ust_reklam
Yemek

Meksika Mutfağına Özgü Lezzetler

Amerika kıtasında yer alan aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin sınır komşusu olan Meksika, zannettiğimizden çok daha fazla kendine has yemekleri olan bir mutfağa sahip. Meksika mutfağının yemeklerinde bol miktarda misket limonu, kişniş ve epey acı biber kullanılıyor. Ayrıca bizim gibi Meksika halkı da et tüketmeyi fazlasıyla seven bir halk. Yemeklerinin çoğunda et kullanıyorlar. İşte namı tüm dünyaya yayılmış olan Meksika mutfağına özgü lezzetler:

Enchilada
Enchilada, çeşitli malzemelerle tortillanın doldurulması ile hazırlanan, İtalyan mutfağındaki cannelloni’ye benzeyen enfes bir lezzet. İçine tavuk veya et ilave edilebilir, farklı soslar eklenerek üstü de peynirle kaplanarak pişirilir.

Taco
Bir tortilla ekmeğinden gördüğünüz gibi çok farklı lezzetler elde edilebiliyor. Tortillonun taco ismini alması için içerisine bolca salsa ve et doldurmak gerekiyor. Tacoyu Meksika turunuz boyunca bolca tüketeceğinize garanti verebiliriz.

Tortilla Ekmeği
Adını İspanyolca dilindeki “yuvarlak pasta” manasına gelen “torta” sözcüğünden alan tortilla ekmeği, duruma göre mısır unu veya buğdaydan da yapılabilir. İçinde farklı türde sebzeler veya et olan tortilla, en meşhur Meksika lezzetlerinden biri. Meksika gezinizde tortillanın her çeşidi ve her hali farklı bir yemek türü olarak karşınıza çıkabilir.

Fajita
Türkiye’de de en çok bilinen Meksika mutfağına ait yemeklerinden birisi olan fajita, tavuklu, etli veya balıklı olarak hazırlanır. Döküm şeklinde bir servisle masanıza gelen fajita adındaki bu yemeğin en farklı ve güzel özelliği dürümlerinizi, hangi malzemelerle isterseniz onlarla hazırlayabilecek olmanız.

Quesadilla
Quesadilla, içerisinde çok fazla sayıda malzemenin bulunduğu, iki tane yumuşak tortilla arasına konularak sandviç şeklinde hazırlanan bir tür atıştırmalık. Quesadilla genellikle guakamole, ekşi krema ve salsa ile sunum yapılır.

Burrito
Burrito Türk mutfağında da önemli bir yeri olan dürüm gibi dürülerek hazırlanır. Bizdekinden farklı olarak pilav da ilave edilebilir. Burrito bol miktarda peynir, salsa ve et içerir.

Meksika Çorbası
Neredeyse Meksika mutfağındaki her tarifte kullanılan tortilla Meksika çorbasında da garnitür olarak yerini alıyor. İçindeki diğer malzemelerle birlikte damak zevkinize uyacağına eminiz.

Guacamole sosu
Avokado ile birlikte hazırlanan bu özel sos hem bütün dürümlerin içerisine hem de cips türü atıştırmalıkların yanında sunuluyor.

Nachos
Cipsin üstüne çeşit çeşit kıyma, tavuk, et, üzerine bol miktarda erimiş peynir ve yanında bir de türlü türlü sos eklenerek hazırlanır. Meksika turunuzun unutulmazlarından olacak nachosları ülkenin hemen hemen her şehrinde bulmanız mümkün.

Chili Con Carne
Yoğun malzemeli çorba veya bol malzemeli bir ana yemek olarak düşünülebilir. Chili Con Carne özellikle soğuk kış günlerinde Meksikalılar’ın sıklıkla tükettiği bir lezzet. Bu yemek tarifinin içerisine bol miktarda sucuk da ilave edebilirsiniz çünkü bir çeşit Meksika’ya özel kuru fasulyeye benziyor.

Tamale
Mısır yaprakları ile hazırlanan bu yemek, Meksika’da bol miktarda mısır bitkisi yetişmesinden dolayı yoğun miktarda tüketiliyor.

Salsa Sos
Meksika yemekleri Türk mutfağına bir hayli benziyor. Salsa sos, bizim mutfağımızdaki çoban salatamıza benzeyen ve genellikle cipslerin yanında sunulan bir tür sos. Aslında ismi sos olarak bilinse de aslında soslara göre daha fazla yoğun ve daha parçacıklı.

Churros
Bizim mutfağımızdaki tulumba tatlısının içindeki şerbet çıkarılıp üstüne bir miktar tarçın ve şeker ilave edilirse, yanına bir de çikolata sosu eklenirse adı churros oluyor. Meksika’da ne yenir sorusuna verilebilecek ilk cevap belki de…

Gazpacho çorbası
Meksika mutfağının en ünlü lezzetlerinden biri olarak bilinen bu çorba salatalık, domates, sirke, biber ve tuz karışımından yapılıyor. Gazpacho çorbasının bir özelliği de diğer çorbalar gibi sıcak değil, aksine soğuk bir şekilde sunulması.

Cajeta
Süt karameli veya süt reçeli ismiyle de meşhur olan Cajeta, Meksika mutfağının en sevilen yerel lezzetlerinden biri. Cajeta tatlısı, Meksika’da üretilen keçi sütünden hazırlanıyor ve tortilla isimli ekmeğin üstüne sürülerek, genelde kağıt helva arasında veya bazen de dondurularak, tatlı olarak veya şeker yerine de tüketiliyor.

Cocada
Hafif olduğu kadar aynı zamanda lezzetli bir tatlı olan Cocada, Meksika’da her şehirde bulabileceğiniz bir şey. Hindistan cevizi ile birlikte yumurta da kullanılarak hazırlanan bu enfes kurabiye fırında yuvarlak toplar şeklinde pişirilerek sunuluyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı