ust_reklam
Balayı Önerileri

Maldivler’de Görmeniz Gereken 9 Yer

1,190 mercan adasından oluşan ve 26 büyük atol (200 yerleşmiş ada) arasında yayılan eşsiz güzellikteki Maldivler diğer adalardan çok farklı bir takımada. Maldivler turunuz boyunca göz kamaştıran mercan kayalıkları ve el değmemiş resiflerine hayran kalacaksınız. Çok çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapan ve dünyaca ünlü şnorkel ve dalış merkezi haline gelen Maldivler, aynı zamanda balayı çiftlerinin de gözdesi. Beyaz kumlu plajları, sıcak kristal berraklığında suları, canlandırıcı su sporları, spa merkezleri, lüks tatil köyleri ile çiftler ve aileler için de bir tam bir cennettir. Maldivler gezinizde mutlaka gezmeniz gereken 9 yeri sizler için derledik.

1- Ulusal Müze
Bir zamanlar Sultan Sarayı, şimdi ise Maldivler Ulusal Müzesi olarak hizmet veren bu görkemli bina, kraliyet takıları, paralar, süslü kıyafetler ve daha birçok yüzlerce tarihi eserin ev sahibesi. İslam’ın adaya gelmesinden önceki zamana ait şeyleri de incelemeniz mümkün. Çin Hükümeti’nin cömertliği sayesinde yakın zamanda yenilenen bu tarihi müze, Maldivler turunuz için harika bir başlangıç olabilir.

2- Hukuru Miskiy
Eski Cuma Camii olarak da bilinen Hukuru Miskiy, Malé şehrinde bulunan eski bir cami. 1658 yılında Sultan I. İbrahim İskender tarafından yaptırılan bu cami, çoğunlukla mercan taşından, benzersiz ve inanılmaz derecede güzel yapılmış ve adeta insanı görür görmez büyülüyor. İç duvarları, farklı desen ve Arap yazılarıyla oyulmuş olan Hukuru Miskiy’i mutlaka görmelisiniz.

3- Utheemu Ganduvaru
Utheemu Ganduvaru, Sultan Mohamed Thankurufaan’ın yaşadığı bu yer, Maldivler’in kuzeyindeki Utheemu Adası’nda inşa edilmiş. Maldivler’in kahramanlarından biri olarak kabul edilen bu önemli insan Portekiz halkını kurtarıp korumuştur.

4- Malé
Sizin için güzel sürprizler barındıran Malé, çoğu insanın umduğu en kozmopolit parti kenti olmayabilir, ancak dar sokakları, renkli evleri, huzur veren şirin kafeleri ile kesinlikle görülmeye değer.

5- Manta Resifi
Maldivler tatilinizde bitki örtüsünü ve faunasını hayranlıkla izleyebileceğiniz ve her an karşınıza çıkabileceksayısız güzel yer var. Manta Point ya da orijinal adıyla Manta Reef, doğanın sunduğu muhteşem bir gösteri ve manta ışınlarının mercanlarla dansını izleyebileceğiniz bir yer.

6- HP Resifi
Dalışı sevenler ve sualtı dünyasını keşfe çıkmak isteyenlerin bueşsiz güzellikteki mercan resifini kesinlikle kaçırmaması gerek. Maldivler turunuza adeta renk katacak olan HP Resifinde rengarenk balıkları, gri renk resif köpekbalıkları ve kartal ışınlarının yanı sıra gökkuşağı koşucusu, köpek dişli orkinos ve mavi yüzgeçli krikoları yakından görebilirsiniz.

7- Banana Resifi
Banana Resifi, Malé’in kuzeyindeki atolün içinde, havaalanının ve Farukolhu Fushi’nin batısında konumlanıyor. Muz şeklinde olduğu için bu adı almış olan Banana, 2-30 metre arasında hafifçe eğimli bir resif. Maldivler’in en eski dalış bölgelerinden biri olan bu yer, ilginç mercan oluşumlarıyla keşfedilmeye değer ve altın kumlarında gün boyunca güneşlenmek inanılmaz bir deneyim.

8- Alimatha Adası
Maldivler’in en güzel dalış noktalarından biri olan Alimantha Adası, Maldivler’in doğu kenarında yer alıyor ve devlet tarafından izin verilen koruma altındaki dalış siteleri listesine dahil edilmiş bir yer. Hem deneyimli hem de yeni başlayanlar için gündüz dalış gezileri, gece dalışları veya gündüz ve gece şnorkel gezileri düzenleniyor.

9- Biyadhoo Adası Tatil köyü
Maldivler’in sakin plajlarından birine sahip olan Biyadhoo Adası’ndaki meşhur tatil köyünü konaklamanız için tercih edebilirsiniz. Huzurlu bir tatil beldesi ve Maldivler PADI Dalış Merkezi’ndeki en iyi resif evlerinden biri olarak bilinen bu yerde dalış, şnorkel ve diğer pek çok su sporu imkanı mevcut. Bölgede 35’ten fazla dalış noktası bulunuyor; hava koşullarına ve hava akımlarına bağlı olarak farklı şekillerde dalış yapabilirsiniz. Harika bir konaklama, yemek ve olanaklarla, Biyadhoo Adası’nı Maldivler gezi listenize eklemeye değer.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı