ust_reklam
Seyahat Önerileri

Akdeniz’in Büyüleyici Şehri Palermo’da Gezilecek Yerler

Siz de bu yaz tatilinizde Akdeniz rüzgarları essin, ülkemden çok uzaklaşmayayım diyenlerdenseniz hemen şimdi Palermo‘ya gitmeye ne dersiniz. Hem çok bilindik değil, hem de tam kafa dinlemelik bir yer. İtalya turlarının sadece Roma, Napoli ya da pizza ve makarnadan oluşmadığını biz değil, bırakalım Palermo size anlatsın. Palermo, İtalyan özerk bölgenin başkenti ve Akdeniz’in en önemli şehirlerinden biri. Aynı zaman capcanlı ve hareketli atmosferi ile oldukça da modern bir şehir.

Geniş limanı ve uluslararası havaalanı da burayı popüler bir turistik yer haline getiriyor. Eylül aylarında giderseniz ağustos ve temmuz aylarındaki kadar kalabalıkla karşılaşmazsınız. İkinci Dünya Savaşı’nda Palermo ciddi hasar görmesine rağmen, tıpkı Sicilya’da olduğu gibi farklı kültürlerin de etkisiyle birbirinden güzel mimarilere ve kültürel zenginliğe sahip. Ostrogoth’tan Bizans ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na kadar birbirinden köklü uygarlıkların eserlerinin de olduğu Palermo listemize mutlaka göz atın.

Palermo Katedrali
1185 yılında inşasına başlanan Palermo Katedrali, çok ilginç mimari stillerin büyüleyici bir karışımı. Bu ihtişamlı katedral Kutsal Roma İmparatorları VI. Henry ve II. Frederick’in mezarlarına ev sahipliği yaptığı için de yerliler için büyük önem taşıyor.

Vucciria Market
Tarih 12. yüzyıla kadar uzanan Vucciria Market, şehrin tam kalbindeki liman bölgesi olarak da bilinen Castel lammare bölgesinde yer alıyor. Limonlu, taptaze, tuzlu sardalya, karides, çipura, ahtapot, mürekkepbalığı, kalamar, kurutulmuş domates, zeytin, yeşil brokoli ve daha nicesinin tezgâhlara konularak satıldığı bu ünlü pazarda İtalyan mutfağının en leziz sokak lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Ancak pazarı gezmek için çok dar sokaklarda yürümeniz gerektiğini hatırlatalım. Vucciria Market’in yayıldığı tüm sokaklar ve meydanlarda Sicilya mutfağının tüm lezzet ve renklerini bir arada görmek mümkün. , Yaz aylarında buzla servis edilen şeker gibi karpuzlar ve kavunlar, cameusa (dalak ekmeği), u sfinciuni (yumuşak bir pizza türü), panelle (nohutlu börek) ve cazzilli (patates köfte) gibi Vucciria sokaklarında yürürken yiyebileceğiniz tipik sokak yemekleri var. Vucciria Market, pazar günleri her sabah saat 14: 00’e kadar açık.

Teatro Massimo
Teatro Massimo, Palermo’nun en meşhur opera binası ve bale performans salonu. 1875 ve 1897 yılları arasında Giovanni Battista Basile tarafından yaptırılan bu mermer yapı, 100. doğum gününde, yani 1997 senesinde tamamen yenilendi. Palermo’nun etkinlik takvimine göz gezdirin ve İtalya turunuz boyunca gerçekleşecek olan opera etkinliklerinden birine gidin.

Quattro Canti
Ayrıca Piazza Vigliena olarak da bilinen Quattro Canti, 17. yüzyıldan kalma, barok mimarilerin çoğunlukta olduğu tarihi bir meydan ve aynı zamanda eski kentsel planlama örneklerinden biri. Çeşmeler ve heykelleri ile kavisli cepheleri şehrin altın çağının zenginliklerini yansıtıyor.

Palazzo Abatellis
Palermo’nun en güzel saraylarından biri hiç şüphesiz La Kalsa’daki Via Alloro’da bulunan Palazzo Abatellis. Büyük yapı, 12. yüzyıla kadar uzanan Sicilya sanatını sergileyen Galleria Regionale della Sicilia’ya da ev sahipliği yapıyor.

Capuchin Catacombs
Diğer bilinen adıyla Palermo Capuchin adındaki tarih manastır, eşsiz mezarları ile dünya çapında bir üne sahip. Bu mezarlar, 17. yüzyıl ile 20. yüzyıllar arasında Capuchin keşişleri tarafından mumyalanmış 8.000 ekleziastın ve seçkin vatandaşların cesetlerini içeriyor.

Norman Sarayı (Palazzodei Normanni) & Cappella Palatina
Norman Sarayı, günümüzde Bölgesel Meclis’in bulunduğu bina. Avrupa’daki en eski kraliyet yerleşim yeri olan bu saray, tarihe damgasını vurmuş Sicilya krallarının, bunun yanı sıra II. Frederick ve IV. Conrad’un da imparatorlarken bulundukları yer.

Cappella Palatina ile Norman Sarayı bir UNESCO dünya mirası alanı olarak kayıtlara geçmiş. Palatine Şapeli, Norman Sarayı’nın ikinci katında bulunan Sicilya Krallığı’nın ve Norman krallarının kraliyet şapelidir. Şapel, çok kültürlü işbirliğinin harika bir sembolü. Üç farklı dine mensup üç farklı usta fikirlerini ve güçlerini birleştirerek bu muazzam eseri ortaya çıkardılar.

Martorana
Martorana, daha uzun adıyla Santa Maria dell’Ammiraglio Kilisesi, 1140’lardan kalma küçük bir kilise. Dini sahneler ve geometrik desenlerin de olduğu güzel 12. yüzyıl mozaikleriyle ünlü olan kiliseyi mutlaka İtalya’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı