ust_reklam
İPUÇLARI

Malta’da Çok Ucuza Yapabileceğiniz En Keyifli 9 Şey

Malta, oldukça güzel bir ülke olmasıyla birlikte inanılmaz hesaplı. Çok küçük meblağlarla hiç unutamayacağınız günler geçirmenin mümkün olduğu nadir yerlerden biri. Bu denli bütçe dostu olması da turistleri en çok cezbeden özelliği oluyor haliyle. Malta’da çok ucuza yapabileceğiniz en keyifli aktiviteleri sizler için araştırdık. Bir sonraki seyahatinizde Malta’yı seçmek için sizi ikna edecek yazımızı okumak için hazırsanız başlayalım…

1- Malta’da Gündoğumu ve Günbatımı
Şüphesiz ki bir yeri farklı kılan başlıca özelliklerden biri manzaradır.

malta-gunbatimi

Güneşi dünyanın bambaşka bir yerinde doğurmak, batırmak, izlemek, artık adına ne derseniz deyin, biz kısaca anı yakalamak diyoruz. Malta’da sıfır ücretle yapabileceğiniz en keyifli şeylerin başında bu ikisi geliyor. Tek yapmanız gereken, Malta’nın en doyumsuz manzaralarına ev sahipliği yapan mükemmel noktalarını seçmek.

2- Yöresel Atıştırmalıklarla Öğle Yemeği
Çok gezmekten ayaklarınıza karasular indi ve siz de soluklanmak üzere hoşunuza giden şirin bir kafe ya da restorana girdiniz. Tek amacınız hem hesaplı hem de yöresel bir öğle yemeği yiyip gezinize devam etmek. Malta’da yeme içme inanılmaz ucuz. Bunu en çok da yöresel atıştırmalıklarında göreceksiniz. Özellikle küçük marketlere girerseniz kafelerden daha uygun fiyata da alabilirsiniz bunları. Hoşunuza gidebilecek en güzel atıştırmalıklar ise Hobz biz-Zejt (bir nevi ton balığına benziyor). Yanında bir bardak Kinnie de içerseniz değmeyin keyfinize.

3- Malta’da Şnorkelle Dalış Yapmak
Malta için her ne kadar ülke dense de aslında bir ada. Bu da demek oluyor ki; keşfedecek çok sayıda sahil, koy, ada var. Biraz da dalış meraklısıysanız kendi eğlencenizi kendiniz yaratabilirsiniz burada. Çok uygun fiyata şnorkelinizi alarak kendinize güzel bir koy seçebilirsiniz. Malta’nın sualtı zenginliklerini keşif yolculuğunuzda kimse sizden hiçbir ücret talep etmeyecek. Özellikle Gozo’dakiXlendi Koyu’nda bir kereliğine de olsa mutlaka dalış yapın.

malta-adasi

4- Doğa Yürüyüşleri ve Tırmanışları Yapmak
İhtiyacınız olan tek şey rahat bir spor ayakkabısı ve su, yiyecek gibi malzemelerinizi koyabileceğiniz bir sırt çantası. Bir de bisiklet kiralarsanız göreceğiniz yer sayısı 2’ye 3’e katlanır tabii. Malta’da trekking adeta bir ata sporu. Ülkede doğa yürüyüşleri ve trekking yapabileceğiniz birçok yer mevcut. Biraz daha adrenalin isterseniz eğer tırmanış ta yapabilirsiniz. 1-2 saatlik ya da daha uzun süreli yürüyüşlerin sonunda ise listemizin ilk başlığını çoktan yerine getirmiş olacaksınız. Nutkunuzun tutulacağı güzellikteki manzara noktalarına ulaşmak emek istiyor ama buna kesinlikle değeceğine emin olabilirsiniz.

5- Malta Kumsallarında Gün Boyu Güneşlenmek
Ada ülkesi dedik, plajlarının sayısız ve dört dörtlük olduğundan bahsetmemize gerek yoktur herhalde? Bir gününüzü bol bol denize girip güneşlenmeye ve o plaj benim bu plaj senin dolaşmaya ayırabilirsiniz. Şapka, güneş gözlüğü, mayo, güneş kremi ve havlu, işte ihtiyacınız olan şeyler bu kadar az. Selmun Koyu’nun plajları en göz alıcı ama bir o kadar da sessiz sakin olanları. Ola ki Malta’ya yaz aylarında gidecekseniz, şimdiden bu koyun adını not edin.

6- Akdeniz Mutfağını Keşfedin
Bir bakıma ülkemiz mutfağında her ne kadar Akdeniz’in izlerini görsek de bunun tam yerine gidip Akdeniz mutfağının EN’lerini keşfedebilirsiniz. Eğer denk gelirseniz, Qormi Ekmek Festivali’ne katılmayı unutmayın. Akşam yemeklerinizi ise eğlenceli, danslı, müzikli yerlerde yemeyi tercih edin.

7- Bit Pazarlarında Gezintiye Çıkın

Malta alışveriş kültürünün olmazsa olmazı bit pazarları, bir nevi antikadan modern hediyelik eşyalara kadar hemen hemen her şeyin bulunduğu çarşılar. Fiyatların inanılmaz uygun olması da Malta’da alışverişi popüler kılıyor. Malta geziniz esnasında zaman buldukça çarşı pazarlarını gezintiye çıkın.

8- Yemyeşil Bahçelerinde Dinlence
Malta, insana huzur veren o kadar çok bahçeye sahip ki hangisini seçeceğiniz konusunda epey vakit harcayabilirsiniz. Oksijen ve enerji depolayacağınız, insana cennetteymiş hissi veren el değmemiş bahçelerinde şöyle ayaklarınızı uzatıp dinlenmeye ne dersiniz?

9- Otobüsleri Kullanarak Şehirleri Turlayın
Malta’da yapıp yapabileceğiniz en ucuz şeylerden biri, tartışmasız toplu ulaşım araçlarını kullanmak. Hele ki halk otobüslerine bindiğiniz zaman çok küçük bir miktar karşılığında sabahtan akşama kadar şehir turu yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı