ust_reklam
Günübirlik Geziler

Edirne Gezi Rehberi

selimiye cami avlusu

Trakya bölgesinin tarihi şehirlerinden biri olan Edirne, ünlü Selimiye Camiisi ile, birbirinden özel ve tarihi değerlere sahip binalarıyla, meşhur ciğer tavasıyla günübirlik turlar içerisinde en yoğun ilgi gören kentler arasında yer alıyor.

Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı olan Edirne, Osmanlı Dönemi’nde de, padişahların vazgeçemediği bir şehir olduğundan burada Osmanlı Devleti’ne ait birçok eser görebilirsiniz. Edirne turlarıyla hem keyifli bir yurt içi turu yapmış olur hem de ülkemizin tarihine bizzat tanıklık etme fırsatı bulabilirsiniz.

Edirne’ye Ne Zaman Gidilir?

Sultanların Şehri olarak anılan Edirne’ye gidilmesi gereken en ideal mevsim bahar ayları ve yaz dönemidir. Şehir, karasal bir iklime sahip olduğundan kış ayları soğuk geçer. Özellikle Ocak ve Şubat ayları çok soğuk, Temmuz ve Ağustos ayları ise çok sıcak yaşanır.

Edirne’ye Nasıl Gidilir?

– Karayolu ile
İstanbul’dan Edirne’ye nasıl gidilir derseniz, İstanbul’dan ya da herhangi bir şehirden gelip Edirne’yi gezmek istiyorsanız yine İstanbul güzergahından TEM otobanı ve E5 (D100) uluslar arası karayolunu kullanarak Edirne’ye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Edirne turu ile şehri gezebilir, ya da yurt genelinde olan otobüs firmaları aracılığıyla da Edirne’ye gelip bu bölgeyi gezebilirsiniz.

– Demiryolu ile
Anadolu’dan geçip Avrupa ve Balkanlar’a bağlanan demiryolu güzergahı Edirne şehrinin içinden geçmektedir. Dolayısıyla Edirne’ye bu şekilde de ulaşabilirsiniz.

Edirne’de Ne Yenir?

Şehrin en ünlü yemeği hiç şüphesiz ki Edirne tava ciğeridir. Sadece bu ciğeri yiyebilmek için birçok şehirden ve ülkeden insanlar şehre geliyor. Ciğeri çok sevmeyenlerin bile Edirne tava ciğerine hayran kaldığını söylemekte fayda var. Dana ciğerinden yapılan bu lezzet, çıtır çıtır olmasıyla da biliniyor.

edirnede ciğer yemek

Edirne Ciğeri

Ciğerin yanında sos, tava yoğurdu ve acı Edirne biberinin de tadı bir harika!

Eğer Edirne’de kahvaltı yapmak isterseniz, bunun için de birçok seçenek bulunuyor. Özellikle Meriç Nehri kıyısı boyunca onlarca kahvaltıcı bulabilirsiniz. Hem manzaranın hem de kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz enfes bir Edirne turu olacağı kesin!

Ciğer tercih etmeyenler Edirne köftesinin tadına bakabilir.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Sultanlar Şehri Edirne’de bulunan tarihi kalıntılar ve yapılar, ülkemizin diğer kentlerinde olan tarihi yapılara göre daha iyi korunmuş durumda. Roma-Bizans ve Osmanlı-Türk döneminde ait bu eserleri inceleyecek olursak:

– Roma & Bizans Dönemi: Her ne kadar Bizans dönemine ait çok fazla eser kalmamış olsa da, 19.yüzyıl sonuna kadar ayakta kalan ve Roma dönemine ait olan Hadrianopolis surlarının yıkıntılarını ve Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adındaki eserinde adı geçen, üzerinde saat kulesinin olduğu Makedonya Kulesi’ni görebilirsiniz.

– Osmanlı & Türk Dönemi: Şehirde görebileceğiniz neredeyse tüm eserler bu dönemden kalma yapıtlardır. Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ olarak adlandırdığı 1575 yılı yapımı olan Selimiye Camiisi’ni mutlaka görmelisiniz. Üç Şerefeli Camii ve Eski Camii de görülmeye değer yapılardır.

selimiye cami avlusu

Selimiye Camii

Şehrin biraz dışında kalan İkinci Beyazıt Külliyesi Edirne gezi rehberinde olan bir noktadır. Tarihte zihinsel engellilerin tedavi edildiği bu yer, şu an için Sağlık Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Kale içinde görebileceğiniz İtalyan Külliyesi, kirişhanedeki Sveti Helena-Konstantin Kilisesi ve Sveti Georgi Bulgar Kilisesi de günümüze kadar gelmiş önemli dini yapılardır. Kaleiçinde yer alan ve dünyanın en büyük 3.sinagogu olan Büyük Edirne Sinagogu, Türkiye’deki en büyük sinagogtur.

Edirne gezisi deyince akla, Edirne köprüleri gelir. Şehri bir gerdanlık gibi saran bu köprülerin en eskisi Tunca Irmağı’ndaki Gazi Mihal Köprüsü’dür. Bu köprü yakınındaki diğer köprüleri de görebilir, fotoğraflayabilirsiniz. Şehrin ünlü Meriç Nehri üzerindeki Meriç Köprüsü de görülmelidir.

uzunköprü uzaktan görünüm

Uzunköprü

Şehrin en uzun köprüsü Ergene Nehri’ne yapılan ve bulunduğu bölgeye de adını vermiş olan Uzunköprü’dür.

Edirne’de gezilecek yerler arasında görmeniz gereken diğer önemli noktalar ise; Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne Sarayı, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Meydanı, ve Edirne evleridir.

Edirne’den Ne Alınır?

Edirne’de alışveriş yapmak isterseniz tarihi Ali Paşa Kapalı Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Çarşı içerisinde her çeşit misk sabunu ve aroma bulabilirsiniz. Selimiye Arastası’ndan Edirne tatlısından peynirine, misk sabunlara ve badem ezmesine kadar pek çok lezzet alabilirsiniz. Ayrıca peynir şekeri de alınabilecek lezzetlerden.

Yiyecekler dışında mağaza ve çarşılardan el yapımı ürünler, tekstil ürünleri, dantel örtüleri, hediyelik eşyalar, süs eşyaları ve takılardan da satın alabilirsiniz. Edirne’ye özgü eşyalar da hatıra olarak alabilecekleriniz arasında.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı