ust_reklam
İPUÇLARI

Bayramda Ucuza Gezmenin Yolları

Hazır bayram tatili yaklaşırken ucuza gezmenin ve tatil yapmanın yollarını açıklıyoruz hazır mısınız? Aslında seyahat dediğimiz şey hiç de pahalı bir şey değil. Uygun fiyatlı uçak bileti almak, bütçeye uygun konaklama yerleri bulmak, çeşitli promosyon ve fırsatlar yakalamak ve yurt dışında bile olsanız gezerken para kazanmak gibi yollarla çok uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz.

Seyahatinizden önce bütçenizi planlamak ve seyahatiniz boyunca elinizdeki bütçenin dışına çıkmamak bu anlamda oldukça önemli. Örneğin, aslında çok pahalı olacağını düşüneceğiniz bir yurt dışı seyahati, bayram turları sayesinde çok ucuza gelebilir. Daha konforsuz seyahat edebileceğini düşünenlerse couchsurfing vb. uygulamalarla konaklamak için hiçbir ücret ödememeyi tercih edebilir.

Bayramda ucuza seyahat etmek için fırsatları kolluyor olmanız gerekiyor. Turlar, konaklama yerleri, uçak bileti kampanyaları, yurtdışı tatil turları, bayrama özel turlar gibi çok sayıda kampanyayı önceden takip etmenizde fayda var. Öyle ki, önünüzde ne kadar çok seçenek olursa siz de o kadar kendi isteklerinize göre bir tatil kampanyasından faydalanabilirsiniz.

Sakın ola hiçbir zaman boş cüzdanınızın bir ömür boyu yolculuğa çıkmanıza, tatil yapmanıza engel olmasına izin vermeyin. Her zaman şunu hatırlayın:Çok önemsiz görünen detaylar, çok az da olsa tutumlu olabilmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmekileriki dönemde yapacağınız seyahatlerde inanılmaz işinize yarayabilir.

• Uygun fiyatlı uçak bileti bulmaya başlayın

Malum tatil zamanları, bayram tatili öncesi gibi anlarda uçak biletlerinin fiyatları deyim yerindeyse tavan yapıyor. Ancak bu demek değildir ki bayram tatiliniz için asla ucuz uçak bileti bulamazsınız. Tek yapmanız gereken, bayrama saatler ya da birkaç gün kala değil en az 1-2 hafta veya 1-2 ay kala tatil planlamanızı yapıp nereye gideceğinize karar vermek. Sonrasında ise eş zamanlı olarak birkaç hava yolunun bayram kampanyalarını takip etmek ve gideceğiniz yer için uygun bir bilet veya kampanya bulduğunuzda hemen satın almak. Tabii uçak bileti, konaklama, vize vs. gibi şeylerle uğraşmaya zamanım yok ama bayramda yine de ucuza gezmek istiyorum diyorsanız da bayram turlarına göz atmanızı öneriyoruz.

Ucuz uçak bileti bulmanın bir diğer yöntemi, tam bir uçak bileti arama motoru kurdu olmak ya da havacılık sektörü hakkında bilgi sahibi olmak. Havacılık sektörü dediğimiz, mesela hava yolu şirketlerinin hangi durumlarda ve şartlarda veya spesifik olarak hangi günlerde, sezonlarda, aylarda ucuz uçak bileti sattıklarını bilmenizde fayda var. Fare Comparegibi sitelerini kullanırsanız, uçak bileti için fiyat alarmı ile uyarı alırsınız. Şirketin CEO’su Rick Seaney’ye göre, “Mutlaka almak istediğiniz biletin fiyatlarını uçak bileti arama motorları arasında da karşılaştırma yapın ve tarih konusunda esnek olun; şöyle ki, varış destinasyonuna gideceğiniz tarihten 1 veya 2 gün önce ve sonrasına bakmayı unutmayın. Aradaki fiyat farkı sizi şaşırtabilir.” Bu da demek oluyor ki, bayram tatilinizi bir iki gün önceden başlatma şansınız varsa gayet makul fiyatlara uçak bileti bulabilirsiniz.

• Gideceğiniz yeri seçerken önceden araştırma yapın

Mesela Londra, cüzdanınızda kocaman bir delik açma potansiyeline sahipken, Vietnam, aynı paraya sizi krallar gibi yaşatabilir. Bayramda gideceğiniz yer bilhassa yurt dışıysa mutlaka önceden araştırın. Gerçekten yurt içinde bile bütçenizi aşan şehirlerde tatil yapmak, bazı ülkelerden daha pahalı olabiliyor. Biraz daha istatistiki ve kesin bilgilerle konuşursak, Forbes’in hazırladığı“2017 yılında en ucuz destinasyonlar listesi”nde Meksika, Güney Afrika, Fas ve Kamboçya bulunuyor. Siz de bu bayram yurt dışında tatil yapmak isteyenlerdenseniz, Kamboçya turu veya Fas turunu değerlendirebilirsiniz.

• Uygun fiyatlı konaklama yerleri seçin

Uçak biletlerinin dışında konaklama için harcanan para yurt dışı tatillerinin kâbusu olabiliyor.Tam da bu noktada kafanızda hiçbir soru işareti bırakmadan sizleri çok uygun fiyatlara en iyi otellerde ağırlayan yurt dışı bayram turlarını mutlaka araştırmalısınız. Büyük ada otelleri, her şey dahil tatil köyleri ve üst düzey butikler ve daha birçok konaklama alternatifi ile tatil planlamanızı yapabilirsiniz. Otellere alternatif olarak Airbnb ev kiralama veya hostelleri de tercih edebilirsiniz.

• Her şey dahil otel veya turları tercih edin

Her şey dahil tatiller, turlar, oteller, yeter ki her şey dahil olsun değil mi? Hakikaten büyük rahatlık, uçak biletiyle ayrı otel bulmayla ayrı uğraşmaktan gideceğiniz yeri araştırmaya vakit kalmıyor. Bayram tatilini sorunsuz geçirmek isteyenler için harika bir yöntem olan her şey dahil turları daha önceden araştırabilir ve bütçenizi de ona göre planlayabilirsiniz.

• Seyahat ederken para kazanın

Seyahatinizi daha uygun fiyatlı hale getirmenin en iyi yollarından bir diğeri ise şüphesiz seyahat ederken para kazanmaktır. Bir haftalık bir tatil yapacaksanız yurt dışında para kazanmak öncelikli olmayabilir, ancak uzun vadede seyahat ediyorsanız, freelance işlere başvurabilirsiniz.

Seyahat ederken para kazanmanın en bilindik yollarından biri gittiğiniz ülkelerde İngilizce öğrenmektir. Tabii bunun için öncelikle İngilizce öğrenmeniz şart. World Teach gibi şirketler kendi programlarında öğretim deneyimi veya sertifikasyonu gerektirmez. World Teach, gönüllülerine yurtdışında yaşama veya tatil yapma deneyimi sunuyor. Bununla birlikte gönüllüler de İngilizce öğreterek para kazanmış oluyor. Başka bir seçenek de seyahat ederken uzaktan çalışabileceğiniz işlerde çalışmak. Freelancer ya da Upwork, İnternet üzerindeki özgeçmişiniz ile dünyanın neresinde olursanız olun, yazarlık, editörlük, bloggerlık, grafikerlik gibi uzaktan yapılabilen çeşitli projelere başvurmanıza imkan sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı