ust_reklam
Keşfet

Sonbaharda Orta Avrupa’da Gezilecek 5 Şehir

Sonbaharın seyahat etmeyi sevenler için ayrı bir önemi var. Yaz sıcaklarının bir sonraki yıla uğurlandığı, turistik yerlerde kalabalıklarının azaldığı, seyahat için daha ekonomik imkânların sunulduğu sonbahar mevsimi, yalnız günlük hayatın değil, gezilerin de baş tacı. Yaz günlerinde sokaklarında yürünemeyecek kadar yoğun turist kafilesi ağırlayan Orta Avrupa şehirlerinin sonbahar mevsiminde daha seyahat edilesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Asıl yoğun sezonun eylül ayının ortası itibariyle bitmesinden dolayı ziyaretçi sayısındaki azalmalar en çok sakin sakin gezmeyi sevenlere yarıyor. Bu mevsimde uçak biletlerindeki ve turlardaki düşük fiyatları değerlendirmek gerek. İşte bunun için sonbaharın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarabileceğiniz 5 Orta Avrupa şehrini sizler için derledik. Siz de unutulmaz bir Orta Avrupa gezisi yapmak için bu şehirlere bir göz atın deriz. 🙂

Berlin
Almanya’nın başkenti olan Berlin, geçmişten gelen dokusunu çeşitlendiren çok kültürlü ve enerji dolu yapısıyla kesinlikle görülmesi gereken şehirlerin başlarında geliyor. 1961’den 1990’a kadar Doğu ve Batı Berlin diye ikiye ayrılmış olan şehir, 1990 senesinde Berlin Duvarı’nın yıkılışı ile birleşip ülkenin başkenti oldu.

Bu süreçte II. Dünya Savaşı döneminden kalan hasarlarını gidermeye başlayan Berlin, günümüzde ülkenin elektronik, medya ve bilim devi olmasının yanı sıra çeşitli konseptleri içeren müzeleri ve tarihini günümüze taşıyabilen ruhu ile bütün dünya için kültür merkezi olma özelliğini taşıyor. Almanya’nın soğuk kış günlerindeki dondurucu soğukları düşünülünce, Berlin gezisi için sonbahar günlerinden daha iyi bir zaman bulunamaz.

Viyana
Lezzetin ve göz kamaştıran mimarilerin aynı yerde buluştuğu Viyana, kahve kokulusokakları ile sonbahar mevsiminin en güzel rotalarından biri. Avusturya’nın başkenti Viyana’ya şubat ve martta gitmek yerine sonbahar dönemini tercih etmenizi öneriyoruz.

Orta Avrupa turunuzun unutulmazlarından olacak Viyana, yaz aylarında inanılmaz sıcak ve kalabalık oluyor. Hofburg Hanedanlığı’nın tarihi geleneğini koruyan, hatta bunu şehrin tamamına yansıtan Viyana, parkları, sarayları ve otantik kahve dükkanları ile nostalji rüzgarları estiriyor. İçinde kendinizi zaman tüneline girmişsiniz gibi hissedeceğiniz nostaljik kafeleri Viyana’da sonbahar mevsiminin en güzel tamamlayıcıları.

Ljubljana
Slovenya, turizm anlamında son yılların en popüler ülkelerinden biri. Tatlı tatlı, bir anda gezilecek Ljubljana’sı, Bohinj Gölü ve temiz doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak Panoramik Yol rotası ile birlikte esas ünü hepinizin tanıdığı ve Instagram’da sık sık rastladığı Bled Gölü’nden geliyor. Slovenya, sonbahar mevsiminin renklerini de sokağına ve doğasına yakıştırmayı biliyor.

Siz de Slovenya turu yapmayı düşünüyorsanız, planlarınızda 24 saatte gezmeyi bitirebileceğiniz Ljubljana’nın ardından buraya çok yakın mesafedeki Bled Gölü’ne uğrayabilir, zamanınız kalırsa Panoramik Yol’da yürüyüş yapabilirsiniz. Bu ülkenin yemyeşil tabiatı sonbaharda kızıl ve sarı tonlarına bürünürken, geriye dönüş yolunuza romantizmle dopdolu anılar sığdıracak.

Prag
Eski adıyla Çek Cumhuriyeti, yeni adıyla da Çekya’nın köprüler üstüne kurulu, şatolarla dolu panoramik manzarasında izleyen gözleri bayram ettiren Prag, Orta Avrupa turlarının da vazgeçilmezi. Çekya’nın başkenti olmakla beraber romantik sonbahar seyahatleri deyince ilk akla gelen birkaç şehirden biri burası. Küçük yüzölçümüne sahip olmasından dolayı gezmesi kolay ve diğer Avrupa şehirlerine göre çok daha ekonomik. Prag’a sonbaharda gidecekseniz, Karl Köprüsü’nde gün batımını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Eski Prag Kalesi’nin ışıklarıyla aydınlanan şehir, gotik mimarisi ile UNESCO korumasında olan Old Town bölgesiyle geceleri de gündüz olduğu kadar nefes kesiyor. Vltava Nehri’nin üstünde bulunan köprülerin Prag ışıklarıyla buluştuğu o etkileyici anları düşündükçe herkes buranın tadını sonbaharda da çıkarmak için hevesleniyor. Aklınızdan çıkarmayın, Prag da kış günlerinde fazlasıyla soğuğun hissedildiği şehirlerden biri.

Budapeşte
Prag’ın komşusu olan Budapeşte de Orta Avrupa şehirleri arasında en ekonomik olanı. Kimilerinin Viyana ve Prag rotasında kavuştuğu Budapeşte, Prag şehri gibi kendine has mimarileri, alışveriş yerleri, şehir parklarıyla ön plana çıkıyor. Tuna Nehri üstündeki köprüleri ile etkileyici manzaralar sunan Budapeşte’de sonbahar tatilinizde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Budapeşte’nin diğer bir özelliği de gezginlere düşük maliyetli tatil yapma sunması. Böyle romantik bir şehre sonbahar mevsiminin ne kadar çok yakışacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı