ust_reklam
EN'LER

Antalya’da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

Bu zamana kadar birçok kez Antalya’ya seyahat etmişsinizdir muhtemelen. Bölgenin en turistik yerlerini görmüş ve dolu dolu bir Antalya gezisi yapmışsınızdır. Fakat Antalya’da farklı bir seyahat rotası oluşturulacak yerler hala keşfedilmeyi bekliyor. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya‘nın yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya aday bu doğal güzellikleri ile başka bir Antalya turu planlamak mümkün. Antalya’nın bilindik turizm mekanlarının dışında çok farklı manzaralar sunan bu yerlerin adını belki de daha önce hiç duymadınız. Bakir kalmış doğal güzellikleri ile Akdeniz’in muhteşem denizini birleştiren farklı bir Antalya turu için bu bahar ya da yaz aylarında mutlaka yola çıkmalısınız.

Güver Kanyonu:

Antalya turları içerisine mutlaka dahil edilmesi gereken doğal bir yer Güver Kanyonu. Belki daha önce buraya gideniniz vardır ama bizce hala keşfedilmeyi bekleyen bir nokta burası. Bir uçurum olan ve Türkiye’deki en farklı doğal yapılardan biri olan Güver Kanyonu Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunuyor. Antalya seyahatlerinin vazgeçilmezi olacak Güver Kanyonu, karstik kayalar üzerine kurulu. Yaklaşık 2 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip 115 metre yüksekliği olan Güver Kanyonu’nda muhteşem doğa fotoğrafları çekmek de mümkün. Çünkü kanyon içerisindeki çaylar ve bu alanlarda yaşayan alageyikler ile Antalya’nın adeta belgesel güzelliğinde bir noktası burası. Bitki örtüsü, manzarası ve hayvan çeşitliliği ile görülmeye değer bir cennet.

Tilkiler Mağarası:

Yine keşfedilmeyi bekleyen bir başka güzellik daha karşınızda. Antalya’nın keşif noktasına mutlaka alınması gereken doğal güzellik Tilkiler Mağarası, yaklaşık 7 km uzunluğa sahip. Bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun üçüncü mağarası konumunda yer alıyor. 1976 yılında Oymapınar Barajı sondaj etüdleri sırasında bulunan Tilkiler Mağarası’nın içerisinde bulunan dikitler ve sarkıtlar sizi oldukça etkileyecek. Mağaranın bir bölümü kireçtaşı, bir bölümü konglomera olma özelliğine sahip. Mağaranın birkaç kilometre içinde kum kaplı zemine 27 yıl önce araştırmacıların kumdan yaptığı dört kale hala sağlam. Bu geniş alana da bu yüzden Şatolar Salonu adı verilmiş. Özellikle ilkbahar aylarında su seviyesi yükseldiği için farklı bir manzara ortaya çıkartan Tilkiler Mağarası’nı Antalya turunuza mutlaka dahil etmelisiniz.

Sapadere Kanyonu:

Doğa ve çevre sevdalısıysanız Sapadere Kanyonu‘na bayılacaksınız. Farklı bir Antalya gezisi yapmak için çıktığınız yolda karşılaşacağınız Sapadere Kanyonu sizi büyüleyecek. Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan Sapadere Kanyonu, yaklaşık 360 metre uzunluğunda ve 400 metre yüksekliğe sahip. Karstik oluşumlu bir tabiat harikası olan Sapadere Kanyonu’ndaki manzaraya hayran olacaksınız. Gürül gürül akan deresi, köprüleri, ihtişamlı şelalesi ve şelalenin döküldüğü soğuk su havuzu ile yaz aylarında adeta bir cennet oluyor Sapadere Kanyonu.

Sazak ve Ceneviz Koyları:

Huzurlarınızda Antalya’nın en muhteşem keşif noktalarından biri olan Sazak ve Ceneviz Koyları. Antalya’daki Musa Dağları’nın eteklerinde yer alan bu koylar sizi farklı bir Antalya ile tanıştıracak. Sıra sıra dizili olan Sazak ve Ceneviz Koyları bahar aylarındaki bitki örtüsüyle muhteşem manzaralar ortaya çıkartıyor. Tüm manzaraya tepeden bakmak isteyenler için ideal bir seyir noktası olan Sazak ve Ceneviz Koyları, spor meraklıları için de elverişli bir konumda bulunuyor. Sazak ve Ceneviz Koyları’nı farklı kılan bir başka özellik ise soyu tükenmekte olduğu için koruma altına alınan Akdeniz foklarının da buradan görülebilmesi. Yüksek ağaçların dallarının tıpkı bir kubbe gibi gök yüzünü kapattığı farklı bir destinasyon olan Sazak ve Ceneviz Koyları, Türkiye’deki bakir kalan yerlerden. Sazak Koyu’nun hemen yanında bulunan Ceneviz Koyu, Cenevizli korsanların kaldıkları tarihi bir yer. Günümüzde milli park olarak koruma altına alınan Ceneviz Koyu’na yalnızca deniz yolundan ulaşım mümkün.

Uçansu Şelalesi:

Antalya turlarının en özel noktalarından biri de Uçansu Şelalesi olacak. Doğa ile iç içe bir tatil istiyorsanız o halde Antalya’daki Uçansu Şelalesi’ne uğramanızı öneririz. Antalya’ya 60 km mesafedeki Akçapınar Köyü’nde yer alan Uçansu Şelalesi, iki farklı şelaleden oluşuyor. Bu şelalelerden biri 70 metreden, diğeri ise 51 metreden akıyor. Uçansu Şelalesi’nin ayrıca farklı bir özelliği de bulunuyor. O özelliği ise bulunduğu konumdan kaynaklanıyor. Hristiyanların haç yolu olarak bildiğimiz ve Türkiye’deki en uzun yürüyüş rotalardan biri olan Aziz Paulus Yolu üzerinde bulunan Uçansu Şelalesi ile hem doğa hem de tarih gezisi yapmak mümkün.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı