ust_reklam
Yazarlar

Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Eskişehir

Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan Frigya Uygarlığı yolculuğumuza devam ediyoruz.

Şimdiki rotamıza Eskişehir’den hareket ederek başlıyoruz. İlk olarak Eskişehir – Afyonkarahisar karayolunun 46.km’sinde Seyitgazi ilçesine uğruyoruz. Burada Seyyid Battal Gazi’nin türbesini ziyaret ediyoruz.

Seyyid Battal Gazi’nin Türbesi

Seyyid Battal Gazi’nin türbesi ve yanında da zevcesi olan Elenora’nın kabri vardır.

Seyyid Battal Gazi’nin heybetli kabri ve yanında Elenora’nın mütevazi kabri yan yana.

Külliye şeklinde yapılan bu muhteşem yapı içerisinde imarethane, cami, tekke ve derviş hücreleri bulunmaktadır.

Külliyenin Tekke Cami Bölümü

Seyyid Battal Gazi’ye atfedilen bir çok efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden biri şöyledir:
Bizans’ın elinde bulunan Afyonkarahisar Kalesi’nin kuşatmasında şehit olduğu ve naaşının kalenin sarp bir yerinde bulunması sebebiyle erişilemediği ve bu esnada kuvvetli bir kasırganın çıktığı rivayet edilmektedir. Kasırga Seyyid Battal Gazi’nin naaşını buradan savurarak almış ve şu anda bulunan ve ismini verdiği Seyitgazi ilçesindeki bu tepeye bırakmıştır. Yıllarca naaşı toprak altında kaybolmuş bir şekilde dururken Selçuklular’dan Ümmühan Sultan tarafından rüyasında kabri işaret edilmiş ve burası kazılarak naaşı bulunmuştur. Bulunan naaş üzerinde hiçbir çürümenin olmadığı görülmüş ve burada bir külliye yaptırılarak eşi Elenora ile birlikte buraya defnedilmiştir.

Seyyid Battal Gazi’nin şehit olduğu Afyonkarahisar kuşatması şu şekilde gerçekleşmiştir.

Afyonkarahisar Kalesi 585 basamaklı 220 metre yüksekliğinde sarp bir kaya bloğu üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden uzun yıllar bu kale zaptedilememiştir. Seyyid Battal Gazi bu kaleyi Bizans’ın ünlü komutanı Hammer ile birlikte kuşatmıştır. Hammer bildiğiniz üzere Müslüman olmuş ve Ahmet Turani adını Seyyid Battal Gazi bizzat koymuştur.

Kalenin güneyinden Hammer (Ahmet Turani) saldırmış ve çatışma anında şehit edilmiştir. Kabri halen kalenin dibinde şehit düştüğü yerde kendi adına yapılmış türbede bulunmaktadır. Burası aynı zamanda kalenin ilk çıkış yolu olup Ulu Camii’nin karşısındadır. Türbenin duvarındaki bilgi tabelasında bu olay anlatılmaktadır.

Seyyid Battal Gazi kalenin daha sarp olan şimdiki Çavuşbaşı semtinin bulunduğu kuzey tarafından saldırmış ve çarpışma anında oklar ve mızraklarla şehit olmuş, buradaki kayalar üzerinde asılı kalmıştır. Kasırganın savurduğu naaşı 80 km. ilerideki tepeye getirip bırakmıştır.

Buradaki bacaların herbirinin altında kazanların kaynatıldığı büyük ocaklar vardır.

Bu külliyeyi içerisinde tarih bilinci bulunan her Türk evladı mutlaka ziyaret etmeli ve buradaki manevi havayı koklamalıdır.

Türbe

Seyitgazi’den ayrılarak Frigya Uygarlığı’na doğru yol alıyoruz. Önce Doğanlı Kale olarak bilinen yapıyı görüyoruz.

Doğanlı Kale

Biraz daha ileride yoldan rahatlıkla görülebilen Gerdekkaya adıyla bilinen Frig yapısını görüyoruz.

Gerdekkaya

Gerdekkaya içerisinde kayaya oyulmuş bir mezar.

Bizi yol kenarında Küçük Yazılıkaya olarak bilinen Arezastis Anıtı karşılıyor.

Arezastis Anıtı

Artık Frigya Uygarlığı‘nın simgesi olan o muhteşem yapıya geliyoruz. Bugün hala bu yapının ne amaçla yapıldığı tam çözülememiş Frigler’in medarı iftiharı Yazılıkaya Anıtı.

Yazılıkaya Anıtı

Bu yapının alt kısmında Kybele’ye kurbanların verildiği sunak vardır.

Kybele’ye Kurban Verilen Sunak

Buranın aynı zamanda Kral Midas’ın yaşadığı geniş bir tepeye yayılmış şekilde duran kalesi vardır. Kale duvarlarının olmadığı bu tepe zaten korunaklı bir şekilde uzun yıllar Friglere bir yaşam alanı olmuştur. 200 km lik bir alan buradan idare ediliyordu. Başkent Gordion’nun ileri karakolu gibiydi. Frigyalılar burada uygarlıklarına ait bir çok eser bırakmışlardır. Buranın batısında doğudakine benzer bir Yazılıkaya yapımı devam ederken yarım kalmış bir şekilde durmaktadır. Sanki Frigler tarih sahnesinden bir anda çekilip gitmiş gibi o yarım kalan yapı aynen durmaktadır.

Sonradan gelenler bu yapıyla ilgili herhangi bir şey yapmamışlardır. Midas şehrinde bir akropolis vardır. Bir Altar’ın da bulunduğu bu şehirde yer altında su sarnıçları ve kale üzerinde geniş ve derin olarak kazılmış sarnıçlar da vardır.

Midas Şehrinin Girişindeki Kayadan Oyma Yerleşimler

Seyitgazi’den başladığımız Frigya Uygarlığı’nı yine bir Selçuklu askerinin yattığı Kümbet köyünde bitiriyoruz.

Selçuklu Kümbeti-Sultan Alparslan’ın askerinin burada yattığı rivayet edilmektedir.

Midas’ın 10 km batısında bulunan bu köyde de yine Frigler’in izlerini bulacaksınız.

Aslanlı Mabed-Aslanlı Mezar Odası

Buraya toplamda 120 km yol yapıyoruz. Midas şehri biraz vaktinizi almakla birlikte Eskişehir’den sabah başlayacağınız bu turu da akşama kadar rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı