ust_reklam
Vizesiz Tatil

Moğolistan Gezi Notları

Moğolistan'da Evler
Gökhan Erdoğan Moğolistan'dan Bildiriyor...

Rus yapımı eski bir minibüs, çukurlarla dolu uçsuz bucaksız Moğol stepleri ve Gobi Çölü, sonunda Moğolistan’a gelebildim. Aslında Ulanbatur ya da Moğolların deyişiyle UlaanBataar’dan başlayarak Moğolistan’ı anlatmak isterdim, fakat sıradan bir şehri anlatarak burayı doldurmak istemedim.

Gerçek Moğolistan’ı görmek için ülkenin tek şehri olan UlanBatur’dan dışarılara kaçın, hatta baya baya kaçın, mesela Gobi’ye kadar gelin.

Ülkenin doğusundan batısına geçerek Rusya’ya Altay bölgesinden girmek istedim, fakat gerçekte Google Maps üzerinden planladığım gibi olmadığını, olamayacağını gördüm. “Her Moğol’un bir yolu vardır” atasözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren patika yollardan ve çöllerden geçerek 1700 km yol tepmek ve planladığım 4 günü fazlasıyla aşarak 10 günde Rusya sınırına varabildim.

İşte bu 1700 km boyunca başımdan geçen ilginç olaylar.

Sevgili Yaptım

Moğol Yaşlı Kadın

Moğol kadınlarının güzellikleri dillere destandır, ben de en güzelini koluma taktım ve dolaşmaya başladım. Çok mutluyuz.

Bir Sürü Çocuğumuz Oldu

Moğolistan'da Çocuklar
Eh steplerde zaman başka türlü geçmiyor, fazla vakitten dolayı bir sürü çocuğumuz oldu.

Çocuklarıma Moğol Yemeği Huşur’u Kendi Ellerimle Yaptım.

Moğolistan'da Yemek

Bir Moğol’un en güzel zamanı çocukken derlerdi de inanmazdım. Gençler özledim sizi gerçekten.

Derken En Büyük Aşkımı Kaybettim

Moğolistan Cenaze

Eski Türk inancına göre gömülmek istedi, bu yüzden yaşamdayken sahip olduğu her şeyi beraberinde mezara gömdük. Ama tapular hala bende, onları vermedim.

Sonra Tekrar Yola Çıktım

Moğolistan Yollarında

Otostop çekerek Gobi Çölü’nü geçmeye çalıştım, tabii önüme ne gelirse bir şekilde kendimi attım. Bazen otostop çekerken akbabalar at parçalıyordu bazen de kartallar tepemde uçuşuyordu ama bir şekilde kendimi Moğolistan’dan dışarı atabildim.

Türklüğün Kalbini Görmeyi İhmal Etmedim

Göktürk Anıtlarından Bir Kare

Turun adı buysa göreyim dedim ve Bilge Khaan’ın halen günümüzde de tutmamız gereken öğütleriyle dolu bu anıtı görmeye geldim. Tarihte Türk adının geçtiği Göktürk Anıtları‘nı Moğolistan’a gelmişken mutlaka görmelisiniz.

Ve Moğolistan’a da Elveda Dedim

Cengizhan Heykeli

Tur boyunca, hatta bugüne kadar gittiğim ülkeler arasında en zorlandığım ama en eğlendiğim ülkelerin başında Moğolistan gelmekte. Türklerin atalarının izleri, uçsuz bucaksız çöller, Orhun Anıtları, göçebe yaşamı, kımız, Moğol yemekleri ve Cengiz Han efsanesi; kısaca bu tur hayatınızın turu olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı