ust_reklam
Gezi Yazıları

Rusya’da Gezebileceğiniz En Güzel Rotalardan Biri: St. Petersburg

st. petersburg rusya

Rusya’nın başkenti Moskova’dan sonra en ünlü şehri olan St. Petersburg, vizesiz tatil yapılabilecek en güzel yerlerden biriydi. Şu an için Rusya vizesi gerekse de, bu güzel yer görülmeye değer. Avrupai bir tarz ile Rusya’nın ruhunu bir arada tutan şehir yapıları, doğal güzellikleri ve havası ile St. Petersburg turu, her yıl sayısız insanın tercih ettiği rotalar arasında yer alıyor. Finlandiya Körfezi’ne dökülen Neva Nehri’nin yamaçlarına kurulan St. Petersburg, köklü bir geçmişe ve zengin bir kültüre ev sahipliği yapıyor.

Petersburg şehri

Dünyaca ünlü yazarların kitaplarına ve hikayelerine konu olan şehir, Rus klasiklerinin en önemlilerine de ev sahipliği yapmakta. Keyifli bir Rusya turu yapacağınız ve kuzey turları arasında en beğenilen noktalardan biri olan St. Petersburg’un eğlenceleri, güzellikleri ve turistik yerleri aklınızdan hiç çıkmayacak derece güzel.

St. Petersburg’da Gezilecek Yerler

Beyaz geceleri ile dünyaca ünlü St. Petersburg, yaz günlerinin fenomen rotaları arasında bulunuyor. Güneşin hemen hemen hiç batmadığı sadece ufak bir süreliğine kaybolduğu St. Petersburg akşamları hafızanızın en güzel yerinde hep saklı kalacak. Birçok insanın bildiği Hermitage Müzesi’ndeki üç milyondan fazla parçalardan meydana gelen dev bir koleksiyonu gezebilirsiniz. Saray ve müze karışımıyla büyük bir kompleks olan bu müze, barındırdığı eserler ve mimarisi ile de yeryüzündeki birçok sanatseveri kendisine hayran bırakıyor.

Petersburg’ta gezilecek yerler listenizi geniş tutmanızda fayda var. Bu listenin en başında olmaya aday bir diğer güzel yer de, Klasik Rus mimarisini görebileceğiniz Kanlı Kilise’dir. Rengarenk binası ve 3000 metrekarelik eşsiz güzellikteki mozaikleriyle bu kiliseyi mutlaka görmelisiniz. Bu kiliseye yakın bir konumda olan Rus Müzesi de görülecek yerler arasında. Ayrıca Peter ve Paul Kalesi, St. Isaac Katedrali ve Kazan Katedrali de gezilebilir.

petersburg nehir manzarası

Dünyadaki ve Rusya’daki en önemli opera ve bale merkezlerinden biri olan St. Petersburg gezisinde herhangi bir tiyatro ya da bale gösterisine mutlaka şahit olmalısınız. Bu konuda size önereceğimiz yerler ise; St. Petersburg Operası, Mikhailovskiy Tiyatrosu ve Mariinsky Tiyatrosu’dur. Eğer geziniz sırasında denk gelirseniz St. Petersburg Filarmoni Orkestrası’nda bir konsere de gidebilirsiniz.

St. Petersburg turları ile bu harika şehirde sayısız görkemli kilise, bina ve müze sizi bekliyor. Nevski Bulvarı’nda yürüyüş yapıp birbirinden güzel konseptte dizayn edilmiş kafelerde gizli kalan güzellikleri keşfetmeyi unutmayın!

St. Petersburg’da Ne Yemeli?

Dünyanın dört bir köşesinden gelen lezzetlerin buluştuğu nadir yerlerden biri olan St. Petersburg mutfağı, her zevke ve isteğe hitap eden özellikler taşıyor. Petersburg’ta ne yenir, sorusunun cevabı da oldukça fazla bu yüzden. Rus mutfağının yüzlerce yıllık tatlarını bugüne ulaştıran restoranları tercih etmek isterseniz, ördek, tavşan gibi av etlerini yiyebilir, taze balık yemeklerinin her türlüsünü deneyebilirsiniz.

petersburg yemekleri

Pelmeni Yemeği

Siyah ve kırmızı havyarlarla süslenen Petersburg yemeklerinin arasında en ünlüsü Borsch çorbasını deneyebilir, mantıya çok benzeyen Pelmeni’nin tadına bakabilir, Golubtsi dolmasından krep benzeri olan Blini’ye kadar yerel lezzetleri tadabilirsiniz. Balık çorbası Ukha ve içeceklerden Kvas ile Votka çeşitleri de denebilecekler arasında bulunuyor.

Petersburg’tan Ne Alınır?

Petersburg’taki en ünlü alışveriş merkezlerinden Bolshoy Gostiny Dvor ve Shopping World’de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kürkten ayakkabıya, giysilerden hediyelik eşya seçeneklerine kadar pek çok mağazada alışveriş yapabilirsiniz. Yerel pazarlarda dolaşmak isterseniz, Kuznechny Pazarı’nı gezebilirsiniz. Petersburg gezi rehberinde mutlaka alınması gereken kürkler, matruşka bebekler, Rus şalları ve Petersburg porselenleridir.

St. Petersburg Gece Hayatı

Rusya’nın eğlenceleri ve gece hayatı tüm dünyaca bilinen bir gerçektir. Petersburg’ta da sayısız gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Şehirde her tarza uygun bir müzik anlayışı bulmak mümkün. İster güzel bir yerde sabaha kadar eğlenebilir, isterseniz de kulüpten kulübe geçerek birçok eğlence mekanını keşfedebilirsiniz. Özellikle Nevski Bulvarı’nda rock barlar, diskolar ve eğlence mekanlarıyla Petersburg size birçok şekilde eğlenme fırsatı sunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı