ust_reklam
Keşfet

Bir Afrika Başyapıtı: Tiébélé Boyalı Evler

Çoğu maceraperest turist tarafından “vahşi” olarak nitelendirilen Afrika’da binlerce farklı kabileden eşsiz mimarilere kadar keşfedilecek çok sayıda şey var. Afrika turunuz boyunca kültür, dil farklılıklarını gözlemleyebilir, çöllerde kamp yapabilir, kabileleri daha yakından tanıyabilir, vahşi flora ve faunasını keşfe çıkabilir ve elmas bakımından ne kadar zengin oluşunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Keşif denince belki de akla ilk gelen kıta Afrika’dır ve siz böylesine geniş ve dolu dolu bir coğrafyayı keşfederken listenizde mutlaka olması gereken gizli bir cevheri tanımaya hazır mısınız?

Kıtanın en ilginç ve en gizli elmas yataklarından biri, Batı Afrika’nın Burkina Faso kentinde yer alıyor ve Tiébélé olarak biliniyor. Zengin bir kültürel mirasa sahip, 17.500 sakini olan bu köy, sahip olduğu cevherle değil de burada yaşayan yerli halk ve rengarenk evleri ile ön plana çıkmış bir yer. “Afrika’da tablo gibi bir köy” olarak da adlandırılanTiébélé, Burkina Fasoismi verilen küçük kara ülkesinin sınırları içerisindeki en turistik yer olmasıyla ünlü.

Dünyanın dört bir yanından turistlerin akınına uğrayan köyün bu denli popüler olmasının esas sebebi, evlerin dış cephesindeki dekoratif çalışmalar ve çamurdan yapılmış eşsiz yapılar. Tüm Tiébélé, rengarenkboyalı evlerle dolu ve bu evlerin inşa edilirken herhangi plana tabi tutulmamış. Size verebileceğimiz tek tavsiye, bu köye adım atar atmaz fotoğraf makinenizi veya telefonunuzu hep açık tutmanız. Çünkü adım başı ilgi çekici bir şeyle karşılaşacaksınız.

Evler tamamen yerel malzemelerden yapılıyor; açıkçası yapay malzemelerin kolay bulunamayacağından dolayı buna inanması pek güç değil. Toprak, ahşap ve saman ile inşa edilen evlerin çoğunda pencere yok veya bazıları pencere görevini gören küçük deliklere sahip. Bu delikler, elbette güneş ışığının eve girmesine izin verecek kadar büyüklükte tasarlanmış.

Tiébélé’nin kadın yerlileri, günlük yaşamın geleneksel motiflerine dayanan dekoratif çalışmaların yapılmasından sorumlular. Sonrasında bu büyük bir özenle tasarlanmış duvarlarıkoruyucu özelliği olan doğal bir vernik ile kaplarlar.

Afrika’yı ziyaret etmek için bir başka göz kamaştırıcı sebep olan Tiébélé, istediğiniz her mevsimde gidebileceğiniz bir yer. Çok uzakta, çok ıssız ama her şeye rağmen hem samimi insanları hem de manevi açıdan oldukça zengin bir köy.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı