ust_reklam
Keşfet

Yılın Yarısı Biterken 21 Haziran Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey

Bir yıl içinde en uzun gün olarak bilinen Haziran ayı, aynı zamanda yılın yarısıdır da. Bahar mevsiminin son, yaz mevsiminin ise başlangıcı olan bu ay ile ilgili bilmeniz gerekenleri araştırdık.

1. Aynı anda hem yaz hem kışı yaşarsınız.

Haziran öyle bir ay ki, bahar ile yaz arasında sıkışıp kalır her zaman. Meşhur Haziran yağmurları sıcaktan bunaltan günlerin üzerine serinletir bedenleri. Kimi zaman çok sıcak kimi zamansa serin ve soğuk habercisi gibidir.

2. Yılı yarılamış olursunuz.

Yılın yarısının ilk günüdür 1 Haziran. Yeni kararlar almanın, alışkanlıklarınızı olumlu yönde eğitmenin ve kendinizi yenilemenin de başlangıcı olabilecek bir dönemdir.

haziran

3. Gün dönümüdür.

Haziran ayında güneş açısını değiştirir ve artık günler de ısınmaya başlar. Öyle ki denize girmeye başlarız. Tatile çıkanlarımız ilk deniz sezonunu açar.

4. Tüm dünya ile aynı dönemdesiniz.

Haziran ayı tüm dünya için geçiş ayıdır. Dolayısıyla Avrupa, Rusya da Asya olsun tüm ülkelerde soğuk ve sıcak iç içedir. Yeni bir mevsimin başlangıcını müjdeler.

5. 250 yılda bir ilk.

20, 21 ve 22 Haziran günleri arasında 250 yılda bir kez gerçekleşen bir doğa olayı olabilir ve gün dönümü 22 Haziran’a sarkabilir ya da 20 Haziran’da gerçekleşebilir.

6. Yazın ilk günüdür.

Gökbilimciler ve bilim adamlarına göre yaz mevsiminin ilk günü 1 Haziran’dır.

7. Dünya’nın Güneş’ten en uzak olduğu zamandır.

Kuzey yarımkürede yaz, güney yarımkürede ise kış başlangıcı olan Haziran ayında her ne kadar sıcak olsa da, Dünya’nın Güneş’e en uzak olduğu dönem, bu aydır.

ekinoks

8. Güneşin en erken doğduğu aydır.

Haziran ayı gündönümü zamanına denk geldiğinden günün en uzun gününe de ev sahipliği yapar. Fakat aynı zamanda Güneş’in en erken doğduğu günlerden biri de bu aydadır. O da muhtemelen 21 Haziran’dan bir iki gün önce gerçekleşir.

9. En sıcak gün Gündönümü zamanıdır.

Kuzey yarımkürede yaz dönemi başlangıcı olan Haziran ayında en sıcak gün 20, 21 ve 22 Haziran günleridir. Ancak bunun dışında henüz kara ve denizler tam anlamıyla ısınmadığı için mevsim geçişlerinde de gecikme olmaktadır.

10. Kuzey kutbunda güneş hiç batmaz.

Haziran ayında yaşanan Ekinoks nedeniyle 21 Haziran gündönümü olduğundan Kuzey kutbunda 24 saat boyunca Güneş hiç batmaz.

11. Dünyanın her yerinde kutlanır

21 Haziran gündönümü zamanı dünyanın her yerinde farklı şekillerde kutlanır. Kimileri şenlikler düzenlerken kimileri ise piknik, dans ve müzik eşliğinde kutlar.

Kaynak: http://www.timeanddate.com/astronomy/facts-about-june-solstice.html

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı