ust_reklam
EN'LER

Dünya Üzerinde Dalış Yapılabilecek En İyi 9 Yer

Yerküre hem yeryüzü hem de sualtında henüz keşfedilmemiş pek çok mucize barındırıyor. İnsanoğlu ise gerek seyahatler gerek dalışlarla içerisinde yaşadığı bu mavi küreyi keşfetmekten kendini alamıyor. Yeryüzü keşfine ara verip rotanızı sualtına çevirdiyseniz doğru yerdesiniz. Sizler için dünyadaki en iyi dalış merkezlerini derledik. Keyifli okumalar!

Fernando de Noronha, Brezilya

Brezilya’n sahil şeridinde bulunan Fernando de Noronha çok sayıda dalış noktasına sahip. Brezilya’daki en iyi dalış yerleri arasında gösteriliyor. Su içerisinde bulunan canlı çeşitliliği ise bir hayli fazla. Çünkü bu bölgede balık türlerini ve çeşitli deniz canlılarını korumak için kurulmuş çok sayıda sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Eğer yurtdışı tatil seçenekleri arasında sıkışıp kaldıysanız bu sene Fernando de Noronha’ya bir şans verebilirsiniz. En ideal zaman ise haziran ve ekim ayları arası.

Tobermory, Kanada

Kanada soğukluğuyla bilinen ülkelerden. Dolayısıyla Tobermory suyu da oldukça soğuk. Fakat soğuk gözünüzü korkutmasın. Çünkü Tobermory ziyaretçilerine eşsiz bir dalış deneyimi sunuyor. Su içerisinde köpek balıklarıyla karşılaşma ihtimaliniz var. Bu durum her ne kadar kulağa korkutucu gelse de bu köpek balıkları oldukça dost canlısı. Tobermory’i eşsiz kılan şeyse içerisinde bulunan 20’den fazla batık gemi. Bu gemiler içinizde keşfetme duygusunu harekete geçirecek. Yurtdışı tur imkanları ile bu eşsiz dalış deneyimini siz de yaşayabilirsiniz.

Morehead City, Kuzey Carolina, ABD

Kuzey Carolina’nın kıyı kesimlerinde bulunan Morehead City, ABD’de gittikçe popüler olan bir dalış merkezi. Merkezin bu popülaritesinde batık ticaret ve savaş gemilerinin ise payı oldukça fazla. Bunun yanında su altında oldukça zengin bir canlı popülasyonu bulunuyor. Burada su yaz aylarında ısınıyor ve diğer mevsimlere nazaran oldukça berraklaşıyor. Yurtdışı turlar ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Kuzey Carolina sizin için farklı bir deneyim olabilir.

Kızıl Deniz, Mısır

Sina Yarımadası’nda bulunan Kızıl Deniz adı geçtiğinde dahi kulaklarımıza mistik bir hikâye fısıldayan yerlerden. Sualtındaki tropikal mercanları ile de dalış yapanları büyülüyor. Avrupa ve diğer bölgelerdeki dalış yerlerine göre oldukça ekonomik olması Kızıl Deniz’i dalış yapılacak en iyi yerler arasına sokuyor. Bunun yanında Kızıl Deniz plajları da eşsiz bir tatil imkânı sunuyor.

Bali, Endonezya

Dünyada en çok tercih edilen dalış noktaları arasında olan Bali volkanik mostralar, rengarenk mercanlar, batık gemiler ve deniz çayırlarıyla dalış severleri kendine çekiyor. Bunun yanında dalış için oldukça elverişli bir coğrafyaya da sahip. Bali’de sene boyunca istediğiniz mevsimde dalış yapma imkanına sahipsiniz. Fakat Haziran ve Eylül arası farklı balık türlerinin göç güzergahı olmasından dolayı daha çok tercih ediliyor.

Cozumel, Meksika

Yucatan Yarımadası’na 12 kilometre uzaklığında bir dalış merkezi olan Cozumel Karayipler’deki en büyük ada. Burada 3000 feete kadar dalış yapmak mümkün. Bunun yanında yüzlerce deniz canlısı türü dalış yapanlara adeta görsel bir şölen sunuyor. Meksika ve Amerikan halkı için oldukça önemli tatil yerlerinden olan Cozumel şans verilmesi gereken yerlerden.

Galapagos Adaları, Ekvador

İnsanın izine pek rastlanmayan bölgelerden olan Galapagos dalış deneyimini bir eğlenceden çok daha öteye taşıyor. Burada dalışlar genelde bilimsel bir amaç için gerçekleştiriliyor. Burada bölgeye özel Galapagos kaplumbağaları ve penguenleri görmek mümkün.

Akvaryum Koyu, Muğla, Türkiye

Yalnızca yerli değil yabancı dalgıçlar tarafından da oldukça rağbet gören Akvaryum Koyu acemi dalgıçlar için bile oldukça ideal. Eğer dalış konusunda henüz acemiyseniz Akvaryum Koyu’nda çok derinlere inmeden su altındaki güzelliği keşfedebilirsiniz. Özellikle 17-18 metre civarında çok çeşitli türde canlıyı gözlemleme şansına sahipsiniz. Denizatı, müren, orfoz, ahtapot gibi canlılar Akvaryum Koyu’nda dalgıçları selamlıyor. Burada deniz tavşanlarıyla karşılaşma imkanına da sahipsiniz. Ülkemizde dalış yapılacak yerler arasında başı çeken Akvaryum Koyu güzelliğiyle görenleri büyülüyor.

Fener Adası, İzmir, Türkiye

Ortalama derinliği 18 metre civarı olan Fener Adası, başlangıçtan profesyonele tüm seviyedeki dalgıçlar için ideal noktalardan. Süngerler ve mercanlar ile keyifli bir dalış tecrübesi yaşayacağınız Fener Adası’nda minik balıklardan oluşan sürüler de size eşlik ediyor. Ayrıca adada fok mağaraları mevcut. Eğer şanslıysanız dalışınıza bir fok da katılabilir. Dalış yapmayı planlıyorsanız Fener Adası iyi bir başlangıç olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı