ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Bir Ortaçağ Gezisi: Cesky Krumlov

Çek Cumhuriyeti’nin sevimli kasabası Cesky Krumlov, Unesco’nun Dünya Miras Listesi’nde olan ve Cesky Krumlov Kalesi ile bilinen harika bir bölgesidir. Prag’a 3 saat uzaklıkta olan kasabanın adı Almanca’da ‘Çarpık Çayır’ anlamına geliyor. Prag’ı da dolaşan Vitava Nehri’nin menderes oluşturduğu alanda kurulu olan Cesky Krumlov, eski zamanların görkemini taşıyan kalesi ve kale mimarisiyle mutlaka görülmeli.

çek cumhuriyeti kasabası

Sokaklarında yürürken kendinizi eski bir zaman filmi içerisinde hissedeceğiniz Cesky Krumlov’u yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Taşlarla kaplı sokaklarında, birbirinden naif ve etkileyici tasarımlı kafelerinde gezmeye doyamayacağınız bir Cesky Krumlov turu sizi bekliyor.

Orta Avrupa turları ile Prag’a gidenlerin, şehre çok yakın bir mesafede olan Cesky Krumlov’u görmeden dönmemeleri gerekiyor.

cesky krumlov köyü

Bohemya Bölgesi’nin güneyinde kalan Cesky Krumlov muhteşem yeşillik ve mimari manzaralarıyla da fotoğrafçılara çok güzel kareler armağan ediyor.

cesky-krumlov-kale

Prag’tan belirli saatlerde kalkan trenlerle bu şirin kasabaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

cesky-krumlov-letecky-snimek

Salzburg ve Viyana’dan da yakın olan Cesky Krumlov’a Almanya ya da Avusturya turu yapmaya gittiğinizde de uğrayabilirsiniz.

Kasaba, Kale ve şehir merkezi olarak ikiye ayrılmış durumda. Bu iki bölgedeki her yeri gezebilirsiniz.

cesky-krumlov-tepeden

Cesky Krumlov Kalesi, Bohemya’nın da en büyük ikinci kalesi olarak adlandırılıyor.

Nisan ve Ekim ayları arasında kaleye cüzi bir miktar ödeyerek girebilirsiniz. Bu dönemler dışında kalenin ancak çevresini ve bahçelerini gezebiliyorsunuz.

cesky-krumlov-unesco

Cesky Krumlov bir günde gezilecek bir yer olmasına rağmen, burayı yaşamak ve kasaba yaşantısına dahil olmak isteyenler geceliği en az 150 TL’den konaklama seçeneklerine bakabilirler.

krumlov

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı