ust_reklam
Yazarlar

Akdeniz’de Gizemli Kabartmalar: Adamkayalar

Mersin’e bağlı Kızkalesi’nin merkezinde karayolu üzerinde Adamkayalar yazan kırmızı tabelayı görünce içinizde adı gibi gizemli olan bu yeri görme arzusu meydana gelmektedir.

Tabeladan saptıktan sonraki 7 km kuzeydeki Karyağdı Vadisi’nde yer alır. Vadinin (kanyonun) doğu yamacında yan yana işlenmiş kaya kabartmalarına verilen isimdir. Anayoldan sola doğru ayrılan toprak yola girilerek 2 km. sonra kabartmalara inilen merdivenlere gelinir.

Burada 11 ayrı kabartma bulunmakta ve burada çeşitli olaylar sahnelenmektedir. Genellikle 4 ölü ziyafeti sahnesi belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kompozisyonlarda ölüler eşleri ve oğullarıyla birlikte gösterilmiştir.

Bu kabartmaların altında yer alan yazıtlardan İ.Ö. 2. Yüzyıla ait olduğu ve ölen rahiplerin adlarının yazıldığı belirlenmiştir.

Ülkemizin çeşitli yerlerinde dünyaca ünlü birçok kaya kabartması bulunmaktadır. (İvriz kaya kabartması, Amasra’daki Kuşkayası yol kabartması, Yazılıkaya’daki kabartmalar) en çok bilinenleridir. Ama bir vadideki kanyon duvarında ve erişilmesi çok zahmetli olan ve çeşitli kompozisyonlar içeren böylesine muhteşem kaya kabartmaları dünyanın başka hiç bir yerinde yoktur. Bu yüzden yabancı turistler özellikle bu kabartmalara çok önem vermekte ve burayı ziyaret etmektedir.

Buraya gelirken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Öncelikle burasının bir kanyon duvarında olduğu unutulmamalı ve giyeceğiniz ayakkabı kaya tırmanışlarına uygun olmalı. Yanınızda ip getirmenize gerek yok. Sadece kanyon duvarından inerken kullanacağınız kayalardan şekillendirilmiş merdivenlerden inerken dikkat etmeniz gerekmektedir. Merdivenlerden inerken teker teker inmeniz veya çıkmanız gerekmektedir. Çünkü merdivenlere sadece bir ayak koyabilirsiniz.

Ayrıca burası göz önünde bir yer olmadığı için aracınızı park ettikten sonra kayaların üzerine konulmuş yönlendirme işaretlerini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı