ust_reklam
Yurtiçi Geziler

Sonbahar’da Gidilecek 9 Yer

Sonbahara doğanın en hüzünlü hali desek hata etmiş olmayız herhalde. Sararmış yaprakların hışırtısı, kuru ağaçlar ve elbette yağmurlar ile süslenmiş bir mevsim… Havaların yaz mevsimine nazaran daha serin oluşu sonbaharda gezilecek yerlerin gezi planlarını gerçekleştirmek için ideal bir mevsim haline getiriyor. Nedendir bilinmez, bu mevsimde şehirler de farklı bir güzelliğe bürünüyor. Bu yazımızda sonbaharın en çok yakıştığı şehirleri sizler için derledik.

Kyoto, Japonya
Kyoto şehri öylesine etkileyici bir yer ki dünyanın en güzel şehri unvanını almış. Burada sonbahar ise adeta doğaüstü bir güzellik.

Bu sebepten Japonya’nın Kyoto şehrini sonbaharda gidilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz. Burada sonbahar Ekim’in ortalarından başlayıp Kasım’ın sonuna kadar devam ediyor. Yolunuz düşerse Kiyomizudera, Tenryu-ji, Nanzenji tapınaklarını mutlaka görün. Ünlü filozof yolundan yürümeyi ihmal etmeyin.

Budapeşte, Macaristan
Budapeşte Tuna Nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılan bir sonbahar şehri. Sonbahar şehri diyoruz çünkü burası sonbaharda normalde olduğundan çok daha güzel bir çehreye bürünüyor.

Şehirde Osmanlı’dan kalan tek miras ise sıcak su kaplıcaları. Budapeşte’de ne yapabiliriz diye sorarsanız çoğunluk size bu kaplıcaları söyleyecek. Çünkü halen şehirdeki en popüler aktivitelerden. Ülkemizdeki yurtdışı tur firmaları ile Budapeşte’ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Bükreş, Romanya
Balkanlar’daki Paris olarak anılan Bükreş’in bu unvanı hiç de boşa değil. Fakat bunun nedeni şehrin güzelliğinden kaynaklanmıyor.

Gerçekten de Bükreş Osmanlı’dan ayrıldıktan sonra siluet olarak Paris’e benzetilmeye çalışılmış. Bükreş Balkan ülkelerine has o hüzünlü güzelliğe sahip. Bu yüzden bu şehre sonbahar çok yakışıyor. Üstelik ülkemize yalnızca 1,5 saat uzaklığında. Bu yüzden yurtdışı turlar ile ülkemizden oldukça fazla ziyaretçi çekiyor.

Kahire, Mısır
Mısır çoğu kimsenin gezmek için hayalini süsleyen şehirlerden. Mistik ve gizemli. Fakat bulunduğu coğrafyadan dolayı yaz aylarında bu kadim ülkede dolaşmak neredeyse imkânsız.

Sonbahar ayları ise mumyaları, piramitleri, Nil Nehri’ni doyasıya gezmek, keşfetmek için fazlasıyla müsait. Mısır gezisi planlıyorsanız başkent Kahire ilk durağınız olabilir. Akşamları Nil Nehri’nin kenarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bu sene yurtdışı tatil listenizde Kahire farklı bir alternatif olabilir.

Stockholm, İsveç
İskandinav ülkeleri genel olarak refah seviyeleri yüksek, düzenli ve fazlasıyla gelişmiş ülkeler. İsveç ise bu ülkelerin en bilinenlerinden.

İsveç’in başkenti olan Stockholm tam bir sonbahar şehri. Kültür başkentleri arasında olan Stockholm’ün parklarında doğa size en güzel yüzünü sonbahar aylarında gösteriyor. Bu güzel şehre yolunuz düşerse Ulusal Müze ve Halk Kütüphanesi’ne mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Roma, İtalya
Sonbahar aşkla özdeşleşmiş bir mevsim. Bundan dolayı bu aşk mevsiminin en güzel hali aşk mevsimi olan şehirlerde yaşanıyor. Roma da bu şehirlerin başını çekiyor. Burada yemek, sanat, tarih, din kısacası insanı şekillendiren tüm ögeler iç içe.

Bu sebepten gezinize Vatikan, Aşıklar Çeşmesi, Colosseum’dan başlayabilirsiniz. Mimari ile ruhunuzu doyurduktan sonra sıra midenize geldi. Roma’da İtalyan mutfağının en güzel örneklerini tadabilirsiniz. Akşam vakitlerinde ise şehrin sembol noktalarından olan İspanyol Merdivenleri’ne mutlaka uğrayın.

Amsterdam, Hollanda
Amsterdam’ın parklarında çimlerin üzerinde uzanıp gökyüzüne bakmak için sonbahar kaçınılmaz bir fırsat.

Bu aktiviteyi Vondelpark’ta gerçekleştirirseniz, ekstra göl manzarasına da sahip olacaksınız. Amsterdam’da sonbaharın tadını çıkarmak için öncelikle bir bisiklet kiralayın. Kiremit evlerin önünden, kanalların yanından geçerek kendinizi özgürlüğün kollarına bırakın. Van Gogh Müzesi’ne uğramayı da ihmal etmeyin.

Ağva, İstanbul, Türkiye
Yeşilçay ile Göksu derelerinin tam ortasında yer alan Ağva yeşilin bin bir tonuyla büyülüyor. İstanbul’a oldukça yakın.

Fakat bu durum Ağva’ya doğallığından bir şey kaybettirmemiş. Ağva içerisinde konaklayabileceğiniz oldukça güzel konaklama tesisleri mevcut. Sonbaharda Ağva’ya uğrayacaksınız bisiklet kiralayarak, yürüyüş parkurlarında yürüyerek mevsimin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında Ağva restoranlarında oldukça lezzetli yemeklerle gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Abant, Bolu, Türkiye
Şehrin karmaşasından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyenler için Abant mükemmel bir yer. Gölün mavisi çam ormanlarının yeşiliyle birleşince ortaya bol oksijenli nefis bir manzara çıkıyor.

Yurtiçi turlar ile oldukça fazla ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Abant, sonbaharın en güzel yaşandığı noktalardan. Gölün etrafındaki ağaçların sarının bin bir tonuna bürünmesiyle adeta görsel bir şölen yaşanıyor. Sonbaharda bu bölge kamp yapmak için de oldukça ideal.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı