ust_reklam
Keşfet

İtalya Turları ile Gezilecek 13 Köy

monterosso kıyıları

İtalya turları 2015 yılında dünyada en çok gezilen rotalar arasında birinci oldu. Bunun nedenleri arasında İtalya’nın doğal, tarihi ve sanatsal güzelliklerinin yanı sıra seyahat şirketlerinin gezginlere sunduğu uygun İtalya turları olması da gösterilebilir. Peki İtalya’yı bu kadar özel, cazip ve tercih edilesi yapan özellikler neler? Elbette ki bugün bile yüzyıllık tarihi dokusunu korumayı başarabilmiş, her bir ürününü marka haline getirmiş İtalya köyleri… Roma, Venedik, Milano, Floransa ve Napoli gibi şehirlerinin yanı sıra köyleri de İtalya’da gezilecek yerler arasında en beğenilen ve unutulmaz bir İtalya turu yaşatacak birçok özelliğe sahip. Şimdi İtalya turları ile gezilecek, keşfedilecek 13 köyü sıralayalım. Siz de bu köyleri gördükten sonra gitmek isteyecek ve hemen İtalya tatili planlarınızı yapmaya başlayacaksınız.

 

Riomaggiore

İtalya Köyü Rio Maggiore

Mavi ve yeşil panjurlu, rengarenk boyalarla süslenmiş evleriyle İtalya’nın kıyı köyleri arasında en beğenilenlerinden biri de Riomaggiore köyüdür. Sonsuz mavilikleri kucaklayacağınız bu köyde taze deniz ürünlerinin tadına bakabilir ve “Via Dell Amore” aşk geçitlerinden sevdiğinizle birlikte geçerek aşkınızı ölümsüz kılabilirsiniz.

 

Vernazza

Vernazza Panoramik

Daracık sokaklarıyla Venedik’e çok benzeteceğiniz bir köydür Vernazza. Dondurmanın en iddialısını da burada yiyebilirsiniz. Minik ve sevimli köy meydanında esnafla konuşabilir, İtalyan halkının sıcakkanlılığı karşısında bölgeye hayranlık duyabilirsiniz. Burası aynı zamanda milli park alanı içerisindedir.

 

Manarola

Manarola evleri

İtalya turu tavsiye edilen en güzel rotalar arasında yer alıyorsa bunun nedenlerinden biri de köylerinin sadeliği, sanatla dolu oluşu ve dünyanın dışındaymış gibi bir atmosfer sunması oluyor. Minik balıkçı tekneleriyle ve karşıdan karşıya bağırarak konuşan köy halkıyla aklınıza kazınacak olan Manarola da tavsiyelerimizin en haklı nedenleri arasında.

 

Corniglia

corniglia falezleri

İtalya’nın en popüler köylerinin olduğu Cinque Terre 5‘lisinin içinde yer alan Corniglia köyü ve çevresini gezerek İtalya hakkında bilgi alabileceğiniz, kendinize en özel zamanlar yaratabileceğiniz özellikleriyle, kimi zaman büyüleyici kimi zamansa ürkütücü olan falezleriyle ünlü.

 

Monterosso

monterosso kıyıları

İtalya turu blog sitelerinde de görebileceğiniz gibi diğer İtalyan köyleri arasında en büyüğü Monterosso’dur. Bu köyün en önemli özellikleri arasında dilediğiniz espresso çeşidini, sabun ve limon çeşitlerini bulabiliyor olmanız. Denize girmek isteyenler bu köyün plajını tercih edebilir.

 

Moena

italyada türk köyü

İtalya’da Türk köyü olduğunu söylesek inanır mıydınız? İnanmanız gerekiyor çünkü var! La Turchia olarak adlandırılan Moena Köyü‘nde her ne kadar Türkçe bilmeyen çok fazla insan olmasa da, geçmişte bir Türk yeniçeri tarafından kurulduğu için bugün önemli İtalya köyleri arasında yerini alıyor.

 

Alberobello

trulli evleri

İtalya’nın Bari’ye bağlı sevimli köyü, Güney İtalya turlarının da vazgeçilmezi. Taştan yapılma kulübe şeklindeki Trulli evleriyle ünlü olan bu köy mimari stiliyle size çok farklı duygular yaşatacak. 1996 yılından beri Unesco korumasında olan Alberobello Köyü‘nde bir gece mutlaka konaklayın. Trulli evlerinin hikayesi için sitemizdeki yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Nemi

nemi köyü

Klasik İtalya turu yapmak isteyenlerin rotaları arasında olan Nemi, İtalya’nın bir dağ köyüdür. Nemi Gölü‘ne bakan manzarası, daracık sokakları ve çileğiyle ünlü olan bu yerde harika turtaların ve reçellerin tadına bakmanızda fayda var. Özellikle Medusa çeşmesinden içeceğiniz sodalı su damağınızda iz bırakacak.

 

Riva del Garda

garda gölü köyleri

İtalya’nın en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük gölüne ev sahipliği yapan Riva del Garda köyünde huzurun ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız. Özellikle kaliteli ve mutlulukla dolu bir emeklilik hayatı düşleyenlerin tercihi olacak bu köy, Garda Gölü‘nün tüm güzelliklerini taşıyor.

 

Sirmione

garda gölü içindeki köy

Dar ve taşlı yollardan geçerek ulaşacağınız tarihi bir köy olan Sirmione, Garda Gölü‘nün güney kısmında kalıyor ve göl içindeki kıvrımlı konumuyla muazzam manzaralara eşlik ediyor. Roma zamanından kalma şifalı termal sularıyla ünlü olan bu bölge, İtalya gezisi içinde sağlık, huzur ve mutluluğu bir arada bulabileceğiniz bir köy.

 

Malcesine

italya köyleri malcesine

Kuzey İtalya turları arasında Goethe’nin hayran olduğu köy olarak bilinen Malcesine köyü, Ortaçağ’dan kalma birçok güzelliğini bugüne taşıyor. Burada yapmanız gereken en önemli şey teleferik gezisi ile Garda’nın eşsiz güzellikteki manzaralarını izlemek.

 

Polpenazze

Polpenazze köyü

Garda’nın batısında kalan Polpenazze köyü, İtalyan şaraplarını tadabileceğiniz şarap evleriyle ünlü. Yemyeşil üzüm bağları ve masmavi göl manzaralarıyla Polpenazze turu da İtalya’da yapılacak şeyler arasında olmalı.

 

Val d’Orcia

val dorcia ovaları

İtalya gezisini ölümsüz kılacak manzaralara hakim olan Val d’Orcia’nın güzelliklerini kelimelerle anlatmak mümkün değil. Dar ve ince yollarında yürürken yeşilin her tonunu görebileceğiniz ovaları, taş evleri ve devasa ağaçlarıyla Val d’Orcia köyü görmeden dönmemeniz gereken noktalardan.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı