Gezbeğen https://www.gezbegen.com Sehayat ve Gezi Rehberiniz Wed, 11 Jul 2018 15:23:51 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.7 Tarihteki En Ünlü 6 Gezgin https://www.gezbegen.com/tarihteki-en-unlu-6-gezgin/ https://www.gezbegen.com/tarihteki-en-unlu-6-gezgin/#respond Wed, 11 Jul 2018 15:23:51 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=6027 Tarihin akışını kimi zaman atıyla, kimi zaman gemisiyle kimi zamansa yalnızca ayaklarıyla değiştiren pek çok gezgin olmuş. Bazıları ticaret yapmak amacıyla, bazıları yeni yerler görmek, bazılarıysa yeni yerler keşfetmek amacıyla yolculuklarına başlamış. Bu yolculuklar sonucunda yeni kıtalar keşfedilmiş, daha önce görülmemiş hayvan türleri açığa çıkarılmış ve yaşanan her anı gezginlerin seyahatnameleriyle günümüze kadar ulaşmayı başarmış. […]

The post Tarihteki En Ünlü 6 Gezgin appeared first on Gezbeğen.

]]>
Tarihin akışını kimi zaman atıyla, kimi zaman gemisiyle kimi zamansa yalnızca ayaklarıyla değiştiren pek çok gezgin olmuş. Bazıları ticaret yapmak amacıyla, bazıları yeni yerler görmek, bazılarıysa yeni yerler keşfetmek amacıyla yolculuklarına başlamış. Bu yolculuklar sonucunda yeni kıtalar keşfedilmiş, daha önce görülmemiş hayvan türleri açığa çıkarılmış ve yaşanan her anı gezginlerin seyahatnameleriyle günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Yerinde duramayan bu kaşifler, günümüz gezginlerine de ilham vermiş ve vermeye devam ediyor. Tarihteki en ünlü gezginler kimler diye merak ediyorsanız biz altı tanesini sizin için araştırdık ve bolca detayla birlikte yazdık. Size de okumak kaldı.

Amerigo Vespucci
İtalya’nın Floransa şehrinde, 9 Mart 1454 tarihinde dünyaya gelen Amerigo Vespucci, ilk seyahatine 1499 senesinde İspanya’dan başlamış. Brezilya kıyılarına uzanan bu yolculukta Vespucci, vardığı noktanın Hindistan toprakları olduğunu düşünüyormuş. Yeni bir kıta keşfettiğini düşünen kaşif, bu hatasını ancak bir sonraki gezisinde anlamış.

14 Mayıs 1501’de ikinci keşfine çıkan Vespucci, günümüzün Rio de Janeiro kıyılarına ulaşmış ve Güney Amerika hattı boyunca yolculuğuna devam etmiş. Avrupa’ya gönderdiği mektuplarda geldiği noktanın Asya kıtasına benzemediğini ve yeni bir dünya ile karşılaştığını yazmış. Haritalara olan ilgisi, Amerigo Vespucci’yi günümüzün Amerika’sına adını veren ünlü bir kaşif yapmış.

Kristof Kolomb
İtalya’nın Cenova şehrinde, 1451 senesinde dünyaya gelen Kristof Kolomb, denize ilk defa 14 yaşında açılmış. Yaptığı bu ticari geziler sonucunda, 1492 senesinde Uzakdoğu’yu hedef alarak ilk keşif gezisine çıkmış. Bahamalar’a ulaşan Kolomb, bu topraklara Salvador adını vermiş. İkinci keşif gezisini 1493’te düzenlemiş ve Karayip Denizi’nde yer alan adaları keşfetmiş.

Bundan 5 yıl sonra üçüncü gezisine yelken açan Kolomb, bu sefer de Trinidad Tobago ve Granada ile karşılaşmış. Son gezisinde Çin’e gitmeyi hedeflese de Orta Amerika kıyılarında gezinen ünlü kaşif, aslında Amerika kıtasını Vespucci’den önce keşfetmiş. Fakat gezdiği bölgeyi Asya kıtası zannettiği için Amerika’nın Vespucci tarafından keşfedildiği kabul edilmiş.

İbn-i Battuta
1304 senesinde Magrib’te doğan İbn-i Battuta, hayatının çoğunu yollarda geçirmiş bir kaşif. İlk seyahatine Magrib’ten başlayan Battuta, sırasıyla Kahire, Mekke, Bağdat ve Tebriz kentlerini ziyaret etmiş. Ardından Hint Okyanusu üzerinden Doğu Afrika’ya geçen gezgin, buradan Anadolu’ya yolculuk yapmış. Anadolu üzerinden Kırım’a kadar giden Battuta, Konstantinopolis’e de uğramayı unutmamış. Buradan Hindistan’a ulaşmayı düşünse de ilk olarak Maldivler’e gitmiş.

Maldivler’den Hindistan’a giden Battuta, bu sefer de rotasını Çin’e çevirmiş. Çin’e vardıktan sonra doğduğu şehir Magrib’e geri dönmüş. Birkaç yıl Magrib’te yaşamına devam eden ünlü gezgin, yeniden yollara düşmüş ve sırasıyla Endülüs, Valencia ve Granada’yı dolaşmış. 30 senenin ardından seyahatlerine son veren Battuta, gezdiği ülkelerin coğrafyasını, folklörünü ve insanların hayatlarını kaleme aldığı İbn-i Battuta Seyahatnamesi isimli kitabı kaleme almış.

Vasco de Gama
Bir kaşifin oğlu olarak dünyaya gelen Vasco de Gama, babasının izinden giderek dünyayı arşınlamayı hedeflemiş. Portekiz’de hayata gözlerini açan Gama, seyahatlerine 1497 senesinde Lizbon’dan başlamış.

Daha önce keşfedilmemiş olan ümit burnunun çevresinden dolaşarak Atlas Okyanus’unu geçmiş, buradan da Hindistan’a ulaşmayı başarmış. Hindistan’a gitmeyi başaran ilk kaşif olarak ün kazanan Vasco de Gama, baharat ticaretinde Portekiz’in egemenlik kurmasında başrol oynamış.

Marco Polo
İtalya’nın Venedik şehrinde doğan Marco Polo, ilk yolculuklarını babasıyla beraber gerçekleştirmiş. Hem tüccar hem de kaşif olan babasıyla Akdeniz ve Karadeniz’i dolaşmış. En önemli yolculuğunu babası ve amcasıyla, Kubilay Han’a mektup götürmek için Çin’e gerçekleştirmiş.

Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları, Gobi Çölü’nü aşan Polo, en sonunda Çin’e ulaşmayı başarmış. Kubilay Han’ın verdiği emir doğrultusunda 20 sene boyunca doğu ülkelerini dolaşmış. Ziyaret ettiği ülkelerin coğrafyasını ve ülkelerdeki yaşayışları, ‘Gördüklerimin yalnızca yarısını anlattım.’ dediği kitabı Marco Polo’nun Seyahatleri‘nde kaleme almış.

Ferdinand Macellan
Zamanında deniz ticaretinde başı çeken Portekizliler’den bir tanesi olan Ferdinand Macellan, henüz 25 yaşındayken ilk seyahatini Hindistan’a gerçekleştirmiş. Macellan Boğazı‘na adını veren Macellan aynı zamanda Pasifik Okyanus’unun da isim babası.

Deniz yoluyla dünyayı bir uçtan bir uca dolaşan ilk kaşif unvanını alan Macellan, tüm meridyenleri geçmiş. Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren ilk deniz seyahatini hayata geçiren ünlü gezgin, karada yeni insan ve hayvan türlerini araştırmış, gökyüzünde de galaksilerin varlığını gözlemlemiş.

The post Tarihteki En Ünlü 6 Gezgin appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/tarihteki-en-unlu-6-gezgin/feed/ 0
Yalnız Seyahat Edeceklere 10 Hayati Öneri https://www.gezbegen.com/yalniz-seyahat-edeceklere-10-hayati-oneri/ https://www.gezbegen.com/yalniz-seyahat-edeceklere-10-hayati-oneri/#respond Mon, 25 Jun 2018 17:26:20 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5983 Tek başına gezmeyi sevenler online mı? Hayatınızda en az bir kere yalnız başınıza seyahat etmelisiniz. 1. Single Oda Fiyatlarını Öğrenin Avrupa’da birçok üst düzey otelde yalnız gezginler için konaklama seçenekleri bulunuyor. Genellikle tek kişilik odalar olarak adlandırılan bu single odalar standart olanlardan daha küçüktür ancak daha az parayla bazı güzel yerleri görmenin de en güzel […]

The post Yalnız Seyahat Edeceklere 10 Hayati Öneri appeared first on Gezbeğen.

]]>
Tek başına gezmeyi sevenler online mı? Hayatınızda en az bir kere yalnız başınıza seyahat etmelisiniz.

1. Single Oda Fiyatlarını Öğrenin

Avrupa’da birçok üst düzey otelde yalnız gezginler için konaklama seçenekleri bulunuyor. Genellikle tek kişilik odalar olarak adlandırılan bu single odalar standart olanlardan daha küçüktür ancak daha az parayla bazı güzel yerleri görmenin de en güzel yoludur. Akılda tutulması gereken bir şey: Oteller her zaman kendi tek kişilik odalarını web sitelerinin oda ve suit bölümleri altında listelemez. Fiyatları ve müsaitlik durumunu görmek için belirli bir tarihte arama yapmanız gerekebilir.

2. Kaşifleri Takip Et

LiveTrekker adındaki uygulamayı telefonunuza indirmenizi öneriyoruz.
Uygulamayı açın ve yürüyün. LiveTrekker arka planda ilerleyerek, caddede ve caddelerde kırmızı bir çizgi çizerek, ziyaret ettiğiniz bahçeler ve müzelere ne kadar ilerlediğinizi kaydederek ayrıntılı, yakınlaştırılabilir bir harita oluşturacaktır (Uydu görüntüsü Eyfel Kulesi gibi simge yapıları görmenizi sağlar). Bir şey yapmanıza veya Wi-Fi’ye bağlı olmanıza gerek yok. Sadece gitmeden önce uygulamanızı açın ve gerisini uygulamaya bırakın.

3. Tur Şirketiyle Gezin

İster butik turlarla ister büyük tur şirketleri ile olsun profesyonel bir rehber eşliğinde gezmek kadar güzeli yok. Tek başınıza bir tur şirketinin Paris turuna katılarak Paris’in en güzel müzelerinde gezebilir, tarihi yapılarının geçmişi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da Balkanlar turları ile butik geziler yapabilir ve çevrenizde gördüğünüz her şey hakkında dilediğinizi profesyonellere sorarak öğrenebilirsiniz.

4. Gideceğiniz Yerin Dilini Çalışın

Birçok dil programı uygulamalarını kullanarak tek başınıza seyahat edeceğiniz ülkenin dili ile ilgili egzersiz yapabilirsiniz. Dil uygulamalarının yaptığı testler ve seçmeli sorularla gideceğiniz ülkenin dilinde önemli olan birkaç kelimeyi ezberleyebilirsiniz.

5. Google Translate İndirin

Google Çeviri uygulamasıyla Japonya’da Japonca taksi sürücüleri ile sohbet edebilir ve her iki dili konuşamasanız da, İtalyanca olarak akşam yemeği sipariş edebilirsiniz. Uygulama çeşitli şekillerde de kullanılabilir. Kamera simgesini göz önünde bulundurun: Bir sanal gerçeklik çevirisini görmek için telefonunuza dokunun ve aradığınız metnin bir anlık görüntüsünü alın, uygulama bunu sizin için çevirir. Ayrıca, akıllı telefonunuzun ekranında konuştuğunuz, yazdığınız veya çizdiğiniz kelimelerin çevirilerini parmağınızla da alabilirsiniz.

6. Diğer Yalnız Gezginlerle Buluşun

Aslında tek başına gezmek o kadar da zor değil, tabi eğer sizin gibi tek başına gezen birilerine denk gelirseniz. Dünyanın birçok yerinde yalnız seyahat eden yüz binlerce insan bulunuyor. Ayrıca tek gezenler için turlar da düzenleniyor. Sadece 5 ya da 7 kişiye özel düzenlenen bu gezilerde sizin gibi yalnız seyahat eden insanlarla tanışıp eğlenceli vakitler de geçirebilirsiniz.

7. Yerel Halktan Biriyle Yemek Yiyin

Yalnız gezmenin en eğlenceli taraflarından biri de hiç şüphesiz gezdiğiniz ülkede yerel halkın sofrasına konuk olmak ya da onlarla yemek yemek olacaktır. Bu konuda bazı uygulamalar mevcut. Onları kullanabilirsiniz: EatWith, Withlocals ve Feastly gibi web siteleri ve uygulamaları kullanarak servis edilen yemek, konum ve şefin deneyimi gibi faktörlere bağlı olarak, 35 USD ya da 135 USD karşılığında yemekler bulabilirsiniz. Feastly gibi bazı siteler, sadece aşçıların evinde yemek paylaşmaz, aynı zamanda pop-up lokasyonları, çiftlikler ve diğer geniş mekanlarda da harika seçenekler sunabilir.

8. Anın İçinde Olun

Yalnız başınıza yolculuk yaptığınızda sürekli online olmaktan kaçının. Gezdiğiniz yerlere odaklanın, insanlarla iletişim halinde olun ve çevrenizi keşfetmeye bakın. Daha çok bulunduğunuz anı yaşayın ve bunun keyfini çıkarın.

9. Yerel Kanun ve Yasalar Hakkında Bilgi Sahibi Olun

ABD Dışişleri Bakanlığı, kültürel normlar, yasalar, suçlar, sağlık konuları, vize şartları, elçilik yerleri ve travel.state.gov adresinde dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için uyuşturucu ve alkol kullanımı hakkında bilgi sunmaktadır. Sitede ayrıca kadınlar, engelli kişiler ve LGBT gezginler de dahil olmak üzere belirli türlerde gezginler için ek ipuçları bulunmaktadır. Birçok web sitesi, Kriminalizasyon, koruma ve tanıma yasalarının bulunduğu haritayı içeren Uluslararası Lezbiyen, Eşcinsel, Biseksüel, Trans ve Intersex Derneği (ILGA) dahil olmak üzere LGBT yolcuları için daha ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.

10. Güvende Olun

Bir ABD vatandaşıysanız, yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri seyahatinizi (ücretsiz) STEP olarak bilinen Smart Traveler Kayıt Programı ile kaydettirmektir. Bu sayede vatandaşlar ve yurttaşlar, hedef ülkenizdeki güvenlik koşulları hakkında en yakın elçilikten e-posta almalarını sağlar, böylece seyahat planlarınızla ilgili en güncel kararları alabilirsiniz. Ayrıca, doğal bir felaket veya sivil huzursuzluk durumunda elçilik veya konsolosluğun acil bir durumda sizinle iletişim kurmasını sağlar. Ek olarak, sosyal medyada neleri yayınladığınızı sınırlandırmanız gerekirken, nerede olduğunuzu ve ne zaman kontrol edeceğinizi öğrenmek için döngüde yakın bir arkadaşınızı veya aile üyenizi tutmak akıllıca bir fikirdir.

Haberin kaynağı: https://www.buzzfeed.com/ariannarebolini/helpful-tips-for-traveling-alone-this-summer?utm_term=.ywX2ZdmgQ#.lmX52Q0Be

The post Yalnız Seyahat Edeceklere 10 Hayati Öneri appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/yalniz-seyahat-edeceklere-10-hayati-oneri/feed/ 0
Roma’da Gece Hayatı Nasıl? https://www.gezbegen.com/romada-gece-hayati-nasil/ https://www.gezbegen.com/romada-gece-hayati-nasil/#respond Fri, 08 Jun 2018 14:58:23 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5976 Roma turları ile tadını çıkaracağınız güzelliklerin dışında gece hayatını da merak edenlere rehberlik edecek bu yazımızda, Roma’nın en ünlü barları, şarap evleri ve diskolarını ele alarak detaylı bir derleme hazırladık. En çok tercih edilen mekanları baz alarak oluşturduğumuz listemiz sayesinde Roma eğlence hayatına siz de dahil olabilirsiniz. Kolaylık açısından gruplara ayırarak detaylandırdığımız yazımız, farklı eğlence […]

The post Roma’da Gece Hayatı Nasıl? appeared first on Gezbeğen.

]]>
Roma turları ile tadını çıkaracağınız güzelliklerin dışında gece hayatını da merak edenlere rehberlik edecek bu yazımızda, Roma’nın en ünlü barları, şarap evleri ve diskolarını ele alarak detaylı bir derleme hazırladık. En çok tercih edilen mekanları baz alarak oluşturduğumuz listemiz sayesinde Roma eğlence hayatına siz de dahil olabilirsiniz. Kolaylık açısından gruplara ayırarak detaylandırdığımız yazımız, farklı eğlence anlayışına sahip olanların da oldukça işine yarayacak.

Farklı türde alkollü içecekler: Roma Barları
Öncelikle şunu belirtelim, Roma eğlence ve gece hayatı geç saatlerde başlıyor. Hemen öyle akşamüstü oldu eğlence ortamları tıklım tıklım olur, yer bulamam kaygılarınız olmasın. Pek çok eğlence merkezi var fakat en iyileri nereler, Roma turu anında nereleri tercih etmeliyim diyenler için gidilebilecek barlar:

• La Botticella
Roma turu sırasında, gündüz soğuk bir içkiyle serinlemek isteyenlerin gece de doyasıya kafa dinlemek için tercihi barlar arasında en sık ziyaret edileni La Botticella oluyor.Şehrin tarihi dokusuna uygun bir şekilde dekore edilen barın bahçe bölümü de var. Her çeşit içkinin olduğu mekanda fiyatların uygun olması ve iyi çalışanlarının bulunması da elbette ki çok ziyaret edilen barlar arasında olmasını sağlıyor.

• Ice Club
Roma gece hayatı, her insanın zevkine uyan bir eğlence ortamını keşfetmesine imkan veriyor. O sebeple size düşen, sezebileceğiniz eğlenceyi belirleyip o tarz ortamlara yönelmek. Farklı bir eğlence arayanlarınsa kesinlikle kaçırmaması gereken Ice Club, -5 dereceyle sabitlenmiş ısısıyla buzlar arasında inanılmaz bir ortam sunuyor. Belli bir giriş ücretine tabi tutulan yerde yine buzdan bardaklarda içkinizi yudumlayabiliyorsunuz.

• The Basement- Pub. Cocktail. Bar. Events.
Roma turları için verilen kısa akşam molalarında özellikle erkek ziyaretçilerin fazlasıyla sevebileceği bu mekân da sürekli futbol yayınları yapılıyor. Genellikle gençlerin bulunduğu bar, akşam 19.00 ve gece 02.00 arasında hizmet veriyor. Cana yakın personeli ve atmosferin rahatlığından dolayı, sanki evde oturmuş maç izliyormuşsunuz hissi verebilen mekan da fiyatlar da gayet makul.

Sabahın ilk ışıklarına kadar dans: Roma gece kulüpleri
Roma’nın en ünlü barları gezisinden sonra, sabahlara kadar dans edip eğlenmek isteyen çılgın ziyaretçilerin en çok sevdiği ve Roma gezi turunun yorgunluğunu dans ederek atmak isteyen seyahat severlerin en çok gittiği gece kulüpleri listemiz:

• Level
Vicola del Fico’da bulunan bu disko, sabahlara kadar dans edilen şahane bir yer. İçki fiyatları biraz pahalı fakat müzikler ve çalışanları gayet iyi. Roma gece hayatı için hareketli ortam arayanların akın ettiği diskoda farklı kokteylleri deneyebilir, DJ veya denk gelirseniz canlı performanslar eşliğinde eğlenebilirsiniz.

• Black Out
Via Casilina bölgesinde yer alan Black Out, grup konserlerinin verildiği bir mekân. Sabaha kadar dans edenler, şahane alkollerden tadanlar ve özellikle sigara kullananlar için ayrı bir bölmenin de olması güzel düşünülmüş bir detay. Müzikler genelde elektronik gitar ve davul eşliğinde metal tarzda yapıldığı için sert müzikten hoşlananların kesinlikle gitmesi gereken bir kulüp.

• Gilda
Gilda, Via Mario de’Fiori’de yer alan bir gece kulübü ve içeri girerken kıyafet yasağı var. Giysileriniz ortama uygun olmak zorunda ve eğer rezervasyon yaptırmadıysanız erkek erkeğe girme konusunda sıkıntı yaşanabiliyor. Birçok kişinin akın ettiği Gilda, Roma turu sırasında en çok eğlenilebilecek mekanların üst sırasında yer alıyor. İçkiler pahalı fakat DJ performansı gayet güzel.

Enfes şaraplar: Şarap Barları
Roma’nın en ünlü barları veya dans yerlerinin dışında gidilebilecek, kişinin tercihine göre ister yemek isterseniz de aperatif eşliğinde birer kadeh kaliteli şarap denemek isteyenlerin en çok uğradığı meşhur şarap barları:

• Vino Roma
Roma gezi turlarında çoğu mekânda içecek olarak şarap sunulduğunu görebilirsiniz ancak Vino Roma’da şarap denemeden şehirden ayrılmayın. Tanınan bir yer olmasından dolayı mutlaka rezervasyon yaptırarak gitmelisiniz. Aynı zamanda şarap tadım etkinliği gibi daha pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapan yerde olağanüstü lezzette şarapları bulabilirsiniz.

• Rimessa Roscioli
Vino Roma mekânı kadar popüler olan Rimessada etkinlikler düzenleyen popüler bir şarap evi. Cana yakın personeli, şarap eşleştirme gibi farklı etkinliklerle sevilen Rimessa akşam yemekleri için de tercih edilen şahane yerlerden biri.

The post Roma’da Gece Hayatı Nasıl? appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/romada-gece-hayati-nasil/feed/ 0
Trabzon’a Nasıl Giderim? https://www.gezbegen.com/trabzona-nasil-giderim/ https://www.gezbegen.com/trabzona-nasil-giderim/#respond Wed, 23 May 2018 17:32:10 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5968 Muhteşem manzarası, birbirinden şahane doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon’a nasıl giderim diyenler, farklı ulaşım yöntemlerini araştırabilir. Özellikle baharın başlangıcıyla beraber sezonun açıldığı Trabzon’da şehir içi ulaşımda kendi aracınız veya kiralık araçlarla seyahat etmek oldukça avantajlı iken, farklı şehirlerden yolculuk yapanların tercih edeceği ulaşım yöntemleri değişebilir. Doya doya baharı ruhunuzda hissetmek, gelenek […]

The post Trabzon’a Nasıl Giderim? appeared first on Gezbeğen.

]]>
Muhteşem manzarası, birbirinden şahane doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon’a nasıl giderim diyenler, farklı ulaşım yöntemlerini araştırabilir. Özellikle baharın başlangıcıyla beraber sezonun açıldığı Trabzon’da şehir içi ulaşımda kendi aracınız veya kiralık araçlarla seyahat etmek oldukça avantajlı iken, farklı şehirlerden yolculuk yapanların tercih edeceği ulaşım yöntemleri değişebilir. Doya doya baharı ruhunuzda hissetmek, gelenek ve görenekleriyle hala capcanlı kalmayı başarabilen Karadeniz insanını tanımak için oldukça işinize yarayacak Trabzon’a nasıl gidilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Trabzon’a Otobüsle Ulaşım

Trabzon ulaşım için en yaygın kullanılan ulaşım araçları otobüsler oluyor. Fakat gerek bölgenin dağlık yapısı gerekse yılın pek çok bölümü yağış alması nedeniyle seyahat süresi bazen hesaplanandan öteye geçebiliyor. Trabzon’a nasıl gidilir diyenler, İstanbul’dan hareket için yaklaşık 18-19 saati gözden çıkarmalılar. Başta Metro, Ulusoy, Süzer, Artvin Ses ve Lüks Artvin firmalarının seferler düzenlediği şehre Ankara’dan ulaşım ise ortalama 11-12 saat sürüyor. Yakın iller Rize, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Erzurum ve Artvin’dense otobüsle ulaşım daha kolay ve kısa süreli.

Uzak illerden otobüsle Trabzon turu yapmak isteyenler yaklaşık 70-110 TL’lik bir bilet ücreti öderken, yakın illerden 15-40 TL arasında bir ücret ödeyerek şehre ulaşılabilir. Türkiye’de karayolu ulaşımı gelişmiş olduğu için farklı şehirlere seyahat edip oralardan da kolayca bu şehre geçiş yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise belediyeye ait toplu taşıma araçlarını, taksileri ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Ancak kalacağınız gün sayısına da bağlı olarak şehirde bir araç kiralamanız sizin için daha avantajlı olabilir. Hem dilediğiniz gibi gezebilir hem de başkalarına bağlı bir seyahat gerçekleştirmemiş olursunuz.

Özellikle bahar döneminin başlamasıyla tur şirketlerinin de Trabzon gezi rehberi konusunda yardımcı olabilecek uygun paketleri bulunduğunu da hesaba katmanızda fayda var. Konaklama, uçak bileti gibi uğraştırıcı şeylerle uğraşmamak için tur paketlerine göz atabilirsiniz.

Trabzon’a Havayoluyla Ulaşım

Ulaşım olarak uzun mesafeli seyahatlerin bir numaralı taşımasını sağlayan havayolu firmaları, Trabzon ulaşım içinde hem aktarmalı hem de direkt uçuşlar sunuyor. Tatilinin büyük bir kısmını yolda harcamak istemeyen veya karayolu ulaşımından hoşlanmayanların fazlasıyla tercih ettiği havayolu ulaşımı Trabzon’un birçok yerini görebilmeniz açısından zaman kazanmanıza ön ayak oluyor. Trabzon uçak bileti fiyatlarına bakacak olursanız, hemen hemen karayolu ile aynı bedellere denk geldiğini görebilirsiniz.

Havayolu firmasına veya aktarmalı olup olmadığına göre 94-450 TL arasında değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Direkt uçuşlarla İstanbul’dan ister Sabiha Gökçen Havalimanı ister Atatürk Havalimanı’ndan 1 saat 45 dakikalık bir yolculuktan sonra Trabzon Havalimanı’na Pegasus, Anadolu Jet, THY, Onur Air ve Atlas Global ile ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da hemen hemen aynı firmalarla 1 saat 15 dakikada şehre varmanız muhtemel. Trabzon’da ulaşım için de 6 km’lik yolu ister HAVAŞ servisleriyle isterseniz de hemen buradan kiralayabileceğiniz araçlarla sağlayabilirsiniz. Trabzon uçak bileti almak için erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilir veya tur şirketleriyle anlaşarak daha uygun fiyatlı bir seyahat planı yapabilirsiniz.

Şahsi Araçla Ulaşım

Trabzon turu sırasında şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen veya kendi keyfime göre bir rota izleyeceğim diyenlerin ilk tercihi olan şahsi araç veya kiralık araçlar, uzun yolculukları sevenler için oldukça ideal. Trabzon’a nasıl giderim diyenlere öncelikle şunu belirtelim, sizi en az 12 saatlik bir yolculuk bekliyor. D100, E80, E95 Ve E70 karayollarını kullanarak ulaşabileceğiz Trabzon’da ulaşım içinde kendi aracınızın bulunması büyük bir fayda sağlayacak. Hem farklı şehirleri görme hem de dilediğiniz zaman ve istikametten ilerleme fırsatı sunan bu ulaşım yöntemini tercih edecekseniz, İstanbul – Trabzon arası 14 saat, Ankara – Trabzon arasının da yaklaşık 9-10 saat sürdüğünü hesaba katmanızda fayda var.

İstanbul’dan hareket edenler Gebze, Sakarya, Düzce, Bolu, Gerede, Ilgaz, Tosya, Osmancık, Merzifon, Samsun, Ünye, Fatsa, Ordu ve Akçaabat’ı da rotasına ekleyebilir. Yaz tatil planları için Trabzon’a nasıl gidilir diye merak edenlerdenseniz hemen arkadaşlarınız veya ailenizle bir grup oluşturup Karadeniz’in güzelliklerini teker teker keşfetmek için şahsi aracınızla unutamayacağınız bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

The post Trabzon’a Nasıl Giderim? appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/trabzona-nasil-giderim/feed/ 0
Ukrayna’dan Alınabilecek 6 Şey https://www.gezbegen.com/ukraynadan-alinabilecek-6-sey/ https://www.gezbegen.com/ukraynadan-alinabilecek-6-sey/#respond Wed, 23 May 2018 17:01:54 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5958 Sanatın ve kültürün birleştiği ülkelerden olan Ukrayna’da ekonomik ve her anın dolu dolu geçtiği bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Ukrayna turları vizesiz olduğu için ülkemizden en çok ilgi görüyor. Eğer siz de vize stresine girmeden çantanızı hazırlayıp yeni kültürleri keşfe çıkmayı planlıyorsanız Ukrayna sizler için doğru seçim olacak. Ukrayna‘da mutlaka bir opera veya bale seyretmeli, Ukrayna’nın tarihi […]

The post Ukrayna’dan Alınabilecek 6 Şey appeared first on Gezbeğen.

]]>
Sanatın ve kültürün birleştiği ülkelerden olan Ukrayna’da ekonomik ve her anın dolu dolu geçtiği bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Ukrayna turları vizesiz olduğu için ülkemizden en çok ilgi görüyor. Eğer siz de vize stresine girmeden çantanızı hazırlayıp yeni kültürleri keşfe çıkmayı planlıyorsanız Ukrayna sizler için doğru seçim olacak.

Ukrayna‘da mutlaka bir opera veya bale seyretmeli, Ukrayna’nın tarihi müzelerini gezmelisiniz. Ukrayna tatilinizden dönerken arkadaşlarınıza veya ailenize ufak hediyeler alarak onları da sevindirmeyi unutmayın. Ukrayna’ya özgü otantik ve geleneksel hediyelerle bu ülkenin kültürünü çevrenize anlatabilir, Ukrayna hakkında onların da bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ukrayna seyahatinize çıkmadan önce sizler için hazırladığımız hediyelik eşya rehberine göz atarak çevrenize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Paskalya Yumurtası
Hristiyan ülkelerin Noel’den sonra en önemli bayramları Paskalya oluyor. Paskalya dönemi yaklaşırken Ukrayna sokaklarında tatlı bir telaşın başladığını görebilirsiniz. Paskalya bayramı sırasında karşınıza en çok renkli desenlere boyanmış yumurtalar çıkacak. Bu bayramın en büyük simgelerinden biri olan otantik desenlere boyanmış yumurtalardan arkadaşlarınıza bir sepet yapabilir, farklı bir kültürün en önemli simgesini onlara hediye edebilirsiniz.

Ukrayna dilinde pysanka olarak bilinen Paskalya yumurtasının en geleneksel halini Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk şehrinde bulacaksınız. Bu şehrin en önemli tarihi özelliklerinden biri olan geleneksel desenlerle süslenen Paskalya yumurtası turistlerin de dikkatini çekiyor. Merak etmeyin, bu şehirde seramikten veya tahtadan yapılan Paskalya yumurtaları da bulabilirsiniz, böylece gerçek yumurtanın yolda kırılma riskini ortadan kaldıracaksınız.

Otantik Bez Bebek
Ukrayna’ya giriş yaptığınız andan itibaren kafanızda beliren ‘Ukrayna’dan ne alınır?’ sorusunun en eğlenceli cevabı buraya özgü bez bebek olacak. Ukrayna’nın geleneksel bez bebeğini Kiev’de bulabilirsiniz. Kiev’in şehir meydanındaki standlarında bol bol Motanka-doll yani bez bebek göreceksiniz. Kiev’de satılan bu bebeklerin yüzü yok, bazı inanışlara göre Ukrayna’ya özgü bu bez bebeklerin yüzündeki desenler güneşi simgelediğine inanılıyor.

Tamamen el işi olan bu bebekler Ukrayna’nın en önemli simgelerinden biri. Kadının gücünü ve ailenin önemini gösteren bu bebekleri Kiev’de yaşayanların evlerinde görebilirsiniz. Siz de Kiev’den evinize dönerken bu şehri anlatacak bir hediye almak isterseniz Motanka-doll bebekleri satın alabilirsiniz.

Çikolata
Ukrayna turu boyunca yolunuz Lviv’e düşerse çikolata almadan dönmemelisiniz. Ukrayna’nın meşhur çikolatasının en lezzetli halini Lviv’de bulacaksınız. Lviv’in renkli sokaklarında yürürken adım başı çikolatacı görebilirsiniz. Lviv’e özgü bu çikolataları ağzınıza attığınızda bir anda mutluluk hormonunuzun yükseldiğini fark edeceksiniz.

Lviv’den evinize dönerken arkadaşlarınızın da en az sizin kadar mutlu olması için onlara çikolata hediye edebilirsiniz. Eğer iş yerinize Lviv’den hediye götürmeyi planlıyorsanız büyük bir çikolata kutusu hem ekonomik hem de lezzetli bir tercih olacak.

Yün Battaniye
Ukrayna’nın batı sınırına yakın olan Yavoriv şehrine gidiyorsanız buradaki yün battaniyelerinden büyüsünden çıkmanız kolay olmayacak. Bu şehre özgü battaniyelerle sıcacık bir Ukrayna turu yapabilir, soğuk günleri yün battaniyenizle atlatabilirsiniz. Lizhnyk adı verilen bu battaniye genellikle koyunyününden yapılıyor. Tamamen yöresel kadınların ellerinden çıkan bu battaniyeler bu yörenin özgün ve değerli hediye seçeneklerinden biri.

Eğer Ukrayna’dan kullanışlı ve otantik bir hediye almak isterseniz bu yörenin yün battaniyesine göz atmanızı öneriyoruz. Ukrayna’da hediyelik eşyaların fiyatları diğer ülkelere göre çok daha ekonomik olabiliyor. El örgüsü yün battaniyenin fiyatları 80-90 TL arasında değişiyor.

Yöresel Bal
Ukrayna alışveriş turunuzda karşınıza sık sık yöresel ballar çıkabilir. Eğer bal seviyorsanız Ukrayna’nın organik ballarına bayılacaksınız. Ukrayna’nın Poltava şehrinde üretilen ballar sadece bu yörede değil Avrupa’da da çok popüler. Balın Ukrayna kültüründe büyük bir rol oynadığını Ukrayna’daki geleneksel şarkılardan, kitaplardan ve şiirlerden anlayabilirsiniz.

Ukrayna’yı anlatan her satırın içinde bal kelimesini görmek mümkün. Ukrayna’daki balların tadı bildiğimiz bal tadından farklı. Daha baharatlı ve çiçek tatlarıyla zenginleştirilmiş Ukrayna balı özellikle kahvaltılarda çok lezzetli bir seçim oluyor.

Seramik Tabak
Doğu Avrupa kültürünün en önemli simgelerinden biri de seramik oluyor. Seramik tabak, bardak, tencere setleri Ukrayna’nın kültürünün ana parçalarından biri. Otantik desenlerle süslenen seramik tabaklarının en sanatsal halini Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarları’ndan satın alabilirsiniz.

Ukrayna’dan evinize dönerken mutfağınıza en az bir tane seramik tabak götürerek hayatınız boyunca Ukrayna seyahatini hatırlayabilir, misafirlerinize otantik tabaklarla servis yapabilirsiniz.

The post Ukrayna’dan Alınabilecek 6 Şey appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/ukraynadan-alinabilecek-6-sey/feed/ 0
Salzburg’ta Yapılacak 4 Şey https://www.gezbegen.com/salzburgta-yapilacak-4-sey/ https://www.gezbegen.com/salzburgta-yapilacak-4-sey/#respond Wed, 23 May 2018 16:32:03 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5950 Avusturya’nın küçük ve bir o kadar tarih dolu şehri Salzburg‘u ziyaret edecekseniz sizin için hazırladığımız Salzburg gezi rehberi yazımızdan ilham alabilirsiniz. Salzburg’ta yapılacak aktivitelere göz atarak tatilinizin daha keyifli aynı zamanda da dolu dolu geçmesini sağlayabilirsiniz. Salzburg, Avusturya’nın en büyük dördüncü şehri. Salzburg tatilinizin en seveceğiniz yanlarından biri buradaki fiyatların Viyana’ya göre yarı yarıya az […]

The post Salzburg’ta Yapılacak 4 Şey appeared first on Gezbeğen.

]]>
Avusturya’nın küçük ve bir o kadar tarih dolu şehri Salzburg‘u ziyaret edecekseniz sizin için hazırladığımız Salzburg gezi rehberi yazımızdan ilham alabilirsiniz. Salzburg’ta yapılacak aktivitelere göz atarak tatilinizin daha keyifli aynı zamanda da dolu dolu geçmesini sağlayabilirsiniz. Salzburg, Avusturya’nın en büyük dördüncü şehri. Salzburg tatilinizin en seveceğiniz yanlarından biri buradaki fiyatların Viyana’ya göre yarı yarıya az olması olabilir. Konaklama, yeme içme ve alışveriş sırasında Salzburg’un ekonomik bir Avrupa şehri olduğunu fark edeceksiniz.

Salzburg’a kadar gelmişken mutlaka Avusturya’nın geleneksel şinitzel yemeğini yemelisiniz. Buraya özgü olan şinitzeli yedikten sonra başka bir yerde tadına bakmak istemeyeceksiniz. Genellikle üzerine limon sıkılarak servis edilen şinitzel yemeğinin fiyatı 4-6 Euro arasında değişiyor. Salzburg’ta ne yapmalı, nereleri görmeli gibi sorularınız varsa cevapları için sizi yazının devamına alalım.

Salzburg Kalesi’nden Manzarayı İzle

Festungsberg Tepesi’nde yer alan Hohensalzburg Kale‘si yani Salzburg Kalesi, bu şehrin en önemli simgelerinden biri. Tepeyi görünce gözünüz korkmasın, dilerseniz teleferik kullanarak bu Festungsberg Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Teleferik ücreti kişi başı 11 avro fakat kesinlikle bu manzaraya değer. Teleferikle Festungsberg Tepesi’ne çıktığınız anda bütün Salzburg ayaklarınız altında görünüyor. Özellikle gün batımı saatlerinde buraya gelirseniz göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Tepede yere alan Salzburg Kalesi 1077 yılında inşa edilmiş ve o güne kadar hiç bir savaştan etkilenmemiş.

Görüp Görebileceğiniz En Detaylı Salzburg Gezi Rehberi için tıklayın.

İçinde savaşta kullanılan eşyaları görebilir ve Salzburg tarihine yakından bakabilirsiniz. Oldukça büyük bir kale olduğu için en az yarım gününüzü buraya ayırmanızı öneriyoruz.

Eğer çocuklarınızla kültür ve tarih turunu bir arada yapmak isterseniz Salzburg Kalesi doğru bir tercih olacak. Salzburg turu boyunca çocuklarınızın en çok seveceği durak burası olabilir çünkü kalenin içinde sergilenen ve satılan kuklalar çocukların en çok eğlendiği kısımlardan biri oluyor.

Salzburg Hayvanat Bahçesi’ne Uğra

Çocuklu aileler için Salzburg’ta yapılacak aktiviteler arasında hayvanat bahçesi ziyareti de yer alıyor. Salzburg’un Hellbrunner Caddesi’nde yer alan hayvanat bahçesinde hayvanları yakından görmek ve onlarla bir gün geçirmek mümkün. Saat 9’da açılan ve 4’te kapanan Salzburg Hayvanat Bahçesi’nde zebradan tutun da maymunlara kadar birçok farklı hayvanı görmek mümkün.

Oldukça büyük bir alanda yer alan hayvanat bahçesinde, hayvanların doğal ortamını görmek mümkün. Eğer çocuklarınızla birlikte verimli ve keyifli tatiller geçirmeyi seviyorsanız hayvanat bahçesi gezisi sizin için doğru aktivite olabilir. Avrupa şehirlerinde popüler olan hayvanat bahçelerinin en doğalını ve temizini Salzburg’ta bulabilirsiniz. Şehir merkezinden 25 numaralı otobüsle hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz, giriş ücreti 11,5 avro.

Mozart’ın Evi’ni Görün

1756 yılında dünyaya gözlerini açan Mozart Salzburg’ta doğdu. Avusturya’nın kuzey batısında yer alan Salzburg şehrinin yetiştirdiği en önemli sanat insanlarının başında W. A. Mozart geliyor. Müzikseverlerin her yıl ziyaret ettiği Mozart’ın evinde ünlü besteciye ait eserleri ve onun ilk enstrümanlarını görebilirsiniz. Mozart’ın yazdığı bestelerin birkaç kopyası da müzede sergileniyor. Mozart’ın Evi günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

11 Euro giriş ücreti olan Mozart Müzesi, Salzburg’a gelen turistlerin bir numaralı aktivitesi oluyor. Eğer siz de bu şehrin tarihini anlamak ve Mozart’ın çocukluğuna inmek isterseniz Salzburg’ta yer alan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Salzburg Katedrali’ni Ziyaret Et

Mozart’ın Salzburg için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Salzburg Katedrali de Mozart’ın vaftiz edildiği katedral olarak biliniyor. Mozart hayranları Salzburg Katedrali’ni ziyaret ederek Mozart’ın anılarını canlandırıyorlar. Kusursuz bir mimariye ve renkli resim sanatına ev sahipliği yapan bu katedralde oldukça mistik bir zaman geçirebilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu bu katedralde fotoğraf çekerek arkadaşlarınıza bu görkemli mimariyi de göstermelisiniz. Katedrale girdiğiniz anda tavanda işlemeler sizi bir anlığına tarihin en renkli yıllarına götürecek.

Katedralin büyüsünü devam ettirmek için buradan çıktıktan sonra hemen yanınızdaki Kapitelplatz meydanına uğramalısınız. Meydandaki Mozart çikolatacısı sizleri bugüne kadar yediğiniz en lezzetli çikolatayla tanıştırmak için bekliyor olacak. Meydanda eğlenceli vakit geçirmek isterseniz devasa satranç oyununu oynayabilirsiniz. Bu meydanda satılan hediyelik eşyacılara da bakmadan geçmeyin. Arkadaşlarınıza özel bir hediye almak isterseniz bu meydan sizin için doğru adres olacak. Salzburg turları boyunca hediyelik eşya dükkanlarında karşınıza çıkan çikolataları arkadaşlarınıza alabilirsiniz.

The post Salzburg’ta Yapılacak 4 Şey appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/salzburgta-yapilacak-4-sey/feed/ 0
Gaziantep’e Nasıl Giderim? | 3 Farklı Alternatif https://www.gezbegen.com/gaziantepe-nasil-giderim-3-farkli-alternatif/ https://www.gezbegen.com/gaziantepe-nasil-giderim-3-farkli-alternatif/#respond Wed, 23 May 2018 13:57:14 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5943 Dünyanın en eski kentlerinden biri olma unvanına sahip Dülük’ün yanı başında, yüzyıllar öncesinin kapılarını aralayan, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Gaziantep, aynı zamanda ülkemizin gurme kentlerinden biri. Güneydoğu Anadolu’nun buram buram tarih kokan, oldukça gelişmiş ve hatta “Doğu’nun Paris’i” olarak nitelendirilen Gaziantep’e gitmek isteyenlerin büyük bir ilgiyle okuyacağı Gaziantep ulaşım derlemesiyle […]

The post Gaziantep’e Nasıl Giderim? | 3 Farklı Alternatif appeared first on Gezbeğen.

]]>
Dünyanın en eski kentlerinden biri olma unvanına sahip Dülük’ün yanı başında, yüzyıllar öncesinin kapılarını aralayan, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Gaziantep, aynı zamanda ülkemizin gurme kentlerinden biri. Güneydoğu Anadolu’nun buram buram tarih kokan, oldukça gelişmiş ve hatta “Doğu’nun Paris’i” olarak nitelendirilen Gaziantep’e gitmek isteyenlerin büyük bir ilgiyle okuyacağı Gaziantep ulaşım derlemesiyle daha planlı bir tatil yapabilirsiniz. Tarihi dokuları, mutfağı, gelenek ve görenekleriyle 6000 yıllık geçmişe sahip muazzam şehri keşfe çıkmak için öncelikle en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerini araştırmanızda fayda var.

Otobüsle Ulaşım
Türkiye sınırları içerisinde en fazla kullanılan toplu taşıma araçlarının başında gelen şehirlerarası otobüslerle Gaziantep’e ulaşım oldukça kolay. Pek çok noktaya ulaşım hizmeti veren otobüs firmaları sayesinde Türkiye’nin birçok noktasından Gaziantep’e ulaşmanız mümkün. Eğer herhangi bir tur firmasıyla anlaşmadıysanız ve kendi imkânlarınızla Gaziantep’e nasıl gidilir diyorsanız, İstanbul’dan ulaşım için 14-18 saati gözden çıkarmalısınız. Metro, Ben Turizm ve Özlem Diyarbakır otobüs firmalarından biriyle Gaziantep turu yapmak isterseniz ulaşım için yaklaşık 100-105 TL’lik gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

İzmir’den hareket edecekler için Isparta, Marses, Özdiyarbakırlar, Ben Turizm ve Özlem Diyarbakır firmaları 80-100 TL tek yön bilet ücretiyle 15-18 saat süren bir yolculuktan sonra Gaziantep’e ulaşım sağlanabiliyor. Ankara- Gaziantep arası otobüsle ulaşım ücretiyse ortalama 60-85 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Gaziantep şehir içi ulaşımı için de belediye otobüsleriyle istediğiniz noktaya kolayca gidebileceğiniz gibi ticari taksileri de tercih edebilirsiniz.

Havayoluyla Ulaşım
Gaziantep’e ulaşımda karayolu yerine farklı alternatifler arayanların yardımına havayolu ulaşımı koşuyor.İster Gaziantep uçak bileti isterseniz de farklı bir noktaya uçak bileti almadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli noktaya değinmekte yarar var. Eğer ulaşım için havayolu şirketlerinden birini tercih edecekseniz erken rezervasyon fırsatlarından ve bilet karşılaştıran sitelerden yararlanmanızı öneriyoruz. Özellikle havayolu taşımacılığında oldukça önemli olan bu iki maddeyi aklınızdan çıkarmadan, seyahatten en az 1 ay öncesinden biletlerinizi ayırtmalısınız.

Gaziantep uçak bileti alırken İstanbul üzerinden aktarmalı veya direkt uçuşları araştırabilirsiniz. 80-500 TL arasında değişen ücretler erken rezervasyon durumunda daha hesaplı olabiliyor. Pegasus, Anadolu Jet ve THY firmalarından birini seçerek direkt uçuşla 1 saat 40 dakikada Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’nda olurken, aktarmalı uçuşlar 4-5 saat sürebiliyor.Ankara- Gaziantep ulaşımında da yine aynı havayolu firmaları 50-500 TL’lik ücretler talep ediyor. İzmir uçuşları için bu bahsi geçen firmalara Sun Express firmasının da katılmasıyla 100-545 TL’ye uçak biletleri bulmanız muhtemel.

Oğuzeli Havalimanı’na ulaştıktan sonra şehir merkezine ya HAVAŞ servisleriyle ya da taksilerle ulaşabilirsiniz. Havalimanından konaklayacağınız otele ulaştıktan sonra Gaziantep gezi rehberi rotanızı çizmeye başlayabilirsiniz.

Şahsi Araçla Ulaşım
Gaziantep gezi rehberi için ulaşım seçeneklerini önceden belirleyenler, konforlu olması ve esnek seyahat süresi nedeniyle Gaziantep’e nasıl gidilir sorusuna, tabi ki şahsi araçla cevabını veriyor. Özellikle uzun yol seyahatlerini sevenlerin ilk tercihi olan bu ulaşım yöntemiyle İstanbul’dan yola çıkacaksanız yaklaşık olarak 12 saat araç kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Araç kiralayarak Gaziantep’e gitme gibi bir düşünceniz varsa şayet dizel ve otomatik araç tercih edebilirsiniz. Eğer yanınızda araç kullanabilen bir başka arkadaşınız varsa ya da grupla seyahat ediyorsanız rotanıza farklı şehirler de ekleyebilirsiniz. O sebeple bu ulaşım yöntemini seçmeden önce gezi rotanızı belirlemeli ve km hesabı yaparak bütçenize en uygun olan aracı tercih etmelisiniz. Ulaşım, konaklama vb. detaylarla tek tek uğraşmak istemiyorsanız Gaziantep turları düzenleyen firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Hem konaklama ve yol hem de rehberlik ücretlerini çok ucuza denk getirebildiğiniz için tercihinizi tur firmalarından yana kullanabilirsiniz. Gaziantep’e nasıl giderim, hangi ulaşım yöntemini seçmeliyim sorularına yanıt arayanların aklından çıkarmaması gereken ilk şey, birlikte seyahat edilecek kişi sayısı olmalı. Eğer kalabalık bir grupla seyahat edilecekse araç kiralamak en ideal yöntem olabilir.İzmir’den yola çıkanlar Konya üzerinden ilerlerse 15 saat, Ankara’dan yola çıkanlarda Kayseri ve Kahramanmaraş üzerinden giderlerse yaklaşık 8 saat gibi bir sürede Gaziantep şehir merkezine giriş yapabilirler.

The post Gaziantep’e Nasıl Giderim? | 3 Farklı Alternatif appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/gaziantepe-nasil-giderim-3-farkli-alternatif/feed/ 0
Venedik’te Doyasıya Eğlenebileceğin 7 Yer https://www.gezbegen.com/venedikte-doyasiya-eglenebilecegin-7-yer/ https://www.gezbegen.com/venedikte-doyasiya-eglenebilecegin-7-yer/#respond Wed, 23 May 2018 11:56:23 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5937 Venedik turu; tarihi dokularının güzelliği, düzenlenen festivalleri ve daha pek çok alanda insanları kendine hayran bırakan tecrübelerin edinilmesinde oldukça etkili oluyor. Tazecik lezzetleriyle, yapılabilecek aktiviteleriyle, gidenlerin geri dönmek istemediği Venedik eğlence hayatında da oldukça etkili. Venedik’te gönlünüzce eğlenebileceğiniz yerleri yola çıkmadan listenize dahil etmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Piccola Mondo Venedik gece hayatı için fazlasıyla […]

The post Venedik’te Doyasıya Eğlenebileceğin 7 Yer appeared first on Gezbeğen.

]]>
Venedik turu; tarihi dokularının güzelliği, düzenlenen festivalleri ve daha pek çok alanda insanları kendine hayran bırakan tecrübelerin edinilmesinde oldukça etkili oluyor. Tazecik lezzetleriyle, yapılabilecek aktiviteleriyle, gidenlerin geri dönmek istemediği Venedik eğlence hayatında da oldukça etkili. Venedik’te gönlünüzce eğlenebileceğiniz yerleri yola çıkmadan listenize dahil etmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Piccola Mondo
Venedik gece hayatı için fazlasıyla hareketli olan Piccola Mondo, sabahlara kadar çılgınca dans etmek isteyenlerin gitmesi gereken bir yer. Çok uygun fiyatlı bir mekân olmasından da kaynaklı her gece kalabalık olan disko club, Venedik gezi anında tadabileceğiniz şahane kokteylleriyle de seviliyor. Yalnız hatırlatmakta fayda var, Venedik turları sırasında görebileceğiniz pek çok kafe ve bar küçük mekânlardan oluşuyor. Burası da öyle bir yer, o nedenle fazla kalabalık olmadan gitmeniz gerekir.

Venice Jazz Club
Venedik gezi rehberi derlemelerinin pek çoğunda da görebileceğiniz gibi, İtalya sanatın her dalına önem veren ülkeler arasında bulunuyor. Eğlence hayatlarını da sanat üzerinde yoğunlaşan ülkenin Venedik dâhil pek çok şehrinde de son durum bu. Özellikle caz müzikten hoşlananların kaçırmaması gereken Jazz Club, Venedik gece hayatı için oldukça uygun bir yer. Hem mekânın sahibi hem de sanatçısı olan beyefendinin eşsiz melodilerinde huzur bulabilir, unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Yemekleri çok lezzetli değil fakat içkiler ve ortam son derece kaliteli.

Wine Bar 5000
Venedik turları sırasında sürekli duyacağınız şarapları şık bir mekânda tatmak ve gönlünüzce eğlenmek isterseniz en doğru adres Wine Bar 5000 olacak. San Marco bölgesine yakın olan Wine Bar, muazzam lezzete sahip şaraplar eşliğinde bir peynir tabağının kesinlikle denemesi gereken nadide yerlerden biri. Ayrıca diğer mekânlarda size sunulan fiyatlarında çok daha altında hizmet veren bar, yerli yabancı pek çok kişiye kucak açabilen şirin bir eğlence yeri.

Al Parlamento
Venedik gezi duraklarının en romantik ve modernleri arasında gösterilen Al Parlamento, kanallar boyunda yer alan şahane bir yer. Şaraplarının lezzetinden bahsetmeye gerek bile yok fakat bizim önerimiz hazır şaraplardan değil, ev yapımı olanlardan tatmanız. Şöyle kanal manzarasına karşı şaraplarınızı yudumlarken enfes lezzetlerden de tadabileceğiniz yer özellikle akşamsefaları için çok muazzam bir mekân. Fiyatlarında gayet makul olduğu yere uğramadan şehirden ayrılmayın deriz.

Tarnowska’s Amerikan Bar
Venedik eğlence hayatında atmosfere önem vereceklerin ilk uğraması gereken Tarnowska’s Amerikan Bar, fazlaca içkinin de kolay yoldan tadılabildiği nadir yerlerden sadece bir tanesi. Özellikle akşamları ışıklandırmasıyla misafirlerini büyüleyen, romantik bir ortam yaratabilen mekânda ister değişik içkileri deneyin isterseniz de karşılıklı birer kadeh şarap tercih edin. Çalışkan ve yardımsever personeli ile kaliteli bir hizmet sunan mekânda çalınan müzikler de atmosferi daha da güçlü hale getirecek cinsten.

Chet Bar
Uygun fiyatları ve güler yüzlü barmeniyle adından sıklıkla bahsettiren Chet Bar, küçük fakat oldukça şirin bir eğlence mekânı. İyi hizmet verebilmek, anlayışlı olabilmek adına personeline önem veren mekân öyle süslü püslü gösterişli bir yer olmasa da otantik havası her şeye değiyor. Samimi ve sıcak bir aile ortamı sunabilecek kadar şirin olan bu mekanın kokteylleri de oldukça güzel ve bunun yanı sıra farklı içecekler de deneme imkanınız var. Alkollü veya alkolsüz içeceklerin yanında atıştırmalıkların da sunulduğu Chet Bar’ın çalışanlarına şehirle ilgili sorular yöneltebilir ve şehirde yapılacak aktiviteler, gezilecek yerler hakkında yerlisinden bilgi edinebilirsiniz.

Bar Dandolo
Şık bir ortam, tertemiz ve disiplinli çalışanları olan bir yer alıyorsanız işte en doğru adresiniz Bar Dandolo. Hotel Danieli’nin bünyesinde bulunan mekân, aslında otele ait bir yer fakat dışardan da ziyaretçi kabul ediyor. Oldukça şık bir ortamda özenle hazırlanmış menüleriyle insanları eğlendirebilen Bar Dandolo, diğer küçük mekânlara göre biraz daha pahalı. Kahveleri ve şarapları kesinlikle denenmesi gereken bu yerde ara ara gösterilerin de düzenlendiğini belirtmekte fayda var.Ayrıca şahane bir piyanist eşliğinde romantik bir akşam yemeği için oldukça uygun olabilecek bu yer, Venedik turu sırasında sizi kendi evinizdeki rahatlığa benzer bir şekilde ağırlayabiliyor.

The post Venedik’te Doyasıya Eğlenebileceğin 7 Yer appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/venedikte-doyasiya-eglenebilecegin-7-yer/feed/ 0
Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Eskişehir https://www.gezbegen.com/uygarliga-yolculuk-frig-vadisi-eskisehir/ https://www.gezbegen.com/uygarliga-yolculuk-frig-vadisi-eskisehir/#respond Tue, 22 May 2018 11:06:12 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5917 Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan Frigya Uygarlığı yolculuğumuza devam ediyoruz. Şimdiki rotamıza Eskişehir’den hareket ederek başlıyoruz. İlk olarak Eskişehir – Afyonkarahisar karayolunun 46.km’sinde Seyitgazi ilçesine uğruyoruz. Burada Seyyid Battal Gazi’nin türbesini ziyaret ediyoruz. Seyyid Battal Gazi’nin Türbesi Seyyid Battal Gazi’nin türbesi ve yanında da zevcesi olan Elenora’nın kabri vardır. Seyyid Battal Gazi’nin heybetli kabri […]

The post Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Eskişehir appeared first on Gezbeğen.

]]>
Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan Frigya Uygarlığı yolculuğumuza devam ediyoruz.

Şimdiki rotamıza Eskişehir’den hareket ederek başlıyoruz. İlk olarak Eskişehir – Afyonkarahisar karayolunun 46.km’sinde Seyitgazi ilçesine uğruyoruz. Burada Seyyid Battal Gazi’nin türbesini ziyaret ediyoruz.

Seyyid Battal Gazi’nin Türbesi

Seyyid Battal Gazi’nin türbesi ve yanında da zevcesi olan Elenora’nın kabri vardır.

Seyyid Battal Gazi’nin heybetli kabri ve yanında Elenora’nın mütevazi kabri yan yana.

Külliye şeklinde yapılan bu muhteşem yapı içerisinde imarethane, cami, tekke ve derviş hücreleri bulunmaktadır.

Külliyenin Tekke Cami Bölümü

Seyyid Battal Gazi’ye atfedilen bir çok efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden biri şöyledir:
Bizans’ın elinde bulunan Afyonkarahisar Kalesi’nin kuşatmasında şehit olduğu ve naaşının kalenin sarp bir yerinde bulunması sebebiyle erişilemediği ve bu esnada kuvvetli bir kasırganın çıktığı rivayet edilmektedir. Kasırga Seyyid Battal Gazi’nin naaşını buradan savurarak almış ve şu anda bulunan ve ismini verdiği Seyitgazi ilçesindeki bu tepeye bırakmıştır. Yıllarca naaşı toprak altında kaybolmuş bir şekilde dururken Selçuklular’dan Ümmühan Sultan tarafından rüyasında kabri işaret edilmiş ve burası kazılarak naaşı bulunmuştur. Bulunan naaş üzerinde hiçbir çürümenin olmadığı görülmüş ve burada bir külliye yaptırılarak eşi Elenora ile birlikte buraya defnedilmiştir.

Seyyid Battal Gazi’nin şehit olduğu Afyonkarahisar kuşatması şu şekilde gerçekleşmiştir.

Afyonkarahisar Kalesi 585 basamaklı 220 metre yüksekliğinde sarp bir kaya bloğu üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden uzun yıllar bu kale zaptedilememiştir. Seyyid Battal Gazi bu kaleyi Bizans’ın ünlü komutanı Hammer ile birlikte kuşatmıştır. Hammer bildiğiniz üzere Müslüman olmuş ve Ahmet Turani adını Seyyid Battal Gazi bizzat koymuştur.

Kalenin güneyinden Hammer (Ahmet Turani) saldırmış ve çatışma anında şehit edilmiştir. Kabri halen kalenin dibinde şehit düştüğü yerde kendi adına yapılmış türbede bulunmaktadır. Burası aynı zamanda kalenin ilk çıkış yolu olup Ulu Camii’nin karşısındadır. Türbenin duvarındaki bilgi tabelasında bu olay anlatılmaktadır.

Seyyid Battal Gazi kalenin daha sarp olan şimdiki Çavuşbaşı semtinin bulunduğu kuzey tarafından saldırmış ve çarpışma anında oklar ve mızraklarla şehit olmuş, buradaki kayalar üzerinde asılı kalmıştır. Kasırganın savurduğu naaşı 80 km. ilerideki tepeye getirip bırakmıştır.

Buradaki bacaların herbirinin altında kazanların kaynatıldığı büyük ocaklar vardır.

Bu külliyeyi içerisinde tarih bilinci bulunan her Türk evladı mutlaka ziyaret etmeli ve buradaki manevi havayı koklamalıdır.

Türbe

Seyitgazi’den ayrılarak Frigya Uygarlığı’na doğru yol alıyoruz. Önce Doğanlı Kale olarak bilinen yapıyı görüyoruz.

Doğanlı Kale

Biraz daha ileride yoldan rahatlıkla görülebilen Gerdekkaya adıyla bilinen Frig yapısını görüyoruz.

Gerdekkaya

Gerdekkaya içerisinde kayaya oyulmuş bir mezar.

Bizi yol kenarında Küçük Yazılıkaya olarak bilinen Arezastis Anıtı karşılıyor.

Arezastis Anıtı

Artık Frigya Uygarlığı‘nın simgesi olan o muhteşem yapıya geliyoruz. Bugün hala bu yapının ne amaçla yapıldığı tam çözülememiş Frigler’in medarı iftiharı Yazılıkaya Anıtı.

Yazılıkaya Anıtı

Bu yapının alt kısmında Kybele’ye kurbanların verildiği sunak vardır.

Kybele’ye Kurban Verilen Sunak

Buranın aynı zamanda Kral Midas’ın yaşadığı geniş bir tepeye yayılmış şekilde duran kalesi vardır. Kale duvarlarının olmadığı bu tepe zaten korunaklı bir şekilde uzun yıllar Friglere bir yaşam alanı olmuştur. 200 km lik bir alan buradan idare ediliyordu. Başkent Gordion’nun ileri karakolu gibiydi. Frigyalılar burada uygarlıklarına ait bir çok eser bırakmışlardır. Buranın batısında doğudakine benzer bir Yazılıkaya yapımı devam ederken yarım kalmış bir şekilde durmaktadır. Sanki Frigler tarih sahnesinden bir anda çekilip gitmiş gibi o yarım kalan yapı aynen durmaktadır.

Sonradan gelenler bu yapıyla ilgili herhangi bir şey yapmamışlardır. Midas şehrinde bir akropolis vardır. Bir Altar’ın da bulunduğu bu şehirde yer altında su sarnıçları ve kale üzerinde geniş ve derin olarak kazılmış sarnıçlar da vardır.

Midas Şehrinin Girişindeki Kayadan Oyma Yerleşimler

Seyitgazi’den başladığımız Frigya Uygarlığı’nı yine bir Selçuklu askerinin yattığı Kümbet köyünde bitiriyoruz.

Selçuklu Kümbeti-Sultan Alparslan’ın askerinin burada yattığı rivayet edilmektedir.

Midas’ın 10 km batısında bulunan bu köyde de yine Frigler’in izlerini bulacaksınız.

Aslanlı Mabed-Aslanlı Mezar Odası

Buraya toplamda 120 km yol yapıyoruz. Midas şehri biraz vaktinizi almakla birlikte Eskişehir’den sabah başlayacağınız bu turu da akşama kadar rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

The post Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Eskişehir appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/uygarliga-yolculuk-frig-vadisi-eskisehir/feed/ 0
Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Afyonkarahisar https://www.gezbegen.com/uygarliga-yolculuk-frig-vadisi-afyonkarahisar/ https://www.gezbegen.com/uygarliga-yolculuk-frig-vadisi-afyonkarahisar/#respond Thu, 17 May 2018 11:50:07 +0000 https://www.gezbegen.com/?p=5901 Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan Frigya Uygarlığı Anadolu’nun kalbinde gizlenmiş bir mücevher gibidir. Başkenti Gordion (Yassıhöyük) olan bu uygarlık Ankara iline bağlı Polatlı ilçesi sınırlarında olsa da genellikle bu 3 ilimizde yaygın olarak tanınmaktadır. Belki Gordion ile Eskişehir arasında da henüz ortaya çıkarılmamış eserler de bulunabilir. Halen Gordion’da kazı çalışmaları devam etmekle birlikte ziyaret […]

The post Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Afyonkarahisar appeared first on Gezbeğen.

]]>
Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan Frigya Uygarlığı Anadolu’nun kalbinde gizlenmiş bir mücevher gibidir.

Başkenti Gordion (Yassıhöyük) olan bu uygarlık Ankara iline bağlı Polatlı ilçesi sınırlarında olsa da genellikle bu 3 ilimizde yaygın olarak tanınmaktadır. Belki Gordion ile Eskişehir arasında da henüz ortaya çıkarılmamış eserler de bulunabilir.

Halen Gordion’da kazı çalışmaları devam etmekle birlikte ziyaret edilebilen bir Tümülüs yanında hiç açılmamış Tümülüs(ler) de vardır.

Biz genellikle bu 3 ilin özellikle Afyonkarahisar il sınırlarında bulunan tarihi Frig Uygarlığı‘na yolculuk yapacağız. Burası ortak bir adlandırmayla Frig Vadisi olarak bilinmektedir. Burada Frig Yürüyüş yolu adıyla 400 km’lik bir alanda işaretlendirme çalışması yapılarak turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Bu illerdeki Kültür Turizm yetkilileri tarafından Frig Vadisi Kültür Envanteri çıkarılmış olup biz de bu harita üzerinde yer alan varlıkları göstermeye çalışacağız.

İlk başlangıç yeri olarak Seydiler ilçesine gidiyoruz. Burada Seydiler Kalesi ve peri bacaları diye bilinen kayadan oyma yerleşimleri görüyoruz.

Ankara istikametinde solda Kırkinler diye adlandırılan mağaraların içerisinde bir çok kaya yerleşimler vardır.

Seydiler ilçesi yakınında karayolundaki Frig Vadisi tabelasından dönülerek önce Karakaya köyüne kuzeye doğru turumuza başlıyoruz. Alanyurt ve Selimiye (Sarıçayır) kaya yerleşimlerin giderken 1400 rakımlı Öldümler köyü yakınındaki Ağın yaylasındaki mağara tipi yerleşimler bir harika.

Selimiye’den Ayazini’ye giderken Kıyır köyünde yamaçta Kıyır inleri ve yerleşimlerini göreceksiniz.

Bu arada Doğlat ve Çatağıl’daki mağaraları unutmayalım.

Şimdi geldik Ayazini’ye. Burada Hristiyanlığa ait ilk kaya kilisesini görecek ve bayılacaksınız. Burada da ayrıca geniş bir alanda mağaralar ve kaya yerleşimleri göreceksiniz.

Bu arada kaya yerleşimlerine bir açıklama verelim. İlk çağlarda insanlar bu mağaraları mesken tutmuşlar ve hayatlarını burada sürdüregelmişlerdir.

Ayazini de her yıl kültür şölenleri yapılmaktadır. Buradan kısa bir yürüyüşle yaklaşık 200 m kuzeyde Avdalaz Kalesi’nin ilginç yapısını görebilirsiniz.

Ayazini’den Döğer’e kadar yapacağımız yolculuğumuzda sırasıyla uğrayacağımız yerlerden biri olan Göynüş Vadisi’nde göreceğimiz Kırık Aslantaş, Yılantaş ve Maltaş kaya kabartmaları sırasıyla görülebilecektir. Bayramaliler Köyünde kale tipinde yapılmış kaya yerleşimlerini gördükten sonra Frig Vadisi’ndeki son durağımız olan Döğer Kasabası;

Döğer’de merkezde Kervansaray görüldükten sonra 2 km doğusunda yer alan Memeç Kayalıkları ve az ilerisindeki Emre Göleti ile etrafındaki ilginç mağara ve kaya yerleşimleri mutlaka görülmeli.

Burası adeta ilkçağ yerleşimlerini andıran birçok mağara ve kaya yerleşimleri bulunduğundan olsa gerek meşhur A.R.O.G. filmi burada çekilmiştir. Burada her yıl Haziran ayında Kültür ve Turizm Şöleni yapılmaktadır.

Döğer’den Afyonkarahisar’a dönerken sırasıyla Üçlerkayası, İhsaniye ve Gazlıgöl ziyaret edilecek yerler arasında yer almaktadır. Gazlıgöl aynı zamanda bir Termal turizm cennetidir.

Frig Vadisi turundaki yorgunluğunuzu atabileceğiniz termal oteller ve lokantalar bulunmaktadır. Kızılay maden suyu buradan çıkmaktadır.

Afyonkarahisar’dan başlayarak Seydiler’den devamla Ayazini, Döğer, İhsaniye ve Gazlıgöl üzerinden yapılacak Frig Vadisi tur güzergahında göreceğiniz muhteşem güzellikteki ilk çağ kaya yerleşimleri, kaya kiliseleri sizi bambaşka diyarlara götürecektir. Bir günde yapabileceğiniz bu tur toplam 220 km dir. Sabahtan akşama kadar bu turu rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizde burası çok az bilinmekle beraber 3 ilin (Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya) ortak tanıtım çalışması da yeterli olamamaktadır. Birkaç yerel rehberlerin eşliğinde gerçekleştirilen bu turlar gereken ilgiyi de görmemektedir. Bu bölge macera ruhu taşıyan ve keşfetmeyi amaçlayan her türlü katılımcının özverileriyle ancak tanınabilecektir. İnternette kısa bir araştırmayla burası hakkında anlatılanlardan çok daha fazlasını mutlaka bulabileceksiniz. Burada anlatılanlar birebir gezilerek sizlere sunulmuştur. Yakın gelecekte Kapadokya benzeri tur programları mutlaka burada da uygulamaya geçilirse şaşırmayalım.

Çünkü Frig Vadisi gereken ilgiyi gerçekten hak ediyor…

The post Uygarlığa Yolculuk Frig Vadisi: Afyonkarahisar appeared first on Gezbeğen.

]]>
https://www.gezbegen.com/uygarliga-yolculuk-frig-vadisi-afyonkarahisar/feed/ 0