ust_reklam
Keşfet

Belgrad Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Fantastik Gerçek!

Çoğu insan Belgrad hakkında bilinmesi gereken her şeyi bildiklerini söyler. Sırbistan’ın başkenti olan ve zengin bir kültüre sahip Belgrad şehrini çoğu insan, her adımda bir tarih ve canlı bir gece hayatı olan şehir olarak tanımlayacaktır ama bu yarısı bile değil! Bu güne kadar, bu ilginç metropol yalnızca turistleri değil, her gün sokaklarında dolaşan insanları da şaşırtmayı başarıyor.

Tuna ve Sava Nehri’nin kesiştiği noktada yer alan şehir, Balkan kültürünün merkezi konumundadır. Beyaz Şehir defalarca savaştı, yıkıldı ve defalarca yeniden inşa edildi ve sonuç olarak mimarisinde, simge yapılarında, insanlarında ve genel yaşam tarzında bulunabilecek güçlü bir ruhla ortaya çıktı.

Bununla birlikte, Sırp başkentindeki hız oldukça yoğun ve bu yüzden Belgradlılar bile meraktan habersiz kalıyor ve şehirlerinin gizlendiğini gizliyor. Bu yüzden hakkında az şey bilinen Belgrad ile ilgili bazı ilginç gerçekleri anlatmaya karar verdik:

1-) Belgrad, antik bir kentin kalıntılarına dayanıyor
Bugün eski şehir Belgrad‘da Roma döneminden kalıntılar gizlemeyen tek bir yer yok! Aslında, ilk kentsel yerleşim buraya MÖ 3. yüzyılda Keltler tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından fethedildi ve Singidunum adını verdi.

2-). Mezopotamya’dan daha eski bir kültür
Belgrad
, en az 7000 yıl boyunca sürekli olarak var olan yerleşim birimleri ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Belgrad’ın merkezinden çok uzakta olmayanlar, Mezopotamya’daki yerleşim yerlerinden bile daha eski bir kültür yaşıyor.

3-) Bir şehir – On beş isim
Keltlerin isimlerini Singidun (açık) olarak adlandıran Belgrad, bundan sonra Singidunum’a gitti ve o zamandan beri de üzere birçok isimle tanınıyor: Alba Graeca, Alba Bulgarica, Fehérvár, Nandoralba, Nándorfehérvár, Landorfehérvár, Weißenburg ve Griechisch-Weißenburg, Castelbianco, Veligrad (i) veya Velegrada, Dar Al Jihad (Savaş Evi), Belgrat, Prinz Eugen Stadt. Ancak bugüne gelmiş olan isim, 878’de ilk kez Bulgar hükümdarı Boris I’in Papalık mektubunda belirtilen Beograd (Beyaz Şehir).

5-) Efsanevi Attila’nın mezarı Kalemegdan
5.yüzyılda Belgrad Kalesi Hunlar tarafından tahrip edildi ve Orta Çağ’ın başında Slavlar da dahil olmak üzere bir Barbar kabilesi saldırısı görüldü. Bir efsane, Attila’nın mezarının, Tuna ve Sava Nehri’nin birleştiği yerde, daha çok kalenin altında olduğunu söylüyor.

Bir zamanlar Kalemegdan bir kale (kale) ve bir tarla (megdan) idi ve şimdi en önemli kültürel-tarihi alanlardan biri, park ve oyun alanı, bir gözetleme ve hayvanat bahçesi, konser alanı ve çok daha fazlası.

6-) Belgrad’da şehrin altında bir şehir var
Belgrad’da çok fazla sır var, ancak bunlardan biri yüzeyin altında gizleniyor. Harfi harfine. Yüzden fazla mağara, kanal, tünel, geçit, burada çağlar boyunca hüküm süren çeşitli imparatorluklara ve devletlere olan bağlantısının hikayesini anlatıyor.

7-) Bu nedenle, Belgrad’taki yeraltı şehirleri her zaman büyük dikkat çekti. Roma salonları ve su kemerleri, Tito’nun Komünist Danışma Bürosu casuslarının sırları – hepsini Belgrad’ın altında bulabilirsiniz.

😎 Efsaneye bağlı Romalıların derinlikleri
Belgrad’ın en önemli cazibe merkezlerinden biri, 212 basamaklı iki spiral seti ile kesinlikle Roma’dır. Bu kuyu 62 metre derinlikte olup, Belgrad’ın en düşük noktasından 10 metre daha derinde ve gizemlerle doludur.

Kuyuya ilişkin efsaneler zamanla karışmaya başladığında, bazı insanlar şimdi 1960’larda bulunan iki iskeletin, birbirlerini öldürmek için bırakılan Avusturyalı hainlerin kalıntıları olduğuna inanırken, diğerleri de bunların cesetlerinin olduğuna inanıyor.

9-) Belgrad’ın kendi silikon vadisi var
Ancak, kesinlikle bilgisayarlarla veya teknolojiyle ilgisi yok. Strahinjica Sokağı, bu Belgrad mahallesinde birçok bar ve restoranı ziyaret etmeyi seven kadınların kozmetik açıdan geliştirilmiş özellikleri nedeniyle popüler olarak Silikon Vadisi olarak adlandırılıyor.

10-) Avrupa’da ilk kafana
Hepimiz kafanaları tanıyor ve seviyoruz, ama ilkinin ne zaman ve nerede açıldığını biliyor musunuz? Birçok tarihçiye göre, Avrupa’daki ilk kafana, 1522’de Dorcol’da açıldı.

Bu tesiste sadece siyah kahve servisi yapıldı (crna kafa). Ve bu sözde Sırp kurumunun ismini nasıl aldığını – “kafana”.

11-) Bölgedeki en büyük Ortodoks katedrali
Vracar’daki Aziz Sava Kilisesi, Belgrad’ın en tanınabilir sembollerinden biridir. Kubbesi 70 metre yüksekliğinde, üzeri 12 metre yüksekliğinde altın kaplama bir haç. Toplamda 87 metre yüksekliğe ulaşan katedral, dünyanın en büyük kiliselerinden birini ve Balkanlar’daki en büyük kilise binasını temsil ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı