ust_reklam
Keşfet

Yeni Zelanda’da Bahar Kıpırtısı: Waiheke Adası’nda 1 Gün

Siz başlığa aldanmayın, esasında Waiheke Adası’nı keşfetmekse niyetiniz, ihtiyacınız olan gün sayısı 7-8. Ama derseniz ki zamanım az, şöyle bir uğrayıp gideceğim: Öyle bir rehber hazırladık ki, 7-8 günde keşfedilebilecek bir adayı bir gün fethedeceksiniz. Yeni Zelanda’nın en popüler adalarından biri olan Waiheke’ye ulaşmanın en kolay yolu, kuşkusuz Yeni Zelanda turlarına katılmak.

• Bir sabah adayı keşfe çıkın
Auckland şehir merkezine feribotla gidin. Biletinizle bir tam gün açık / kapalı otobüs bileti satın almayı seçebilir veya kendi turunuzu yapmak için adaya gittiğinizde bisiklet kiralayabilirsiniz. Varışta bu etkinliklerden herhangi birini seçmeniz mümkün.

• Oneroa’da gezmedik yer bırakmayın
Oneroa,adada hemen gözünüze ilişecek ilk yerlerden biri. Aynı zamanda, en iyi restoran ve sanat galerilerinin yanı sıra güzel Oneroa Plajı’nda da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan üçlü mayo, güneş gözlüğü ve şezlong.

• Ziplining macerasına atılın
Türkçe adıyla “çelik halatla iniş” aktivitesi, kelimenin tam anlamıyla çılgın maceraperestlerin vazgeçemediği bir şey. Eco Zip Adventures adındaki şirketin düzenlediği aktiviteye katılarak Waiheke Adası’na bambaşka bir pencereden bakabilirsiniz. Ormanlık ovalar boyunca uzanan 200 metrelik ziplin yolunda nefes kesen manzaralara şahit olacaksınız.

• Onetangi Plajı’nda bol bol güneşlenin
Onetangi, 1.87 kilometrelik muhteşem kıyı şeridi ile sabah yürüyüşleri için mükemmel bir yer. Altın kumları ve turkuaz sularıyla hayranlık uyandırıyor. Onetangi, su kayağı yapmak, yüzmek ya da güneşin tadını çıkarmak için de fevkaladedir. Onetangi’nin ünlü plaj yarışlarına denk gelmeye çalışın.

• Ta Ara Hura parkurunda yürüyüş yapın
Yeni Zelanda gezinizin unutulmazlarından olacak olan Waiheke’nin ana yürüyüş parkuru olan Ta Ara Hura yolu, sizi çevredeki en iyi yerlerden birine götürür. İki saatlik bir yürüyüşün başlangıç noktası Matitaia Koyu ve daha sonra Atawhai Reserve ve Oneroa Köyü manzaralarıyla devam ediyor. Engebeli yürüyüş boyunca hafızanıza kazınacak anlara tanıklık etmeniz muhtemel.

• Bir akşamüstü şarap tadımı etkinliğine katılın
Waiheke, inanılmaz çeşitlilikte üzüm bağları ile ünlü bir ada ve dünyaca ünlü şarapların üretim yeri. Çoğu şarap mahzeni, turistlere kapılarını sabah 11’de açıyor. Kalabalık olmasını istemiyorsanız, akşamüstü vakitlerini tercih etmenizde fayda var.

• Adadaki üzüm bağlarına gidin
1- Cable Bay
Cable Bay, bölgenin en popüler şarap imalatçıları arasında yer alıyor. Bağlar, adanın en eski kaya oluşumlarının bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Tadımlar, Yeni Zelanda çağdaş mutfağından özel spesiyallerle eşleşen şaraplar eşliğinde yapılıyor. Tabii göz alıcı liman manzara da cabası…

2- Mudbrick
Adanın bir başka görülmesi gereken bağı Mudbrick, ödüllü şarap üreticilerinin de ev sahibesi ve çeşitli Chardonnay ve Bordeaux karışımları üretiyor. Muhteşem şaraphane ve restoran, nefes kesen bahçeler ile kerpiç bina binaları ile çevrili tam bir doğa harikası.

3- Kennedy Point
Bu bağ, 300 yıllık Pohutukawa ağaçlarıyla çevrili ve tüm adadaki tek organik şaraphane olarak biliniyor. Kennedy Point, birinci sınıf bir şarap tadım etkinliğinden daha fazlasını sunuyor. Ayrıca, çeşitli istiridye, peynir ve deniz ürünleri lezzetleri ile damak kültürünüz zenginleşecek.

4- Te Whau
Şarapçılık deneyiminize 360 derecelik bir panorama ile bambaşka bir hava katmak ister miydiniz? Te WhauVineyard’ın muhteşem uçurumları, ödül kazanan tüm şarapları ve şahane Avrupa mutfağını keşfetmek için rotanızı Waiheke Adası’na çevirmeniz yeterli.

• Müthiş bir manzara eşliğinde akşam yemeği yiyin
İspanyol tapasları, ödüllü şarapları ve yüksek rakımlı olması ile ünlü Casita Miro, Yeni Zelanda turunuzu bir şarap ve gastronomi rüyaya dönüştürecek. İnanılmaz manzara ve lezzetli yemeklerin yanı sıra, bu mekanı çevreleyen eşsiz heykellere hayret edeceksiniz. Ayrıca sürdürülebilir şarap yapımı endüstrisinde öncü olmaları nedeniyle çok ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı