pasaportu

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinin üçüncü sırasında Singapur var. Singapur vatandaşları, tıpkı Almanlar gibi dünyanın 188 ülkesine vizesiz bir şekilde giriş yapabiliyor. Verilmesinin ardından 5 yıl boyunca geçerli olan pasaport, Güney Kore, Kuzey Kore, Amerika ve Çin gibi rakip ülkelere vizesiz giriş sağlamasının yanı sıra Avrupa Birliği ve Kanada gibi ülkelere de vizesiz seyahat edebilme imkanı veriyor.

Singapur ile Türkiye arasındaki anlaşmalar uyarınca, Türk vatandaşları 30 günü geçmemek şartıyla vizesiz bir şekilde Singapur’a giriş yapabiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey ise Singapur ve diğer Güneydoğu Asya ülkeleri, pasaportlarında altı aydan daha az geçerlilik süresi bulunan kişilerin ülkeye girişine hiçbir şekilde izin vermiyor oluşu.

Vizesiz ve Pasaportsuz Gidebileceğiniz Kiev’de Gezilecek 7 Yer

İsveç Pasaportu

Dünyanın en güçlü pasaportları arasında tam 187 ülkeye vizesiz giriş sağlayabilen İsveç Pasaportu bulunuyor. Pasaportun kötüye kullanımı konusunda başı çeken ülkelerden İsveç, son yıllarda pasaport alımına getirdiği yasalar ile de ulusal haber kanallarını epey meşgul etmiş durumda. Pasaportun kötüye kullanımı ise İsveç pasaportu sahiplerinin yüksek meblağlar karşılığında pasaportlarını kötü niyetli kişilere satması nedeniyle ortaya çıkıyor.

İsveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşları, İsveç Başkonsolosluğu’nun verileri doğrultusunda VFS Global isimli aracı vize şirketine başvurmak zorunda. İsveç vizesi ile ilgili detayları aracı kurumun sayfasından edinebilirsiniz.

Finlandiya Pasaportu

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinin beşinci sırasını, İsveç gibi tam 187 ülkeye vizesiz bir şekilde giriş sağlayan Finlandiya pasaportu tamamlıyor. Fransa, İtalya, Güney Kore ve İspanya da tıpkı bu ülke gibi dünya genelinde 187 ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat etme imkanı veriyor.

Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, öncelikle Finlandiya vizesine başvurmak durumunda. Finlandiya vizesi almak için başvurulması gereken yer ise İsveç vizesinde olduğu gibi VFS Global aracı kurumu. Finlandiya ve İsveç gibi ülkelere seyahat ederken, Schengen vizesi başvurusu yapılıyor. Ayrıca Schengen vizesine başvurmayı düşünüyorsanız, her ülkenin kendine ait kriterleri bulunduğunu unutmamanızda fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı