ust_reklam
Keşfet

İtalya’nın Keşfedilmek İstemeyen Şehri: Bolonya

Bologna ya da Bolonya, eski mimarisi, zengin yemekleri ve sahilleri ile ünlü olan, İtalya’nın kuzeyinde Emilia Romagna’da bulunan bir ortaçağ kenti. Bolonya’da İtalya turlarının olmazsa olmazlarından Roma’nın en görkemli mekânları, Venedik’in güzel mi güzel kanalları veya Floransa’daki muhteşem sanatsal zenginlikleri göremeyebilirsiniz, ancak şüphesiz hafta sonu geçirmek için mükemmel bir yer. Ünlü ortaçağ kuleleri, şık portikalar, ilginç mimarisi olan kiliseler, Rönesans sarayları ve pazarları ve dahası ile Bolonya sizi kalbinizden fethedecek. Mesela İtalya mutfağının en geleneksel lezzetlerini bu şehirde bulabilirsiniz. Hatta örnek verecek olursak tagliatelle al ragù, Bolonya sosu olarak da bilinen Rogu ve lazanya alla bolognese tatmadan Bolonya turunuzu bitirmeyin. Dahası için muhteşem Bolonya rehberimize göz atmanız yeterli.

• Torre Asinelli & Garisenda
11. yüzyılın sonlarında inşa edilen Torre Asinelli, hemen yanında yükselen Garisenda’nın yanı sıra Bolonya’nın sembolü haline gelmiş önemli bir yapı. Torre Asinelli, Garisenda ile aynı dönemde inşa edilmiş. Biri 60 metre uzunluğunda iken, diğeri ise sadece 48 metre uzunluğa sahip. Bununla birlikte 14. yüzyılda güvenlik nedeni ile farklı düzenlemeler yapıldı. Kısacası İtalya‘nın tek güvenlik problemlerine yol açan yapısının Pisa Kulesi olmadığını söyleyebiliriz. Torre Asinelli’nin merdivenlerinden çıkın ve kulenin tepesinden Bolonya’nın nefes kesen manzarasını hayranlıkla izleyin.

• Piazza Santo Stefano
Piazza Santo Stefano, Bolonya’nın en garip yerlerden biri. Esas olarak bir meydan olarak kabul edilse de aslında bir binalar topluluğu. Piazza Santo Stefano’dan Toskana’ya giden antik yol olarak da adlandıran İtalyanlar var. Farklı dönemlerde inşa edilen ve yenilenen bir grup kilisenin 7 kutsal kütük tarafından oluşturulduğuna inanıldığı için “yedi kilise” olarak da biliniyor. Meydan, bu kutsal kiliselerin yanı sıra ziyaretçilere çevresindeki antik kuyuları görme imkanı sağlıyor. Sol taraftaki freskleri Gaetano Gandolfi, Palazzo Isolani ve 15. yüzyıldan kalma Palazzo Bolognini Isolani tarafından yapılan Casa Berti, aynı zamanda CorteIsolani’ye de ev sahipliği yapıyor. Doğrudan Strada Maggiore’ya giden yol, sağ tarafta, tarihi 16. yüzyıla dayanan Palazzo Bolognini Amorini Salina’yı mutlaka görmenizi öneriyoruz. Günümüzde bu meydan genellikle kültürel etkinlikler ve konserler için kullanılıyor.

• Quadrilatero
Piazza Maggiore, Rizzoli, Via Castiglione ve Farini ile çevrili Quadrilatero (tam anlamıyla dörtgen) Bolonya’nın kalbi ve kentin en eski bölgelerinden biri olup, el sanatları ve ticaretin de merkeziydi. Burada İtalya gezinizde görüp görebileceğiniz en ilginç hediyelik eşyaları bulacağınıza şüpheniz olmasın. Pek çok taze sebze tezgahından kasaplara, balık lokantaları ve peynir dükkanlarından, şirin kafe ve restoranlara kadar tek kelimeyle buraya bayılacaksınız. Quadrilatero, antik dönemin ve modernliğin mükemmel şekilde bir araya geldiği yer ve gastronomi alışverişleri için de oldukça popüler.

• San Luca Madonna Sanctuary
San Luca Madonna Sanctuary, Monte della Guardia’nın üstünde, Bolonya’nın hemen güneybatısındaki ormanlık bir tepede yer alan tarihi bir kilise. Birçok hacı bütün yol boyunca Bolonya şehir merkezinde bu tepeye kadar yürürler. 3.8 km’lik yolun tamamı 666 kemerli bir sundurma ile kaplı. Bu tepeye çıktığınız vakit şehrin muhteşem bir panoramik manzarasına sahip olursunuz.

• Bolonya Üniversitesi
İtalya gezinizde bol bol kültür, sanat, tarih, Rönesans, Roma, ortaçağ kelimelerini duyacaksınız. Peki ya tüm bunların modern çağa uyarlanmış şeklini nerede görebilirsiniz? Tabi ki Bolonya Üniversitesi. Batı dünyasının en eski üniversitelerinden biri olan Bolonya Üniversitesi 1088’de kurulmuş. Üniversitenin orijinal iki katlı binası olan Archiginnasio’yu mutlaka görün. Teatro Anatomico’da cesetlerin insan vücudundaki çalışmalarda ilk incelenmesi; 500.000 metin ve 12.000 el yazması barındıran kütüphane de ilginizi çekebilir.

• Piazza Maggiore
Bolonya halkı yüzyıllardır Piazza Maggiore’da toplanıyor. Ne için diye soracak olursanız, kısaca her şey için diyebiliriz. Bolonya turunuzda sizin de bu meydanda çok kez bulunacağınıza eminiz. Şehrin kalbindeki bu büyük meydan, Palazzo del Podestà, Pallazod’Accursio ve elbette tamamlanmamış gri cephesiyle San Petronio’nun dev bazilikası gibi güzel ortaçağ binaları ile çevrili.

• Basilicadi San Petronio
Basilicadi San Petronio, Bolonya’daki en büyük ve en önemli kilisedir. 47 metre yüksekliğinde olan kilise İtalya turu albümünüzde mutlaka yerini almalı. 5. yüzyıl piskoposu Petronio’yu onurlandıran bu muazzam kilisenin inşası 1390 senesinde başladı ve Roma’daki Aziz Petrus’tan daha büyük olacak şekilde tasarlandı ama ne yazık ki yapımı asla tamamlanamadı.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı