ust_reklam
Keşfet

Jamaika’da 48 Saatte Reggae Müziğini Keşfetmek

Reggae, dünyaya kültürel bir armağan olan Jamaika’nın en büyük ihracat ürünlerinden biri. Müzik, esasında her zaman Jamaika kültürünün merkezi olmuştur. Jamaika müzik kültürünün tam merkezinde bulunan reggae müziğine biraz olsun ilgi duyuyorsanız, en yakın zamanda Jamaika’ya gitmenizi öneriyoruz.Bizimle 48 saat içinde Jamaika’da reggae müziğini keşfetmek üzere 2 günlük tura hazır mısınız?

1.gün
• Sabah
Kingston’daki regga efsaneleri hakkında bilgi edinin. Kingston, Jamaika’daki en önemli kaynak ve rehberiniz olacak. Güne, birbirlerine çok yakın olan Bob Marley ve Peter Tosh müzelerini ziyaret ederek başlayın. Sadece bu iki önemli müzeyi değil, aynı zamanda her iki dünyaca ünlü sanatçının kim olduğunu, nereden geldiğini, hayathikâyesini ve müziğini etkileyen siyasi ve kültürel olaylar hakkında ayrıntılı bilgi alın.

• Öğleden sonra
Öğleden sonra Kingston‘un birçok küçük müzik mekânından birinde yerli müzikleri dinleyin. Kingston’daki Vinil her perşembe günü saat 14.00’te başlayan canlı müziği sakın kaçırmayın. Kingston’da bulunan Crossroads adındaki bu İtalyan restoranı harika bir vejetaryen yemek servis ediyor. Perşembe öğleden sonraları, onlar da muazzam ses sitemleri ile en güzel reggae parçaları çalıyor. Alternatif olarak, Mount Debre Zeit Records ve Variety Store’u ziyaret edebilirsiniz. Papine’de bulunan mağaza, yerel reggae sanatçıları için popüler bir mekân olup Rasta, şair, prodüktör ve DJ Ras Haile Malekot tarafından işletiliyor. Reggae ve Rastafarianism’in müzik, şiir ve felsefesini tartışırken Ras’ı dinleyin.

• Akşam
Jamaika’da ilk günün sonuna geldiniz ve sabahlara kadar eğlenebileceğiniz bir kulüp veya bar arıyorsunuz. O zaman bilhassa pazar gecesi, Kingston Dub Club, sizin için dört dörtlük bir yer. Kingston’a bakan harika manzarasıyla Skyline Drive’da yer alan ve Rasta tarafından işletilen mekanda Rockers ses sistemi ile reggae müziğini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Ülkenin en ünlü DJ’lerinden biri olan Yaadcore, şu anda (2017)Barbican Yolu’ndaki (Orchid Village Plaza’da) Sea Deck’te bulunan Dubwise’da performans sergiliyor.

2. gün
• Sabah
Kingston’un getto mahallelerinden biri olan Trench Town, reggae müziği tarihinde silinmez bir iz bıraktı. Culture Yard, en popüler şarkılarından birinde söylediği yer olan Marley’in genç evinin çevresinde inşa edilmiş. Reggea müzik kültürünü en iyi şekilde yansıtanzengin ve gösterişli bir avlu, 1960’larda Jamaika’yı gezdiğinde Marley ve Wailers tarafından kullanılan eski Volks Wagen kamyonete de ev sahipliği yapıyor.

• Öğleden sonra
Birçok tur operatöründen birini tercih edin veya bir araba kiralayın ve Bob Marley’in mezarının bulunduğu Nine Mile, St Ann’ı ziyaret edin. Marley 1945 yılında bu köyde doğdu ve ölümünden sonra gitarıyla birlikte 1981’de oraya gömüldü. Pek çok reggae hayranı için bir hac yeri olan bu alanJamaika’da gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalı. Jamaika’yı bir de kırsal yerleriyle keşfetmekse apayrı bir deneyim.

• Akşam
Akşam oldu, tekrar şu güçlü ses sitemlerine geri dönelim o vakit. Pazar geceleri, Sabe Park’ta gece 23.00 sonrasında Rae Town ses sistemi tek kelimeyle o bölgeyi inletiyor. Bunun yanı sıra Jamaika’daki en eski ve en orijinal ses sistemlerinden biri olma özelliğine de sahip. Uptown, Redbones Blues Cafe, birbirinden keyifli ve enerjik canlı müzik etkinlikleriyle misafirlerine müzik ziyafeti yaşatıyor.
Ziyaret etmek için yılın en güzel zamanı mı? Şubat ayı, Jamaika’daçok sayıda etkinlik ve festivalin gerçekleştiği “Kutsal Reggae Ayı” olarak biliniyor. Aynı zamanda Bob Marley’in de doğduğu ay olmasıyla da büyük bir önemi var. Buna karşılık Reggae Sumfest, temmuz ayında gerçekleşiyor ve reggae dünyasındaki en büyük sanatçıları bir hafta sürecek bir parti için Montego Koyu’nda ağırlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı