ust_reklam
Keşfet

850 Yıllık Notre Dame Katedrali Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 13 Şey

12. ve 14. yüzyıllar arasında inşa edilen Notre-Dame de Paris, taşlarına inşa edilmiş yüzyıllık bir Fransız tarihine sahiptir. Gotik katedral, Paris’in 12. yüzyılda ekonomik ve ruhsal bir merkez olarak öne çıkan rolünü yansıtıyor ve Fransız Devrimi’nden gelen izleri, monarşiyle olan uzun bağlantısının neredeyse yıkımına neden olan bir bağlantı olduğunu hatırlatıyor. Her gün binlerce turist, gül pencerelerini ve uçan payandalarını fotoğraflamak için katedral kapılarına giriyor.

15 Nisan 2019’da, katedralde, ikonik sivri ve çatının çoğunu saran bir yangın çıktı. Katedral üzerindeki uzun kule çöktü ve itfaiyeciler uzun uğraşlar sonucu alevleri kontrol altına alabildi. Devam eden tadilat çalışmaları ile ilgili olsa da yangını neyin başlattığı belli değil.

Burada Notre-Dame de Paris hakkında az bilinen 13 gerçeği sizinle paylaşmak istedik.

1. Katedralin altında bir Pagan Şehri bulunuyor

Notre-Dame de Paris‘in şu an üzerinde durduğu Île-de-la-Cité, bir zamanlar Lutetia olarak bilinen Gallo-Romen bir şehirdi. Katedral, bir tapınağın kalıntıları üzerine yapılmış olabilir: 1710 civarında, Jüpiter’e ve diğer tanrılara adanmış bir heykel sunağı parçaları keşfedilmiştir.

1960’larda ve 70’lerde bulunan, çoğu bu antik çağa dayanan ek mimari kalıntılar, Notre-Dame‘nin hemen önündeki meydanın altında bulunan arkeolojik kripta uzanıyor.

Fotoğrafta görünen katedral ortasındaki uzun kule yangın sırasında çöktü, artık yok.

2. Cephelerinde mimarlık harikası detaylar var

Notre-Dame’nin batı cephesinde, her biri heykel azizleri ve kutsal sahnelerle dolu üç portal var. Ancak biri uygun görünmüyor – Portal Sainte-Anne diğerlerinden çok daha erken bir tarza sahip.

Merkezi Bakire ve Çocuk gibi figürleri pozlarında daha sert, özelliklerinde diğer heykellere göre daha az doğal görünür. Çünkü bu timpan veya yarı dairesel bir dekorasyon alanı, önceki bir Romanesk kiliseden geri dönüştürülmüş. 1969’da yapılan yakın bir inceleme, başlangıçta bu alan için yapılmış olmadığını ve Gotik yapıya uyacak şekilde uyarlandığını ortaya koydu.

3. Çatısında bir orman var

Katedral, Paris’teki hayatta kalan en eski ahşap ahşap çerçevelerden birini içeriyor ve 12. yüzyılda kesilen yaklaşık 52 dönümlük ağaçtan yapılan ahşaplar bulunuyor. Her parça ayrı bir ağaçtan yapılmıştır. Bu nedenle, çatıdaki tarihi doğrama örgüsünün adı “Orman” olarak adlandırılıyor.

4. Uçan kelebek şeklindeki mimari gotik moda ikonu

Katedral, dış uçan payandalarla inşa edilmiş en eski yapılardan biriydi. İnce duvarlara destek vermek için, 12. yüzyılda mimarinin etrafına inşa edildiler, inanılmaz yüksek kilisede daha fazla ışığa ihtiyaç duyulduktan sonra daha büyük pencereler gerekliydi ve böylece daha büyük destek sağladılar. Açığa çıkan uçan payandalar Gotik tasarımın ikonik bir parçası haline geldi ve Katedral Notre-Dame‘in onları alan ilk kilise olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olsa da, kesinlikle kutsal mimarideki eğilimi belirlediler.

5. Fransız Devrimi’nde 28 adet kral kafası çalındı

1793’te, Fransız Devrimi’nin ortasında, katedralde yer alan 28 İncil kralının ipleri halatlarla çekildi ve kesildi. (Kral Louis XVI, o yılın başlarında giydirilmişti ve monarşiye bağlı herhangi bir ikonografisi saldırı altındaydı).

Sonraki yıllarda bu heykellere ait 21 baş bulundu ancak bir kısmı hala kayıp. Bulunan parçalar ise katedral yakınındaki Musée de Cluny’da bulunuyor.

6. Kuleler ikiz değil

İlk bakışta, Notre-Dame’in iki kulesi tek yumurta ikizleri gibi gözüküyor. Yakından yapılan inceleme, kuzey kulesinin aslında güneyden biraz daha büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Katedralin tüm öğelerinde olduğu gibi, zaman içinde inşa edildiler ve katedralin bir kişinin vizyonunun sonucundan ziyade mimari eğilimler ve liderlik kolajından oluştuğunu yansıtıyorlar.

7. Katedralin çanları top yapımı için eritildi

Krallar, Fransız Devrimi sırasında yıkılan Notre-Dame’in tek parçası değildi. Fransa çevresindeki diğer kiliseler gibi katedral de 18. yüzyılın sonlarında Hıristiyanlık alanından dönüştürülmüş ve yeni Akıl Kültürü’ne dönüştürülmüştür. Çanlarının 20’sinin tümü – Emmanuel adındaki devasa 1681 bourdon hariç – toplar yapmak için çıkarıldı ve eritildi.

Notre-Dame’deki çanlar 19. yüzyılda değiştirilirken, yeni cihazlar eski versiyonlar kadar iyi yapılmadı ve clanlama sırasında daha rahatsız edici bir ses çıkardı. Son olarak, 2013’te, yeni bir çan topluluğu katedrali 17. yüzyıldan kalma sesine kavuşturdu ve derin rezonanslı Emmanuel hala özel günlerde ücrete katılıyor.

8. Napolyon ve Victor Hugo katedrali korudu

Napoléon Bonaparte, Notre-Dame’deki 1804 taç giyme törenini imparator olarak yapmaya karar verdiğinde, bina kötü durumda idi. Şehrin etrafında geliştikçe ve değiştikçe yüzyıllarca süren çürüme yanı sıra Fransız Devrimi’nin vandalizmi onu yıkımın eşiğine bırakmıştı. Yıllarca bir depo olarak kullanılmıştı. Böylece Napoléon, katedralin kilisenin olarak kullanıma açıldığını ilan ettiğinde ve ünlü törenini duvarları içinde (Ünlü olarak kendini taçlandırdığı bir olay) düzenlediğinde, Notre-Dame’i yeniden öne çıkardı.

Notre-Dame’in en popüler görüntülerinden bazıları, gargo stilleri veya chimeraları (su havzası gibi davranmayan oyulmuş canavarlar) perspektifinden alınmıştır.

Bununla birlikte, taç giyme töreni yapısal bozulmasını düzeltmedi. Daha sonra yazar Victor Hugo, 1831 tarihli Notre-Dame de Paris‘te binayı Fransa’nın bir kişiliği olarak kullandı (Kitabın adı genellikle Notre Dame’in Kamburu olarak adlandırılır, ancak kambur zil sesi olan Quasimodo ana karakter değildir; asıl figür Notre-Dame’dir).

Kitap katedral için bir başarıydı ve mimar Jean-Baptiste-Antoine Lassus ve Eugène Viollet-le-Duc tarafından denetlenen büyük bir restorasyona yol açtı.

9. Tepedeki canavar figürleri Ortaçağ’a ait değil

Birkaç ziyaretçi şu anda katedraldeki fantastik yaratıkların 19. yüzyıla kadar orada olmadığını tahmin ediyor; Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc tarafından denetlenen radikal restorasyon sırasında 1843-1864 yılları arasında eklenmişlerdir.

Hugo, Paris’teki Notre-Dame de çirkin yaratıkları kapsamlı bir şekilde tarif etmişti ve Viollet-le-Duc’un, geçmişin bu romantik vizyonundan ilham aldığı bildirildi. Bu revizyondan önceki bir daguerreotype, günümüzde bildiğimizden daha sade bir bina gösteriyor, kulelerinde tünemiş hiçbir hayvan yok, Ortaçağ gargo stilleri çoktan kaldırıldı. Ne yazık ki, 19. yüzyılın çirkin yaratıklarının çoğu şimdi çürüyor; PVC borular, emniyet amacıyla indirilenlerin yerini aldı.

Gargoyles, mimar Viollet-le-Duc’un tek hayali ilavesinden uzaktı. Yeni kulenin etrafına kurduğu 12 havarinin arasında, kendisini Saint Thomas’ın yüzü olarak ekledi.

10. Kırmızı bir aydınlatma çubuğuydu

Eğer yangından önce katedralin bir fotoğrafına bakarsanız, kulenin tepesine bir horoz görürsünüz (Ki bu ateş sırasında ne yazık ki çöktü). Bu horoz tamamen dekoratif bir kuş değildi.

1935 yılında, üç küçük kalıntı – sözde Dikenli Kraliyetlerin Kraliçesi’nin bir parçası ve bazı Saint Denis ve Saint Genevieve (Kentin koruyucu azizleri) parçaları metal kuşun vücudunun içine sabitlendi. Hikaye, buradaki fikir, içindeki cemaatleri korumak için bir tür manevi paratoner oluşturmaktı.

11. Fransa’daki en büyük anıt olarak biliniyor

Notre-Dame Fransa‘daki en büyük ve en çok ziyaret edilen anıt haline geldi (Bazılarının Saint-Eustache’nin daha büyük olduğunu iddia etmesine rağmen). Çatısının ahşabında bazı kesik çizgiler olsa da – Fransız Devrimi’nin verdiği hasar, fleur-de-lis sembolleri kazındığında- katedralin 850. yıl dönümünü kutlamak için mimari 2013’te restore edildi.

12. Tüm yollar katedrale çıkar

Notre-Dame’in dışını fışkırtan turist kalabalığının altında en çok göz ardı edilen, parke taşlarının içine yerleştirilmiş sekiz köşeli bronz bir yıldızın bulunduğu küçücük bir dairesel işaretleyicidir.

Fransa’daki Point zéro des routes sözcükleriyle kazınmış ve Paris’ten Fransa’daki diğer şehirlere olan mesafelerin ölçüldüğü nokta.

Oraya 1924’te yerleştirilmiş olmasına rağmen, bir yeraltı otoparkı olması amaçlanan kazılar sırasında 1960’larda geçici olarak yerinden edilmiş olması gerekmesine rağmen. Bu inşaat planları işçiler arkeolojik mahremiyette tutulan işçilerin mimari kalıntılarını ortaya çıkardıklarında engelleniyordu.

13. Çatıda arılar yaşıyor

Notre-Dame’de katedralin bitişiğindeki alan, küçük bir arı kovanıdır.

2013 yılında, Kardeş Adam adında bir keşiş tarafından geliştirilen özel bir soy olan Buckfast arılarıyla birlikte kuruldu. Balları, katedralin hemen arkasında bulunan Jean XXIII Meydanı da dahil olmak üzere yakındaki bahçelerde bulunan çiçekli bitkilerden yapılır. The New York Times’a göre, bu ballar yoksullara veriliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı