ust_reklam
İPUÇLARI

Avrupa’da Çocuklarla Gezilecek En Güzel Müzeler

Şatodan bir kare

1.Doğal Tarih Müzesi– Londra, İngiltere.

Londra’nın South Kensington bölgesinde, Exhibition Road üzerindeki 3 büyük müzeden (diğerleri Bilim Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi) biridir. 1881 yılında koleksiyonları British Museum’dan kaynaklanan Coğrafya Müzesi olarak açılmıştır. Kurumun yaşı göz önüne alındığında, koleksiyonları, Darwin tarafından toplanan örnekler gibi, büyük tarihsel ve bilimsel değere sahiptir.

Londra Doğal Tarih Müzesi

Natural History Musuem

Müzede, yaşam ve 5 ana koleksiyon içinde 70 milyon ürün içeren yerbilim örnekleri bulunmaktadır; Botanik, Entomoloji, Mineraloji, Paleontoloji ve Zooloji. Müze, araştırma ve taksonomi, tanımlama ve koruma konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü bir merkezdir. Müze, özellikle, tonozlu merkez salonuna hakim büyük Diplodocus örneğinin olduğu katedrali andıran süslü mimarisi ve Dinozor İskeletleri Sergisi ile ünlüdür. Günümüzde en son ilave edilen bölüm olan Darwin Merkezi, kısmen değerli koleksiyonları saklamak için modern bir tesis olarak tasarlanmış daha yeni bir ektir. Müze ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

Londra’da, Ripley’s Beleive It Or Not Müzesi’ne girecekseniz, aynalar labirentinde (Mirror Maze) kaybolmamak için yanınıza bir yün yumağı alın.

İngiltere’ye gitmişken…
Stansted Oyuncak Müzesi – Stansted

İngilteredeki Oyuncak Müzesi

House on the Hill Toy Museum

1991 yılında açılmış olan Avrupa’nın en geniş Oyuncak Müzesi’nde, 7000 m2’lik bir alanda 80.000 parça oyuncak, genç Victoria Dönemi’nden günümüze kadar olan süreçte, oyuncakların teknolojik gelişimi göz önüne alınarak sergilenmektedir.

Müzenin en kıymetli parçaları olarak; Prenses Diana’nın bisikleti, Sindy ve Barbie bebek koleksiyonları, Kraliyet Ailesi mücevherlerinin replikaları görülebilir. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

2.Nemo – Amsterdam, Hollanda. 

Nemo Müzesi

Nemo Science Center ve The Witches Weighhouse

1997 yılında açılan merkezde, bilim ve teknolojideki gelişmeler, her yaştan insanın ilgisini çekebilecek oyunsal bir kurgu ile anlatılmaktadır. Hollanda’nın en büyük bilim merkezidir. Küçük çocuklardan yetişkinlere kadar değişen bir kitleye seslenen müzede: Dokun-Çalıştır Sergileri, 5 konu başlığı altında toplanmıştır. Beş katlı yapının her katı farklı konulara yer vermektedir: Enerji, insan, etkileşim, bilim ve teknoloji.

Merkezin, modern tasarımlı bir gemiyi andıran binası bile bir teknoloji harikasıdır. Nemo’yu ziyaret ettikten sonra, köprülerin neden sağlam olduğunu, 30 sene sonra nasıl görüneceğinizi, neden anne ve babanıza benzediğinizi, yağmurun nasıl temizlendiğini, elektrik oluşumunu, uyduların ne şekilde çalıştığını ve daha fazlasını öğrenebileceksiniz. Ayrıca, merkezdeki bilgisayarda borsa oynanabilir, bir arabanın lastiğini değiştirilebilir ve bir mikroskopla insan vücudunda bulunan hücrelere bakabilirsiniz. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

Oudewater’da 16.yy’dan kalma bir cadı evinde, “Cadı avı nasıl yapılır?” öğrenerek sertifikanızı alın. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

Hollanda’ya gitmişken…
Muiderslot Şatosu- Muiden

Şatodan bir kare

Muiderslot Castle

Amsterdam’ın güneydoğusund küçük bir kasaba olan Muiden’de bulunan 1280 tarihli Muiderslot Şatosu, bugün Rijkmuseum tarafından restore edilerek çocuklara Ortaçağ yaşamını anlatan bir müzeye dönüştürülmüştür. İnteraktif oyunlarla kapıdan saldıran düşmana kızgın yağ dökebilir, güvercinle haberleşmeyi öğrenebilir, soğuk mühür basmayı deneyebilirsiniz.

1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında her gün ziyarete açıktır. Özellikle yazları şatoda çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

3.Le Bourget Havacılık ve Uzay Müzesi – Paris, Fransa.

Paris Teknoloji Müzesi

Musée de L’Air et de L’Espace

Uzay ve Havacılık Müzesi, Paris merkeze 10 km. uzaklıkta, çeşitli havacılık fuarlarının düzenlendiği Le Bourget Havaalanı’nda yer almaktadır. Fransa’nın en önemli ve dünyanın sayılı havacılık müzelerindendir. 1919 yılında kuruluşu gerçekleştirilmiş olan müzede 150’den fazla uçak bulunmaktadır.

Uçan Tanrı Icare ile başlayan ‘’Büyük Galeri’’, çok sayıda maket ve resim içermektedir. Sayısız motor ve havacılık ekipmanına sahip müzede, aynı zamanda 19. yy’a ait uçan makinelerin rekonstrüksiyonları sergilenmektedir. I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı, iki savaş arası ve savaş sonrası kullanılan ulusal ve prototip uçaklar da Büyük Galeri’de yer almaktadır.

11 ayrı konsept bölüme sahip müzede, uçak maketleri, mankenli mizansen odaları, planetarium, yerçekimsiz oda, uzay çalışmaları ve gezilerek simülasyon yapılan Dakota uçağı ile Frelon kurtarma helikopteri ve bir Concorde uçağı bulunmaktadır. Fransız Arian uydusunun da ölçekli maketi sergilenmektedir.

Paris Disneyland Eğlence Parkı’nda (Eurodisney), sınırsız eğlencenin tadını çıkarın…

Fransa’ya gitmişken…
Minyatür ve Sinema Müzesi – Lyon

Paris Sinema Müzesi

Musée miniature et Cinéma de Lyon

Lyon’un tarihi merkezi Vieux Lyon’da yer alan müzenin, minyatür koleksiyonunda, dünyanın çeşitli yerlerindeki minyatür sanatçılarının yaptığı dekorlar, minyatür maketler, teknik ve sanatsal özel efektler ile 200 otantik objeden oluşan minyatür çalışmaları sergilenmektedir.

Sinema Koleksiyonu’nda ise, filmlerde kullanılan orijinal objeler, Starwars Gemi Maketi – 2012 kıyamet şehir maketi gibi maketler, robotlar, yaratıklar, hayvanlar, kostümler, bazı filmlerin maket setleri, gerçeküstü objeler ve efektler bulunmaktadır. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

4.St.Bernard Köpek Müzesi – Martigny, İsviçre.

Köpek ve Saat Müzesi

Musée et Chiens du St.Bernard ve Patek Philip Museum

Bernard ve Caroline de Watteville tarafından 2006 yılında kurulmuş olan müze, İsviçre’nin Valais kantonunda,  Martigny kasabasında bulunmaktadır. İtalya ile İsviçre arasındaki Alp Dağları’nın St.Bernard geçidinde, 1049 yılından beri var olan manastırın tarihi ekseninde, bu manastırı ziyarete gelen dağlarda kaybolmuş hacıları kurtarmaları ile tanınmış, İsviçre’nin karakteristik yapıdaki köpeklerini anlatan bir müzedir.

İtalya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sığınak sağlamak amacıyla kurulan manastırda, St Bernard de Menthon tarafından, kurtarma köpeği olarak kullanımları 17. yy’da başlamıştır. Müzede kullanılan sergiler, St.Bernard mirasının vurgulanarak, İsviçre’nin evrensel bir simgesi olmuş St.Bernard köpeğinin teşvikine adanmıştır. Müzede ayrıca, St.Bernard köpekleri canlı olarak bulunmakta ve ziyaretçiler köpeklerle zaman geçirebilmektedir. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

Cenevre’de, Patek Philip Saat Müzesi’nde antika saatlerin bir kopyasından edinin. Bilgi için:

İsviçre’ye gitmişken…
HR Giger Müzesi – Gruyere

Korku Müzesi

HR Giger Museum

HR Giger Müzesi, İsviçre’nin La Gruyere kasabasının tarihi kent duvarları içinde, 400 yıllık bir Ortaçağ yapısı olan Chateau St.Germain binasında yer alır. Müze, 1960’dan günümüze kadar çeşitli sanatçı, ressam, heykeltıraş ve film tasarımcısının, etkileyici doğaüstü yaratıcılıklarına ait eserlerine yer vermektedir.

Estetik bir korku anlayışı sunan müzenin en üst katına küçük çocukların çıkması tavsiye edilmemektedir. Ben korkmam diyenler bilgi için tıklayabilir.

5.Uluslararası Çocuk Sanat Müzesi– Oslo, Norveç.

Çocuk Sanatları Müzesi

The International Museum of Children’s Art

“Dünyayı çocukların gözünden görmek” sloganı ile kurulan müze, Oslo, Lille Frøens’de bulunmaktadır.

Müze, çocukların sanata olan yaklaşımını, folklorik değerlerin ön plana çıkarılması ile ulusal boyutun evrensel kültüre dönük etkisini gözler önüne sermektedir. Çocukların kendi görüş ve endişeleri, bir yetişkin sanat müzesi titizliğinde, değişen tematik sergiler aracılığıyla sunulmaktadır.

Oslo Uluslararası Çocuk Sanat Müzesi, çocuk sanatını dünyada ilk kez tam ölçekli olarak gerçekleştiren öncü bir kurumdur. Müzenin koleksiyonlarında bugün, 180 değişik ülkeden gençlerin ve çocukların eserleri bulunmaktadır. Müze, Unesco’nun Uluslarası Müzeler Topluluğu’na dahildir. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, Oslo’da Viking kayıkları Müzesi’nde (The Viking Ship Museum) bir Viking prensesine ait kayığın haşmetinden etkilenin.

Norveç’e gitmişken…
The Buekorps Müzesi – Bergen

Her yıl bahar ayında, Buekorps adı verilen “Okçuluk Tugayı”nı oluşturan çocuklar, Bergen sokaklarında renkli üniformaları, flamaları ve davulları ile gösteri yaparlar.

1977 yılında kurulmuş ve bu geleneği yaşatılarak sürdürülmesini amaçlayan özel Buekorps Müzesi’nde, tugayı oluşturan 12 bölgeye ait tarihsel objeler, yazılı belgeler, üniformalar, flamalar, onur madalyaları gibi eşyalar sergilenmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı