ust_reklam
Alışveriş

Paris’teki En Ünlü 7 İkinci El Pazarı

Paris gezilecek yerleri kadar alışveriş cenneti olmasıyla da kendinden sıklıkla söz ettiren bir şehir. Ünlü markaların birbiriyle yarıştığı, özellikle kadınların Paris turu sırasında kendini kaybettiği, Paris’ten ne alınır diye saatlerce ünlü alışveriş caddelerine akın ettiği şehirde özellikle gidilmesi gereken bir başka alışveriş yerleri de ikinci el pazarları oluyor. Halk arasındaki tabiriyle bit pazarlarını görmeden buradan ayrılmak doğru olmaz. Şimdi bu kentin en ünlü “Marchesaux Puces” denilen ikinci el pazarlarını detaylarıyla birlikte derleyelim.

Marche Aux Puces de Vanves
1920’lerde kurulmaya başlanan ve Paris gezi anında rastlayabileceğiniz en şirin ikinci el pazarı, haftanın her cumartesi ve pazar günü açılıyor. 1950’lere ait takıların, kitapların, ev eşyalarının, porselen ürünlerin, cam eşyaların bulunabildiği alışveriş yerinde en çok ilgiyi eski fotoğraflar, parfüm şişeleri ve magazin yayınları görüyor. Ev dekorunda antika eşyaları seven, bunlarla evinde farklı bir hava yaratmak isteyenlerin Paris turunda kesinlikle uğraması gereken önemli bir nokta.

Marche aux Timbres
Paris gezi rehberi hazırlarken alışveriş yapabileceğiniz mekanları da listelemenizde fayda var. Şehirden ayrılmadan önce sevdiklerinize hediye etmek için pek çok ilginç eşyayı burada bir arada bulabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenen ve bu konuda oldukça meraklı olanların ilk adreslerinden biri sayılabilecek Marcheaux Timbres, perşembe, cumartesi ve pazar günleri saat 10.00-17.00 arasında tüm alışverişseverleri ağırlıyor. Eski fotoğraflar, pullar, el yazıları ve hatıralık eşyalardan oluşan şirin tezgahlarıyla ülkenize götürebileceğiniz hediyeliklerden oluşuyor.

Brocante des Abbesses
Montmarte Tepesi’nde kurulan bu ikinci el pazarı, Paris turları için yöresel hediyelik almak isteyen insanların en sık uğradığı yerlerden biri. Özellikle Paris’in yerel halkının akın ettiği yer, renkli görüntüleriyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Diğer ikinci el ürünlerin satıldığı pazarlar gibi minik süs eşyalarının da kolayca bulunduğu Paris alışveriş noktasına yolunuz düşerse mutlaka birkaç yöresel eşya almalısınız.

Porte de Vanves Marche aux Puces Montreuil
Paris turları için şehri fethetmeye çıktığınız anda görmeniz gereken en uygun fiyatlı ikinci el pazarı 19.yüzyıldan beri kurulan Porte de Vanves Marcheaux Puces Montreuil. Diğer ikinci el ürünler bulabileceğiniz yerlerin pek çoğu gibi burası da cumartesi, pazar ve pazartesi günleri açılıyor. Bu günlerde 07.00-19.00 arasında uğrayabileceğiniz pazar yerinde minik biblolar, elbiseler, takı, asıllarıyla birebir alan imitasyon arabalar gibi değişik eşyalara ulaşabilirsiniz. Diğerlerinden daha uygun olduğu için Paris’ten ne alınır sorunuzun birebir yanıtını verebilecek bir yer.

Bouquinistes
Kitapseverlerin Paris gezi süresince uğraması gereken Bouquinistes, yaklaşık 250 sahaftan oluşan harika bir pazar yeri. Odeon bölgesinde bulunan bu inanılmaz yerde, edebiyat dünyasına yön veren ünlü yazarların eserlerine kolayca ulaşabiliyorsunuz. 3 kilometrelik alan üzerinde kurulan devasa yer,pek çok ünlü kişinin ilk basım kitaplarına bir turda ulaşabileceğiniz şahane ötesi bir pazar. Paris gezi rehberi derlemelerinde de çok net görebileceğiniz sanata olan duyarlılığın fazlasıyla hissedilebileceği Bouquinistes’e uğramadan şehirden kesinlikle ayrılmayın.

Marche Aux Puces St-Ouen
Paris’ten ne alınır diye hayıflanmadan kolayca alışveriş yapabileceğiniz bu pazarda tam tamına 2500 tezgâh var ve 10 adet farklı bölümden oluşuyor. Yaklaşık olarak yılda 11 milyon kişinin ziyaret ettiği pazar, Paris’in en büyük ikinci el alışveriş alanı sayılıyor ve özellikle pazar günleri fazlasıyla kalabalık olduğu için o günler dışında cumartesi ve pazartesi günlerinde uğramanızda fayda var. Peki bu ünlü Paris alışveriş noktasında neler bulabileceğinizi merak ediyorsanız hemen bahsedelim. Antika tablolar, antika mücevherler, yemek takımları, DVD’ler, kitaplar, ikinci el inanılmaz kıyafetler ve daha pek çok eşyaya haftanın 3 günü saat 07.30-18.00 arasında ulaşabilirsiniz.

Paris Flea Market
Eski mücevherler, tablolar, kıyafetler için olağanüstü bir yer olan Flea Market, kesinlikle kaçırılmayacak özel yerlerden biri. Özellikle tablo için uğramanız gereken pazar yeri sabah 10.00’dan akşam 19.00’a kadar açık. Büyüleyici büstler, eski elbiseler, modası asla geçmeyen şık şapkalar ve daha pek çok eşyayı ister festivallerde kullanmak ister hediye amaçlı isterseniz de dekorasyon amaçlı alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı